Bugüne Kadar Yapılan Tüm Referandum Anketleri16 Nisan Referandumuna çok az bir süre kala GEZİCİ, KONDA, ORC, ANAR, GENAR, SAMER, AKAM, METROPOLL, ANDY-AR, SONAR gibi farklı araştırma şirketlerinin yayınladığı anketleri sizler için derledik.

Bugüne Kadar Yapılan Tüm Referandum Anketleri

Gezici: ‘Evet’ oyları öne geçti

Gezici Araştırma Şirketi’nin 6 Nisan’da yayınladığı anketinde ise “hayır” oylarının oranı, şirketin bir önceki anketine göre yaklaşık yüzde 4 oranında düştü. Ankette, “hayır” oyu kullanacakların oranı yüzde 46.7 olarak ifade edildi.

KONDA: ‘Hayır’ başarabilir

Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır, 22 Ocak’ta Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, referandumda “Kesin ‘evet’ çıkar” demenin mümkün olmadığını söyledi. Ağırdır, “Hayır’cılar başarabilir, ama önce ‘Başarabiliriz’ özgüvenine ihtiyaç var” ifadesini kullandı.

Avrasya: MHP’lilerin yüzde 50,1’i ‘Hayır’ diyor

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin 22 Ocak’ta yayınladığı ankete göre, 16 Nisan’da yapılacak halk oylamasında MHP seçmeninin yüzde 24.7’si “evet”, yüzde 50.1’i ise “hayır” oyu kullanacak.

ANAR: ‘Evet’ ile ‘hayır’ arasındaki fark çok az

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, 23 Mart’ta yaptığı açıklamada, ‘evet’ ve ‘hayır’ oyları arasındaki farkın çok az olduğunu söyledi. Uslu, “Oy farkı çok küçük olduğu için evet ya da hayır diyemeyiz. Bu fark, siyasal olarak anlamlı olabilir ama istatistiksel olarak bir anlam taşımıyor” dedi.

GENAR: ‘Evet’ oylarının oranı yüzde 55

GENAR Araştırma Şirketi’nin 23 Mart’ta yayınladığı ankete göre, ‘evet’ oylarının oranı yüze 55. Ankete göre, AKP seçmeninin yüzde 96’sı, MHP seçmeninin de yüzde 46’sı referandumda ‘evet’ oyu kullanacağını ifade etti.

Andy-Ar: ‘Evet’ ile ‘hayır’ oyları arasında 2 puan fark var

Andy-Ar Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acar, 22 Ocak’ta yaptığı açıklamada ‘evet’ oyları ile ‘hayır’ oylarının arasında 2 puan fark olduğunu belirterek “Biri 44, diğeri de 42” dedi.

A&G: ‘Evet’ oylarının oranı yüzde 53

A&G Araştırma Şirketi’nin sahibi Adil Gür, 23 Ocak’ta yaptığı açıklamada, anayasa değişikliği teklifine desteğin yüzde 53 civarında olduğunu söyledi. Gür, söz konusu desteğin iyi bir kampanya ile yüzde 60’lara doğru taşınacağı görüşünü dile getirdi.

Konsensus: AKP seçmeninin yüzde 20’si kararsız veya “Hayır” diyor

Konsensus Araştırma Şirketi’nin sahibi Murat Sarı, 30 Ocak’ta yaptığı açıklamada, 1 Kasım’da AKP’ye oy veren vatandaşların yüzde 80’inin referandumda ‘evet’ oyu vereceğini ileri sürdü. Sarı, “1 Kasım 2015’te AK Parti’ye oy veren seçmenler arasında, ‘hayır’ oyu vereceğini belirtenlerin oranı ise yüzde 10’lar düzeyindedir. Yüzde 10’luk bir kesim ise kararsız” dedi.

A&G: ‘Evet’ oyları artıyor; yüzde 54

A&G Araştırma Şirketi’nin 2 Şubat’ta yayınladığı ankette, ‘evet’ oylarının oranı yüzde 54 olarak belirlendi. Şirketin bir önceki anketinde bu oran yüzde 53’tü.

