CHP’nin Masasındaki Referandum Anket Sonuçları

CHP’nin Masasındaki Referandum Anket Sonuçları

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, son günlerde yoğun olarak açıklanan anketlere bir yenisini ekledi.

Özel’in açıkladığı anket sonuçlarına göre referandum’da hayır diyenlerin oy oranı evet diyenlerin tam 6 puan önünde!

Bugüne kadar yayınlanan referandum ve başkanlık sistemi anketlerinde, araştırma şirketlerinin birbirinden çok farklı sonuçlar verdiği görüldü.

CHP'nin Masasındaki Referandum Anket Sonuçları

ORC, GENAR, A&G gibi araştırma şirketleri “evet” oylarının önde olduğunu söylerken, GEZİCİ ve SONAR gibi başka şirketler anketlerinde “hayır”ın önde olduğunu ortaya koydu.

HANGİ ŞİRKETİN ANKETİ AÇIKLAMADI

İddialı bir anket sonucu açıklayan Özgür Özel, araştırma şirketi ismini ise vermedi. Özel, CHP’nin elindeki referandum anketi sonuçlarına ilişkin şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı, ‘Arkadaşlar yollarsa hemen onaylayacağım’ demişti. Arada bir tek fark var. Anayasa görüşmeleri başlarken ‘hayır’ diyenler ‘Evet’ diyenlerin iki puan gerisindeydi. Yüzde 43’e yüzde 41’di. Kimsenin anketi kimseden gizli değil artık. Şu an ‘hayır’ oylarının ‘evet’lerin 6 puan önüne geçmesini hiçbirisi beklemiyordu. Şimdi harıl harıl anket yaptırıyorlar. ‘Kararsızlar neden ‘hayır’ oyu kulanacaklar tarafına geçti?’ diye bakıyorlar.”

REFERANDUM ANKETLERİ NE DİYOR?

A&G: Yüzde 53 evet
GENAR: Yüzde 55 evet
GEZİCİ: Yüzde 58 hayır
SONAR: Yüzde 51.3 hayır
ORC: Yüzde 56 evet
VARYANS: Yüzde 74.3 evet

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 140 YORUM
 1. Reyisim ne derse dedi ki:

  Evet nedioruz baskanlim sistemine EVET ne diyeceguz

 2. can dedi ki:

  HAYIR lı ugurlu olur ınsallah

 3. ülke dedi ki:

  hayırcı fetöcülere dikkat sanal ortamdan kendinilerini ezilmiş batmış gösteren zavallılar şuan türkiye üzerine oynamaya başladılar aynı gezi provokasyoncuları gibi fetöcüler amerikadan avrupadan türkiye içinden güya diktatörlük algısı oluşturma gayreti içindeler hayır algısı oluşturup çıkması halinde zil takıp oynayacaklar onların bu memleket sevdası hiç yok 15 temmuz olayını gerçekleştiremeyen feöcüler ve yandaşları yeni bir oyun kurgusu peşindeler bu ülkede istikrar istemiyorlar .

 4. Nejdet dedi ki:

  Açılım yapanlara Feto ile kolkola giren Ergonokon Balyoz tertiplerine göz yumanlara güvenmiyorum HAYIR

 5. kara gözlü çingenem dedi ki:

  ben bir romanım cahilim çingeneyim sizin gibin okumuş değilim ki hayır diyeyim,yani ben yüzde 60 aptal kesimindeyim.bu demektirki referandum oyuda yüzde 60 olacak en az.tabi başka bizim gibi aptallar yoksa.okkumuuş bilgili hdp ve chp seçmeni gibi olamayız tabi.yani ben satılmış kesimdenim pek sevgili satılmamış hdp ve chp li kardeşlerim.EVEEEET! çekilin yoldaaaaan türkiyemizin alacağı yol çok.

  1. mehdi dedi ki:

