CHP’nin Genel Seçim Sonuçları İçin 4 Senaryosu

15.05.2015
1.578
A+
A-


Hürriyet gazetesi yazarı Akif Beki, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun yüzde 35 hedefini eleştirdi ve ortaya koyduğu 4 senaryoyu kaleme aldı.

“Yüzde 35’le hangi iktidar?” başlıklı yazısında Beki, Kılıçdaroğlu’nun en iyi senaryosunun AK Parti’nin de CHP’nin de iktidar çoğunluğunu yakalayamadığı senaryo olduğuna dikkat çekiyor. Yazar, CHP liderinin oy hedefi ve bahsettiği 4 senaryo üzerine şunları yazdı:

CHP'nin Genel Seçim Sonuçları İçin 4 Senaryosu

CHP İKİNCİLİĞİ GARANTİLEDİ

“Elde var yüzde 35… Sizce olsa olsa yüzde 35’le bunlardan hangisi olur?

Yüzde 35’le tek başına iktidar hedefi olmaz, bunu unutun, gerçekçiliği yok. Birinci parti değil ikinci parti olmayı hedefliyorsanız, tek başına iktidar seçeneğini yekten elemişsiniz demektir.

***

İşte o 4 senaryo:

Bir: AK Parti iktidar olur (ve kaos sürer).
İki: CHP tek başına iktidar olur.
Üç: (Binali Yıldırım’ın dediği gibi) AK Parti birinci çıkar ama tek başına çoğunluğu sağlayamaz ve bir azınlık hükümeti kurar (o vakit CHP de kimlerin bu azınlık hükümetine dışarıdan destek verdiğine bakar).
Dört: Koalisyon hükümeti kurulur

***

AK Parti yavaş yavaş erimese, oluk oluk oy kaybetse, kafa üstü çakılsa yine de düşeceği dip nokta, CHP’nin en yüksek oy hedefinin üstünde. Aksini gösteren bir anket henüz yapılmadı.

Fakat, AK Parti’nin de tek başına iktidarı ıskalama ihtimali var. Hatta belki de 13 yıllık iktidarında ilk kez bu ihtimalle karşılaşıyor.

Sonucu büyük ölçüde, HDP’nin barajı aşıp aşamaması tayin edecek.

HDP bıçak sırtındaysa AK Parti de diken üstünde yani. CHP’ye gelince, o rahat, ikincilik garanti.

Dolayısıyla aslında 4 değil 3 senaryosu var Kılıçdaroğlu’nun. Ya AK Parti tek başına iktidar olur. Ya dışarıdan destekle azınlık hükümeti kurar. Ya da koalisyon olur. Benim kararımı soruyorsanız, çok net. Bülent Arınç’la aynı meşreptenim. İngilizler gibi düşünüyorum, İtalyanlarla aynı kafadayım. Hangi parti kazanırsa kazansın tek başına iktidar olsun. AK Parti de olsa tek başına iktidardan yanayım; CHP, MHP ya da HDP de olsa.

ETİKETLER:
YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.