Gezici: Referandumda ‘hayır’ diyeceklerin oranı yüzde 58

Gezici Araştırma Şirketi’nin 26 Ocak’ta yayınlanan anketinde, referandumda ‘evet’ oyu vereceklerin oranı yüzde 42, ‘hayır’ oyu vereceklerin oranı ise yüzde 58 olarak ifade edildi. Şirketin sahibi Murat Gezici, AKP seçmeninin de yüzde 20’sinin “Hayır” oyu vereceğini iddia etti.

Konsensus: Yüzde 52’ye yüzde 48 ‘evet’ önde

Konsensus Araştırma Şirketi’nin 11 Şubat’ta yayınladığı ankete göre, yüzde 52’ye yüzde 48 ‘evet’ oyu önde.

Gezici: Hayır oylarının oranı yüzde 51

Gezici Araştırma Şirketi’nin 14 Şubat’ta yayınladığı ankette ise, referandumda “evet” oyu kullanacakların oranı yüzde 48,9, “hayır” oyu kullanacakların oranı ise yüzde 51,1 olarak belirlendi. Şirketin bir önceki anketine göre ‘hayır’ oylarının oranı 7 puan düştü.

Metropoll: Kürt illerinde ‘hayır’ oyları önde

Metropoll Stratejik ve Siyasi Araştırmalar Şirketi’nin 16 Şubat’ta yayınlanan anketi, Kürt illerinde yapıldı. Ankete katılanların yüzde 48’i “Hayır” derken, “Evet” diyenlerin oranı yüzde 30’da kaldı. Kararsız veya soruyu cevapsız bırakanların oranı yüzde 22.

ANAR: AKP’lilerin yüzde 35’i “Evet” demiyor

ANAR araştırma şirketinin 17 Şubat’ta yayınlanan anketinde ise AKP ve MHP seçmenlerine odaklanıldı. Buna göre AKP seçmeninin yüzde 35’i ile MHP seçmeninin yüzde 50’si referandumda “evet” oyu kullanmayacak.

SAMER: Kürt seçmenin yüzde 57.4’ü “Hayır” diyor

Diyarbakır merkezli Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (SAMER) 17 Şubat’ta yayınlanan anketine göre, Doğu ve Güneydoğu illerinde ‘hayır’ oyu vereceklerin oranı yüzde 57.4; “Evet” diyenlerin oranı ise yüzde 25.1.

ORC Referandum Anketi

ORC Araştırma Şirketi, aboneleri için ‘’CATI-Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi’ yöntemiyle 30 Mart-3 Nisan tarihleri arasında büyükşehirlerin potansiyelini araştırdı. Buna göre İstanbul’da 4500 seçmenle, Ankara’da 2750 seçmenle ve İzmir’de 2120 seçmenle yapılan ankette ortaya çıkan oranlar şöyle:

İSTANBUL

EVET: 55.0 HAYIR: 45.0

ANKARA

EVET: 58.7 HAYIR: 41.3

İZMİR

EVET: 41.9 HAYIR: 58.1

THEMİS: ‘Hayır’ oylarının oranı yüzde 57.6

THEMİS Araştırma Şirketi’nin 24 Şubat’ta yayınlanan anketinde, “hayır” oylarının oranı, kararsızlar dağıtıldığında, yüzde 57.6 olarak belirlendi. Ankete göre, “evet” oylarının oranı ise yüzde 42.4.

Avrasya: ‘Hayır’ oylarının oranı yüzde 56.4

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin 27 Şubat’ta yayınladığı ankete göre, “hayır” oylarının oranı yüzde 56.4.

Ankette katılımcılara “Selahattin Demirtaş başkanlık sistemine ‘Evet’ deseydi tutuklanır mıydı?” sorusu da yöneltildi. Katılımcıların yüzde 9.7’si “Bilmiyorum” yanıtını verirken, yüzde 75’i “Hayır, tutuklanmazdı” görüşünde.

A&G’ye göre sandığa ilgi artıyor

A&G’nin 5 Mart’ta yayınladığı anketin odağında “sandığa ilgi” vardı. Araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 87.9’u “Mutlaka sandığa gideceğim, oyumu kullanacağım” dedi.