   kremini sür ringa ringa tulumbanı cek roman kardeşim romanlar adına konuşamazsın romanlar satılık değil vatan haini değil hiçbir zaman at gözlüğü takmamış karşısında valide olsa kul olarak görmüştür hiç bir roman senin gibi cahil değil aykü seviyesi yüksektir sen yine makarna 3 5 kömür almışındır iş okumak tahsil meselesi dehil balimi çektin bu kadar kafan süngeleşmiş romanlar çalışarak hak eder birilerinin verdiği 3 5 bakmaz kimseye biat etmez sen kime benzemişin bilmem hayırde hayırlara vesile olsun eve et lazımsa kasaba git bırak bu ağızları sen delikanlı adamsın korkaklarla güreş tutma somon pehlivanlarına kendini güldürme allahın hakkını gözet dünya malı dünyada kalır bunun hesabı var akp lilerin bildigitek bir şey çamur atmak bunlar okadar inanmış ki yanından peygamber geçse görmezler bunlar seni kafirliklede balyozlada ergenekonlada kominist yapar bunların bu masallarına inanma herkese iftirayı çamur gibi atarlar korkuyorlar çıkarları gidecek bir daha şans kapıyı çalmayacak bunlar şeytanla akraba her türlü her şey lanet bunlarda sen allah katında kaybedenlerden olma hayırlara vesile ol çocuk degilsi bunların masallarına kanma bunları yalan makinasına baglıyacaksın sabaha kadar ayak üstü yalan söyler insanı kandırmak için edebiyat yapar bu algı üzerinden insanları uyuturlar

 6. Sinan dedi ki:

  %70 le evet ne kadar algı operasyonu da yapsanız boş bu milletin boş laflara karnı tok

 7. Objektif dedi ki:

  2012 de evet dediniz ne değişti? Ekonomi güvenlik eğitim sağlık refah hangisi iyiye gitti de şimdi gidecek? 15 yıl olcak milletten ne istedilerse aldılar artık yeter ama verilecek cevap belli değil mi?

 8. Nanir dedi ki:

  Kürt seçmeni hayır diyor bende barış için hayır diyorum

  1. Can can dedi ki:

   AKP adına hayir dediniz.??? MHP adına hayır dediniz. ???bir bizim kaldık biz evet diyoruz.???

 9. nuri dedi ki:

  cumhurbaşkanlığı sistemi dünyada bir örneği yok o yüzden hayır

 10. Resul dedi ki:

  Amerikada almanyada tehlikeli olmasin turkiyede tehlikeli olsun kotu bi sistem olsaydi eğer dünyanın bütün gelişmisleri başkanlıkla yonetilmezdi

  1. Murat dedi ki:

   almanya kurulduğundan beri koalisyonla yönetiliyor ne başkanlığı? cahil herif

 11. Harun, Türkeş dedi ki:

  Ey Bahçeli sen neye hızmet edıyorsun? Bır akademısıyen olan kişiliğinin haricinde , başbuğun bıraktığı vatan , mıllet , bayrak mılli duygu sorumluluğunu ayaklar altına al demedık! Sen demi akp li kıvıran dansöz politikası yapıyorsun? REFERENDUMA HAYIR !!!!

  1. Ertuğrul dedi ki:

   Harun Türkeş Bey: Devlet BAHÇELİ’ye hakaret edeceğinize HDPKK ile “hayır” da aynı safta olduğunuzu unutmayın hatırlatayım. 7 Haziran seçimlerinden sonra Bahçeli için düğmeye birileri basmıştı ne çabuk unuttunuz. Birileri durup dururken ortalıkta ben başbakan olacam başbakan olacam diye dolaşıyordu 15 Temmuzu bekleyin diyordu. ama hevesi kursağında kaldı. Gene muhalif MHP li diye ortalığa düştüler. Amaçları CHP, HDPKK, MHP=%60 blok anlamadın mı hala Bahçeliye oynanan oyun devam ediyor. Türkün Türkten başka dostu yok. Bak avrupaya abd ye medya organlarına hepside anayasa değişikliğine hayır diyor. senin iyiliğin için mi dediğini sanıyorsun. Bir kişiye olan kininiz öfkeniz maalesef aklınızın önüne geçmesin.

 12. Süheyl Batumcuk dedi ki:

  CHP’li bir Profesör olarak EVET diyorum.

  1. Asteğmen Kubilay dedi ki:

   Akp çığır aşmış algıda be :) ” Profösör ” hemde okumuş bilinçli bir seçmen hemde Chp li ha unutmadan Evet diyormuş bunu nekadar zamanda düşündün trol kardeş çok pratiksin bravo Ama yemezler bari en azından Chp li olarak yazmasaydın biraz daha özgün olabilir birşeyler düşünde belki bizleri şaşırtırsın Bu arada ben Lıseli ve Profesör olmayarak HAYIR diyorum.

