Çarpıcı MHP Analizi: “7 Haziran’da aldıkları oyları mumla arayacaklar”

24.08.2015
2.445
A+
A-


Erken seçime gidilirken partilerin politikaları da tartışma konusu. Bu konuda MHP’li eski vekil Sinan Oğan’dan çarpıcı açıklamalar geldi.

Kaos ortamında doğru stratejik adımların atılmaması durumunda partinin 2002’de yaşanan hezimeti tekrar yaşayabileceği uyarısında bulunan Oğan, doğru strateji ve doğru kadro ile 1999 başarısının kapısının da aralanabileceğini söyledi.

Peki böyle bir şey mümkün mü? MHP’nin baraj altında kalması ya da 4. Parti olması söz konusu mu?

Çarpıcı MHP Analizi: "7 Haziran'da aldıkları oyları mumla arayacaklar"

İddiayı değerlendiren ORC Araştırma Şirketi Sahibi Mehmet Murat Pösteki, MHP’nin stratejileri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Pösteki, HDP’nin bile anketlerle, kamuoyu araştırmaları ile çalışmalarına yön verdiğini belirterek MHP’nin bu yönünün kendilerine eksi olarak döneceğini vurguladı.

Pösteki, MHP’ye erken seçim için önemli bir uyarıda bulundu:

MHP 2002’DEKİ SENARYOYU YAŞAR MI?

Her şeye ‘hayır’ demesi, özellikle kendi seçmeni olmak üzere MHP’ye meyilli olan diğer seçmen grupları da artık olumsuz bakmaya başladılar MHP’ye karşı. Ben 2002’deki senaryonun tekrarlanabileceğini düşünüyorum. Olumsuzluk olduğunu biliyoruz, o kadar olmaz ama o seviyelere inecektir. Şu anda zaten oyları düşüşte.

MHP MECLİS’TE 4. PARTİ Mİ OLACAK?

Vekil sayısı olarak zaten HDP ile aynı vekil sayısına sahipler ama oy oranı altına düşmeleri söz konusu değil. Tabi ki imkansız diye bir şey yok ama şu anda mümkün değil. Ben bunu görmüyorum. İki parti de düşüşte. HDP’de de biraz düşüş var, MHP’de de düşüş var. İki parti de CHP ve AK Parti’nin yükselişini gösteriyor. Her iki parti de aynı durumda ama MHP 4.parti olacak, HDP 3.parti olacak gibi söylemler yanlış, şu an için öyle bir şey yok ama olabilir.

“HDP BİLE ANKET YAPTIRIYOR MHP İSE…”

Kamuoyu araştırmalarına önem vermeyen, stratejilerini oturup 3-5 kişiyle belirleyen bir zihniyetin bunları görüp bir strateji değişikliği yapacağını düşünmüyorum. Bütün partiler, HDP bile anket yaptırıyor ve ona göre yol çiziyor ama MHP’de böyle bir durum yok.

“7 HAZİRAN’DA ALDIKLARI OYU MUMLA ARAYACAKLAR”

O yüzden neyi yanlış yaptıklarını, tabanda neyin yanlış görüldüğünü, neyin doğru görüldüğünü göremiyorlar. Onun için aynı şekilde devam ediyorlar ve bu şekilde devam edeceklerini düşünüyorum. 7 Haziran’da aldıkları oyu, mumla arayacaklar diyebiliriz.

YORUMLAR - 3 YORUM
  1. mhp dedi ki:

    Ben mhp ye veriyorum cunki mhp siz turkiye dusunmuyorum baksan cumhur baskanida bahceliden korkuyorki siyaset yapiyoali koc

  2. İsimsiz dedi ki:

    Bütün terör olaylarının tek amacı Recep Tayyip Erdoğanı yıldırıp düşürmektir. Ama başaramayacaklar

  3. Emre Emre dedi ki:

    Sayın bahçeli ,senelerdir oyumuzu sana veriyoruz..hdp gizli destekli kısa süreli hükümet kurup bu yolsuzluk yapanları anayasa mahkemesine sevk etmedin ,ayrıca meclis başkanını adı yolsuzluklara karışmış akp’den seçip deniz baykalı dışarı attırdın..Soruyorum sana ,şimdi bakanlıkları hdp aldı ,geçici olarak..Peki sen alsaydında bunları yargılayıp milliyetçi bir parti olarak ,terörü olağan üstü hal ilan edip bütün bu haysiyetsizleri inlerinden çıkarsaydın sence kötümü olurdu sayın başkanım..Bu seçimde sana bizden oy yok..5 kişilik bir aileiz ,varsın gerisini sen düşün..