Andy Ar: ‘Evet’ oylarının oranı yüzde 45 ile önde

Sosyal Araştırmalar Merkezi Andy-Ar’ın Genel Müdürü Faruk Acar’ın 7 Mart’ta yayınladığı ankete göre, katılımcıların yüzde 45’i “evet”, yüzde 41’i ise “hayır” oyu kullanacak.

Optimar: Evet oylarının oranı yüzde 53.6

Optimar Araştırma Şirketi’nin 9 Mart’ta yayınlanan anketinde, ‘evet’ oyu kullanacağını ifade edenlerin oranı yüzde 53.6, ‘hayır’ oyu kullanacakların oranı ise yüzde 46.4 olarak belirlendi.

Avrasya: ‘Hayır’ oyları artıyor

Avrasya Araştırma Şirketi’nin 10 Mart’ta yayınladığı ankete göre, referandumda ‘hayır’ oyu kullanacakların oranı yüzde 57.57. Şirketin bir önceki araştırmasında bu oran yüzde 56.4’tü.

Gezici: ‘Hayır’ oylarının oranı yüzde 51.1

Gezici Araştırma Şirketi’nin 17 Mart’ta yayınladığı ankete göre, 18-27 yaş arasındaki gençlerin yüzde 44.9’u 16 Nisan’da sandığa gitmeyecek. Katılımcıların yüzde 51.1 referandumda “Hayır” diyeceğini belirtirken, “evet” oyu vereceklerin oranı ise yüzde 48.9.

Politic’s: ‘Evet’ oyları önde

Politic’s Araştırma Şirketi’nin 17 Mart’ta yayınladığı ankete göre, katılımcıların yüzde 46.25’i “evet”, yüzde 36.85’i ise ‘hayır’ oyu kullanacağını ifade etti.

Denge: ‘Evet’ oylarının oranı yüzde 50’nin üzerinde

Denge Araştırma Şirketi’nin sahibi Hasan Basri Yıldız, 22 Mart’ta yaptığı açıklamada, yaptıkları anketlere göre ‘evet’ oylarının oranının yüzde 50’nin üzerinde olduğunu söyledi. Yılmaz, “Evet oylarının oranı yüzde 50’nin üzerinde. Rakam olarak söyleyecek olursak 50-55 bandı arasındadır. Bu rakamlar konjonktürel olarak da değişiklik gösteriyor” ifadesini kullandı.

MAK Danışmanlık: Evet oyları 45-47 bandında

MAK Danışmanlık firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, 24 Mart’ta yaptığı açıklamada bugüne kadar hiçbir seçimde görülmemiş bir durum yaşandığını savunarak “Evet oyları yüzde 45’lerde görünüyor” dedi.

Gezici: Sandığa katılım yüksek olursa ‘hayır’ oylarının oranı yüzde 53.4’e çıkar

Gezici Araştırma Şirketi’nin sahibi Murat Gezici, 25 Mart’ta yaptığı açıklamada, sandığa katılımın yüksek olması durumunda ‘evet’ oylarının oranının yüzde 53.4’e yükseleceğini savundu. Şirketin önceki araştırmalarında bu oran yüzde 51.1’di.

Avrasya: ‘Hayır’ oylarının oranı yüzde 55.53

Avrasya Kamu Araştırmaları Merkezi’nin 25 Mart’ta yayınlanan anketine göre, katılımcıların yüzde 55.53’ü “Hayır” derken, yüzde 44.47’si ise “evet” oyu kullanacağını ifade etti.

Konsensus: ‘Hayır’ oylarının oranı yüzde 51.2

Konsensus Araştırma Şirketi’nin 25 Mart’ta yayınladığı ankette, ‘evet’ oylarının oranı yüzde 48.8, ‘hayır’ oylarının oranı ise yüzde 51.2 olarak belirlendi. Eğilimlerinin referandum gününe kadar değişip değişmeyeceği sorulan katılımcıların yüzde 89’u oylarında kararlı olduğunu belirtirken, yüzde 8’i tercihinin değişebileceğini ifade etti.