   1. ZERBAL dedi ki:

    PROFESÖR OLUP OLMADIGINI YAZACAGINA NEDEN HAYIR DEDİĞİNİ AÇIKLASAYDIN İNSANLAR SANA BELKİ İNANIRDI HOŞ LİSE MEZUNU BİRİNDEN BUNU BEKLEMEKTE ZATEN DEVEYE HENDEK ATLATMAK GİBİ BİŞEY OLURDU

 13. Ercan dedi ki:

  Ülkemiz için HAYIR lı olsun

 14. Alp Vatandaş dedi ki:

  Birisi pkk evet diyorsa ben hayır diyorum yazmış. Belli ki bu ülkede yaşamıyorsun. Yada milleti kandırıp baskı altına almaya çalışıyorsun. Terörist cenazelerinde taziye ziyaretine gidenler chpliler değilmiş gibi. Sen Mhp li falan da değilsin. Ya Chp lisin veyahut Hdp li. Çünkü başkanlığa hayır diyenler onlar. Malesef refarandumdan evet çıkacak:(

 15. ülke dedi ki:

  hayır cephesinde kimler var chp hdp ppk ypg pyd daeş avrupalı ülkeler başta almanya ve abd neden acaba bunlar hayırcı çünkü istedikleri türkiye ye pranga takıp ekonominin bozulması dünya bankası imf nin tekrar türkiyeye sokulup borç batağına döndürüp vatanın parçalanması tekrardan emeklilerin para bulamayıp banka önlerinde ölmeleri üniversitelerde okuyan gençlerin sağcı solcu zihniyetinde birbirlerine girmesi karmaşa iç karışıklıktan faydalanıp ırak suriye tarafında bir devlet kurup uçaklı tanklı tam teçhizatlı türk askeriyle çatıştırmak istemeleri istikrarsız devlet yapısı 5 aylık 1 senelik olmadı en fazla 3 senelik geçiçi hükümetler kurup vatandaşı fakirleştirmeleri üretmeyen bir türkiye kendi uçağını tankını şehir hastanelerini otobanları raylı sistemlerini ilk yerli uyduların fırkateynlerin hayırcılar tarafından desteklenmesinin sebepleri amaç türkiye devletinin çöküşünü hazırlamak o yüzden hayırcılar iyi düşünsün sizin gidecek başka bir vatanınız yok ne trump ne avrupa sizlere kapılarını açar

  1. Vatan 1923 dedi ki:

   Sadece son kısmına katılıyorum yorumunun başka Vatanımız yok siz Chp yi terör örgütleriyle bir göstereceğinize siz Oslo dolmabahçe imralı habur rezaletlerini anlatın doğu nasıl silah deposu haline geldi neden okadar Mehmedimiz şehit oldu onu anlatın bize.Ekonomimi harika şakamısın sen sen dışarıya çıkmıyorsun herhalde dolardan haberinde yoktur şimdi senin esnafın köylümüzün hepsini siz bitirdiniz fakir halkı dahada fakirleştirdiniz süperiz ekonomide diyip fakire 30 40 lira vermediniz ama sizin adamlarınız paraya para demedi hani adalet biri çay kaşığı biri koca bir kepçe siz uçurum yarattınız terör ne oldu sayenizde fırladı hergün şehitler Analar ağlıyor gençler toprağa düşüyor.İşsizlik hat safhada artı Akp li değilsen veya yanlışlarını söylüyorsan işinden atılıyorsun hergün rüşfet hırsızlık talan yolsuzluk uyuşturucu kullanım satışı sayenizde zirve yaptı imf yi ödediniz doğru bu fakat sen katlanan kaç tirilyon milyardolar dan yani Ülkenin borcundan bahsetsene o ödenen genel borcun çeyreği dahi değil birşeyler yazmışsın biraz anlıyorsun fakat taraf olmak adına asıl gerçeklere bu ülkenin asıl gerçeklerine dokunmuyorsun yok köprü ve Silah sanayimizin güzel ilerlemesi bu ülkeyi beladan kurtarmıyor örnek aç kalan insan köprü yoldan bir parça yiyip karnını çocuklarının karnını doyuramaz anlıyormusun ekonomisi iyi okuyan kültür seviyesi eğitim seviyesi yüksek mutlu insanlar bu ülkeyi her yerde yüceltir elini güçlendirir.bence taraflı olmadan biraz daha kafa patlat kardeş bunları çözmeden birde hakediyormuş gibi başkanlık istemek hoş olmuyor.Vicdanına bırakıyorum nediyim kardeş.

