Cumhurbaşkanlığı Seçiminde İkinci Tura Tek Aday Kalırsa Ne Olur?

22.04.2018
464
A+
A-


24 Haziran 2018’de Cumhurbaşkanlığı seçimiyle beraber milletvekilliği seçimleri de yapılacak. Seçimde, salt çoğunluk yani %50 + 1 oy oranı aranacak. Peki adaylardan herhangi biri bu oy oranını geçemezse ne olacak?

Adaylardan herhangi biri bu oranı geçemezse 8 Temmuz’da ikinci tur oylaması yapılacak. Ancak bu oylama için çok kritik detaylar var. İkinci tur, adayların birinci turdaki sıraya göre ikame edilmesi suretiyle yapılacak. Ancak burada en kritik uygulama adayların ikinci oylamaya katılamaması durumunda ortaya çıkıyor.

Cumhurbaşkanlığı Seçiminde İkinci Tura Tek Aday Kalırsa Ne Olur?

İKİNCİ TURDA TEK ADAY KALIRSA NE OLACAK?

Yenişafak’ın haberine göre, ikinci tur oylamasına herhangi bir nedenle adayların katılamaması durumunda Cumhurbaşkanı adayı tek kalırsa seçim referanduma dönüşecek ve salt çoğunluk aranacak. Ancak burada da çoğunluk elde edilemezse 45 gün sonra yeniden Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak.

İşte AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop ile MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı’nın imzası ile TBMM Başkanlığı’na sunulan Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde yer alan o madde;

Adayların ikinci tura katılamaması durumunda nasıl bir süreç işleyecek?

* Birinci turdaki oylamadaki sıraya göre saat 17.00’ye kadar başvuru yapması

* İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde; ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya göre ikame edilmesi suretiyle yapılacak ancak ikame, birinci oylamayı takip eden gün saat 17.00’ye kadar yapılabilecek.

TEK ADAY KALIRSA…

Oylamalara tek adayla gidilmesi halinde, oylama referandum şeklinde yapılacak. Geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek. Oylamada, adayın geçerli oyların salt çoğunluğunu alamaması halinde seçim yenilenecek ve kesin sonuçların ilanından sonra gelen 45. günü takip eden ilk pazar günü sadece cumhurbaşkanı seçimi yapılacak.

MEVCUT CUMHURBAŞKANI GÖREVDE KALACAK

Cumhurbaşkanının görev süresinin dolması, seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi ya da seçimlerin tamamlanamaması hallerinde yenisi göreve başlayıncaya kadar mevcut cumhurbaşkanının görevi devam edecek.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.