SONAR: ‘Hayır’ oylarının oranı yüzde 51.02

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Tayyip Erdoğan’ın yüzde 52 oy alacağını öngören SONAR Araştırma Şirketi’nin dün (26 Mart 2017) yayınladığı ankete göre ise “hayır” oyu vereceklerin oranı yüzde 51.02.

NET Araştırma: Yüzde 50.8 ‘hayır’ önde

Net Araştırma Şirketi’nin 2 bin 700 kişi ile görüşülerek gerçekleştirdiği anketinde kararsızlar dağıtıldığında “hayır” oylarının oranı yüzde 50.8, “evet” oylarının oranı ise yüzde 49.2 olarak belirlendi.

Avrasya: MHP’de ‘hayır’ oyları arttı

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin, (AKAM) 22 Şubat’ta yaptığı ankete göre, MHP seçmeninin yüzde 51.1’i referandumda “hayır” oyu kullanacağını ifade etti. Şirketin bir önceki anketinde söz konusu oran yüzde 50.1’di.

YORUMLAR - 35 YORUM
 1. mimar01 dedi ki:

  Evet diyenler bana mantıklı bi neden söyleyin bende evet demezsem adam değilim .. mantıklı olun mantıklı
  niye evet soruyorum millete : velaaa tayyibi seviyorum evet diyecem :) Bu mu yani ha bu mu ?
  kardeşim tayyibi çok sevsende başkanlık bu tayyib öldükten sonra ayyaşın biri başkan olsa ne yaparsınız .. çocuklarınızı geleceğinizi düşünün..
  güzelim memleketimizden soğuttular ya

  1. murat dedi ki:

   Koalisyon devrinin bir daha açılmamak üzere kapanması için EVET. Çift başlılığı ortadan kaldırmak için EVET. Yürütme erkinin birilerinin keyfine veya planına göre değil milletin iradesi sonucu belirlenmesi için EVET (Hatırlarsınız 28 şubat sürecinden sonra Erbakan 2. dönem başbakanlığı Tansu Çiller’in yapması için istifa ettiğinde DYP partisinin meclisteki sandalye sayısına göre 2. parti olmasına rağmen Demirel ne yaptı zamanında rakibi olduğu ve mecliste sandalye sayısı bakımından 3. parti olan ANAP’a yani Mesut Yılmaz’a hükümet kurma yetkisini verdi). Bu çakallıkları gördü bu millet. Aynı Zihniyetten olmasına rağmen Bir anayasa kitapçiğının fıtlatılması ile ekonomimin darma duman olduğunu gördü bu millet sonrada çıktı ne dediler seni biz seçtik bize böyle davranamazsın. Sezer ne dedi peki beni meclis seçti. Bunun gibi C.Başkanı ile Başbakanlar arasında yüzlerce sürtüşme yaşanmıştır belki türkiye siyasi tarihinde. bundan sonra yaşanmasın diye EVET.

  2. murat dedi ki:

   mimar01 sana yazdım neden EVET diye sen şimdi Söyle Neden Hayır? “Tayyip düşmanlığı veya Atatürk’ün Askerleriyiz ondan”ın dışında mantıklı bir sebep göster. Ama mevcut sistemle mukayeseli. Mevcutta iyi olupta şimdi değişkliğe uğradığında kötü olacak şey nedir ki? Hayır diyorsunuz?

  3. ahmet dedi ki:

   1-istikrar=hizli buyume=daha cok para
   2-istikrar=hizli siyasi karar=bilimsel gelişmek

   cok para+hizli bilimsel gelişmek=guçlu ordu=guvenlik

   cumhurbaskanlik sistemi=para+bilim+guvenlik+milli gurur

 2. Elif P. dedi ki:

  Tek kişiye nasıl Vatanı teslim ederiz..Tabiki HAYIR!!!

  1. Oğuzhan dedi ki:

   Lan belki ileride senin çocuğun başkan oldu o zaman hayır mı diyecektin hem tek adamlık sisitemi yok sen bu yönetiimde cumhurbaşkanını sorgulayabiliyomuydun başkanlıkta meclis başkanı sorgulayabiliyo hem 18 Madde den kaç tanesini bilip evet yada hayır diyebiliyosun..!
   KARARIMIZ NET OYUMUZ EVET..!

