CHP – SP İttifakından Nasıl Vazgeçildi?

15.05.2015
1.897
A+
A-


2015 seçimleri öncesi bomba bir ittifak kapının eşiğinden dönmüş. CHP ile Saadet Partisi’nin bir ay süren pazarlık görüşleri olumsuz sonuçlanmış.

Gazeteci yazar Oral Çalışlar, bugüne kadar dile getirilmeyen bomba kulis haberini Radikal’deki köşesinde duyurdu.

1974’te kurulan CHP-MSP koalisyon hükümetinde bakanlık yapan Fehim Adak’ın CHP ile ittifak önerisine SP lideri Mustafa Kamalak’ın onay vermesiyle başlayan görüşmeler tam 1 ay sürmüş.

CHP ile SAADET İttifakından Nasıl Vazgeçildi?

Yazar, 41 yıl sonra yeniden kurulmak istenen İttifakın neden gerçekleşmediğini ayrıntılarıyla okurlarıya aktardı:

SANDALYE SAYISINDE ANLAŞMAZLIK

Oral Çalışlar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’la, SP’den Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez, görüşmeleri başlatıyorlar. SP’liler, CHP’den, “seçilebilecek yerden 20 kontenjan” istiyorlar. Buna, Fatih Erbakan’ın istediği 6 kontenjan da dahil. CHP, uzun pazarlıkların sonunda, “seçilebilecek yerlerden 8, seçilme ihtimali olan yerlerden 2 sandalye verebileceğini” ifade ediyor.

“TABANA ANLATAMAYIZ” GÖRÜŞÜ

20-25 Mart günlerine kadar, görüşmeler gayet olumlu gidiyor. Ancak, o andan itibaren, SP tarafından, işler aksamaya başlıyor. Genel başkan yardımcılarından Mehmet Karaman, “Ben bu işbirliğine karımı bile ikna edemem, oy vermez” diyerek itiraz ediyor. Tabandan tepki geleceğini söylüyor. Bunun yanısıra, büyük olasılıkla, “kimlerin listelere girebileceği meselesi” de, alttan alta, bir sorun haline dönüşüyor.

MHP İTTİFAKI BOZMAK İÇİN BBP İLE FLÖRTÜ SÜRDÜRMÜŞ

30 Mart’a gelindiğinde; SP tarafı, işin olmayacağını söyleyerek, süreçten çekiliyor. Bana bu öyküyü anlatanlar, “o sırada SP ile MHP ve BBP arasında da bir pazarlığın sürdüğünü” ifade ettiler. MHP’nin, “SP’nin CHP ile ittifakını bozabilmek amacıyla kapıyı açık tuttuğunu” belirttiler.

SP PİŞMAN İDDİASI

Sonunda, MHP de SP’ye kapıyı kapatınca, SP yalnız kalıyor. Bunun üzerine, “ortada kalan” iki parti, yani SP ile BBP, ittifak yapıyorlar. Böylece, “seçim dengelerini ciddi biçimde etkileyebilecek” bir ittifak ihtimali, suya düşmüş oluyor. Aktaranlar, bu sonuçtan, SP’lilerin şimdi çok pişman olduğunu da, belirtiyorlar.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.