CHP’nin Masasındaki Referandum Anket Sonuçları

CHP’nin Masasındaki Referandum Anket Sonuçları

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, son günlerde yoğun olarak açıklanan anketlere bir yenisini ekledi.

Özel’in açıkladığı anket sonuçlarına göre referandum’da hayır diyenlerin oy oranı evet diyenlerin tam 6 puan önünde!

Bugüne kadar yayınlanan referandum ve başkanlık sistemi anketlerinde, araştırma şirketlerinin birbirinden çok farklı sonuçlar verdiği görüldü.

CHP'nin Masasındaki Referandum Anket Sonuçları

ORC, GENAR, A&G gibi araştırma şirketleri “evet” oylarının önde olduğunu söylerken, GEZİCİ ve SONAR gibi başka şirketler anketlerinde “hayır”ın önde olduğunu ortaya koydu.

HANGİ ŞİRKETİN ANKETİ AÇIKLAMADI

İddialı bir anket sonucu açıklayan Özgür Özel, araştırma şirketi ismini ise vermedi. Özel, CHP’nin elindeki referandum anketi sonuçlarına ilişkin şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı, ‘Arkadaşlar yollarsa hemen onaylayacağım’ demişti. Arada bir tek fark var. Anayasa görüşmeleri başlarken ‘hayır’ diyenler ‘Evet’ diyenlerin iki puan gerisindeydi. Yüzde 43’e yüzde 41’di. Kimsenin anketi kimseden gizli değil artık. Şu an ‘hayır’ oylarının ‘evet’lerin 6 puan önüne geçmesini hiçbirisi beklemiyordu. Şimdi harıl harıl anket yaptırıyorlar. ‘Kararsızlar neden ‘hayır’ oyu kulanacaklar tarafına geçti?’ diye bakıyorlar.”

REFERANDUM ANKETLERİ NE DİYOR?

A&G: Yüzde 53 evet
GENAR: Yüzde 55 evet
GEZİCİ: Yüzde 58 hayır
SONAR: Yüzde 51.3 hayır
ORC: Yüzde 56 evet
VARYANS: Yüzde 74.3 evet

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 140 YORUM
 1. Kara dedi ki:

  İçim yanıyor, Bahçelini tutumunu gördükçe içim yanıyor, ülkücü şehitler aklıma geldikçe içim yanıyor, yurt dışında memlekete bakınca içim yanıyor, neye oy verdiğini bilmeyenleri gördükçe içim yanıyor, ip atanları yüce divan diye bağıranları, namertim deyip bugünü bize gösterenleri görünce içim yanıyor…… daha fazla kepazeliğe, tek adam siyasetine, adamın adamı olanlara karşı, HAYIR diyorum

 2. VATAN SEVER dedi ki:

  21.yüzyilda böyle cag disi bir anayasaya evet diyenlerin aklindan süphe ederim.HAYIR HAYIR BIR DAHA HAYIR

  1. EVETCİ dedi ki:

   Naparsin sende beyin denen birşey olmadığından milletin beynini kıskana bilin.

 3. KAHİN NOSTRADAMUS dedi ki:

  tarihe not düşün referandum’da çıkacak hayır ile birlikte AKP iktidarı için sonun başlangıcı olacak.yapılacak ilk seçim de hiç bir parti tek başına iktidar olamayacak koalisyon hükümeti kurulacak sonrasında sudan sebeplerle koalisyon yıkılacak ve yeni kurulan bir parti çok ciddi bir oranda oy alarak meclise gelecek.

  1. EVETCİ dedi ki:

   Oda yine akp olur DEGİLMİ. Zorlamayı evet deyin

  2. emre dedi ki:

   Sizde kına yakın o karmasiklikta

 4. turan dedi ki:

  özgür türkiye için hayır

 5. serkan dedi ki:

  Bu memleketin diş ile tırnak ile kazanılmış tüm varlık ve güzelliklerini bir kişinin vesayetine bağlıyor olmak, bize ve demokrasimize yakışmayacağı gibi hiç bir mantığa sığmaz. İş yapması için seçilmiş insanlar artık memleketin tamamına nasıl sahip olurum açlığını yaşıyor ise, durup hepimizin düşünmesi gerekir. Bu duruma tüm insanlığım ile HAYIR diyorum.

 6. Ahmet dedi ki:

  Federal yapıya Hayır. Örneği var.Yogoslavya önceden merkezi yönetimle yönetiliyordu. Başkanlık sistemine geçince aşamalı birşekilde önce federal yapı sonra parçalandı. Türkiye bu şekilde parçalanmaya Hayır.
  Ve evet demeseniz yok iç savaş çıkar diyorlar yalan parovla inanmayın.

 7. Riyad dedi ki:

  Hayır diyorum diktatörlüğe Hayır hayır hayır

 8. Alp dedi ki:

  Ülkem ve geleceğim için hayır

 9. Bülent dedi ki:

  HAYIRli seneler olur inşallah

 10. ÇİRKİN KRAL dedi ki:

  DİKTATÖRLÜĞE SONUNA KADAR HAYIRRRRRRRRRRRRRRRR

 11. marfu dedi ki:

  dün chp li arkadaşla tartıştım evet diyeceğim dedi neden dedim ke-mal hayır diyorsa o işte tersini söylemedi dedi gülüştük :)

 12. Fatih dedi ki:

  Düşünmeden evet diyorum. AMA düşününce hayır.

  1. Cemil dedi ki:

   Be…Olmayınca naparsin sen düşünme?? EVET dE GETSİN

 13. salih dedi ki:

  evet lerle güzelim vatanım ne hale geldi 15 yıldır kan dökülme dahada arttı şimdiye kadar nelere evet demişiz hırsızlara dolandırıcılara tek yüzük var parmagımda zengin olursam haram yemişim dir diyenlere hep evet demişiz yanlışlıkla; senden özür diliyorum en başta şehitlerim kaybolan genel ahlak yetim kalan yavrular dul kalan bacılar hepinizden özür diliyorum onun için hayır diyorum düşünürseniz neden hayır dedigimi anlayacaksınız.

  1. Gülnihan dedi ki:

   Arkadaslar hayir cephesine bir bakin bütün ser odaklari toplanmis bu bile evet dememe yeter ya bir düsünün darbelerle secimlerde gelemediginiz ikdidara belki halkin secimi ile gelirsin hayircilar bu sizin yarariniza aslinda tamamiyle söz halkimizin ne güzel bir sisdem sonuna kadar evet!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!