 3. Fatma dedi ki:

  Tabiki evet

 4. Fatma dedi ki:

  Bizimkinden sanki çok eksik oldu.Bu yalanlarla kimseyi aldatamasiniz tabiki evet

 5. HAYIR dedi ki:

  HAYIR

 6. Hayır dedi ki:

  Diktatörlüğe hayır eşitlik adalet ve demokrasiye evet

 7. Hayır dedi ki:

  Hayırlısı hayır

 8. EVETTTTTTTTT dedi ki:

  EVETTTTTTTTTT

 9. Tayyip dedi ki:

  Muhahahah %55 hayir cikar diyen arastirma sirketi sahipleri var misiniz iddaaya hayir cikarsa taksimde aniracam evet cikarsa taksimde anirmayi kabul eder misiniz bu kadar iddaliysaniz ?

 10. 18.TÜRK DEVLETİ dedi ki:

  % 51 EVET %49 HAYIR

  Sonuç evet de çıksa hayırda çıksa vatan ve millet için hayırlısı olsun!

 11. HAYIR dedi ki:

  YARGIYI NEDEN BİR KİŞİ YÖNETSİN. BU BÜYÜK PROBLEMLERE NEDEN OLUR.HAYIRRRR

 12. Ali dedi ki:

  Evet çıkar

 13. Ömer dedi ki:

  HAYIR’lısı olsun

 14. T.C. 1923 dedi ki:

  Hayır olacak!

 15. BAşKANLIK YIKIMDIR. dedi ki:

  SADDAMI KADDAFIYI ESADI HUSNU MUBAREKI GORUN.BUNLAR BASKANDI TEK BASLARINA ULKELERINI YöNETiYORLARDI.NE OLDU ULKELERiNDE KAN GöZYASI FELAKET EKSiK OLMADI.TURKIYEDE ZATEN GERGINLIK KUTUPLAşMA ALMIş BASINI GIDIYOR.BIR DE BAşKANLIK GELiRSE FELAKET OLUR. AKILLI DüSüNELiM BU FELAKETE HAYIR DiYELiM.BAşKANLIK GELiRSE GERi DöNüş OLMAYACAK.

  1. Mustafa dedi ki:

   Onlar başkan değil diktatordu. Başkan görmek istiyorsan amerikaya bak. Gelişmiş ülkeler baskanlikla yönetiliyor. Çift basliliga hayır, başkanlığa evet.

   1. Gelecek dedi ki:

    Lütfen bana Başbakanlık sistemiyle yönetilen 5 tane gelişmiş ülke söyle. Ama pak başkanlıkla diyorum. Yargının tek elde olmadan parlemontaların da sözünün geçtiği ülkelerden. Amerikadan başka biliyor musun?

   2. Vatansever dedi ki:

    Dünyada başkanlık sistemi ile yönetilen 40-50 ülke var. Sadece ABD de demokrasi var. Çünkü yargı tam bağımsız. Başkan yargı ve Meclis önünde hesap veriyor. Diğer ülkelerin hiçbirinde demokrasi yok. Çünkü başkan ne derse o oluyor. Tutturmussunuz bi çift baslilık gidiyorsunuz. Denetlenmeyen her idareci diktatör olur. Yarın itin biri gelse ben başkanım imam hatipleri camileri kapattım. Basortusunu yasakladim dese nereye kime şikayet edeceksin.

   3. Öner dedi ki:

    Dünyada demokrasi ile yönetilen en gelişmiş 20 ülke arasında başkanlık ile yönetilen tek ülke Abd’dir.
    Adam zaten başkan olmadan dikdatörlük yapıyor, başkan olursa o zaman görürsün gerçek dikdatörü.
    Üstelik ülkeyi yöneten adam eyalet sistemi istiyor, eyalet sistemi ile Türkiye’yi bölmek istiyor.

   4. Muhalif mhp dedi ki:

    Ikinci Başkanlıkla yonetilen gelismis ulke ornegin var mi

   5. Erkan dedi ki:

    Hangi ulkeye kacacan..

   6. X dedi ki:

    amerikadaki baskanligi getirsinler evet derim o zaman.