   1. Can kardeslerim dedi ki:

    Eskiden millette tv, internet, telefon yoktu ama şuan şehirleri birak köy onuda bırak bütün mezrada var artık. Sosyal medyayı CHPLİLER gibi kullanamıyor ama okuyorlar. Millet seyrediyor doğruyu yanlışı görüyor. Sen bize DİYECEGİNE CHP yönetimine bak. CHP yönetiminin tek icraatı AKP batsın Türkiye’nin cumhuru RTE ye diktatör demek asalamak. Canım kardeşim RTE ORAYA TEK KENDİ GELMEDİ TURKİYENİN YUZDE ELLİ iki MİLLET GETİRDİ. HER SOYLEDİGİNİZ LAF RTE YE GETTİGİ GİBİ ONU SEVENLERE GİTMİYORMU. Bu yanlışı CHP yönetimi yapıyorsa siz oy verenler bunu görüp uyarmiyonuz. CHPLİ kardeşim oy nasıl alacaksınız. Yada farklı yönden soram biz CHP olarak SOLCUYUZ diyonuz bu devirde kalmadı sol sag ama halen CHP ısrarla sol cuyuz diyor. Bu ayrışma DEGİLMİ. Peki CHP nin tabiriyle turkiyenin yüzde SEKSENİ sagciyken nasıl oy almayı düşünüyor. İstediğim kadar yaz. Şimdi kızıyorsun ama bak hdpppkli solcu parti ve CHP el ele kol kola. Pkk SOLCUYUZ dedi yikmadiklari doğuda cami kalmadi. İBDA-C SOLCUYUZ dedi. Tamam ben CHP bunların yanında demiyom. Benim yerimde olsan sen ne oy verin. Ben EVET DİYOM AYRİSMAMA ADİNA SAGİ SOLU BEYNİMDE ÖLDÜRDÜĞÜM İCİN EVET DİYOM. VE MAALESEF CHP VE HDP AZİYLA KUS TUTSA EVET KACİNİLMAZ. BU YUZDEN AKPLI VE MHPLİ ADİNA YAZMAYİN. ONLAR CHP TABİRİYLE SAG PARTİ OLUYOR. SİZ NASİL HAYİR DİYORSANİZ. ONLARDA EVET DER.

    1. Vatan 1923 dedi ki:

     Güzel kardeşim muhtemelen fikrin düşüncen değişmeyecek ben bir vukudan bahsettim sana Canlar gittikten sonra insanlar aç kaldıktan sonra yemişim ben yolu köprüyü sen bana internetten bahsediyorsun köy yolkarından vs bunlarda önemli fakat bunlar birinci önceliklerimiz değil seninle burada ayrılıyoruz Ama senide anlıyorum bu adamı seviyorsunuz gerekirse ülke bile gitse pek sorun olmayacak sizin için ama benim için önemli ben chp ye oy vermiş fakat size muhalif olur diye Devlet bahçeliyi her yerde övmüş ama şu anda kafam kırılsın diyen milliyetçi Atatürkçü Cumhuriyetçi biriyim ama şu an Bahçeli benim için yok hükmündedir.Anlatmak istediğim benim fikirlerim değişebiliyor Vatanın içinde bulunduğu duruma göre ama siz asla vazgeçmiyorsunuz biat ediyorsunuz ne yapsa hatta mesela Vatanı satıyorum dese örnek senin canın sağolsun dersiniz çünkü onun Cumhuriyeti yıkması Atatürkü yıkması uğrunda herşeye evet diyeceksiniz buda bir gerçek maallesef ben ise Vatanı her şeyden çok önemserim yani Chp Mhp Akp Kilıçdaroğlu Bahçeli ve Erdoğan’dan vs vs. anladınmı beni güzel kardeşim seninle farkımız bu siz kişisel ben ise toplumsal yani toplumu ilgilendiren genel kavramlarla olaylaraa bakıyorum Akp lisiyle Chp siyle Mhp siyle bu ülkenin tek bir adamdan ve onun yanındakilerden büyük olduğuna inanırım ben Dünya beşten büyüktür Erdoğanın dediği gibi ama Türkiyede Birden büyüktür bunuda Asla unutmayın ve ben sadece Yüce Allahıma biat ederim kişiye değil Allaha Emanet olun.

  2. Nurdan ekşi dedi ki:

   Can güvenliğiöiz yok ama yolumuz var.ülkede her türlü terör örgütü cirit atıyor ama yolumuz var.ekonomi dibe vurmuş ama yokumuz var.bütün komşulsrımızla kavgalıyuz ama yolumuz var.hergün gencecik insanlar şehit oluyor ama ne gam yolumuz var.en sonunda savaşada girdik ama yolumuz var.peki ülke bu hale gelirken uzaylılarmı yönetiyordu bizi.15 senedir yapamadıklarını bundan sonramı yapacaklar.benim sana tavsiyem anayasa taslağını oku üzerinde düşün muhakeme et aklına ve vicdanına yatırıyorsan evet de.burada oylanacak olan partiler değil çünkü