Cumhurbaşkanlığı Sistemi ve 2017 ReferandumuÜlkemizin son zamanlarda en çok konuşulan konularından biri olan Başkanlık Sistemi ve bu sistemin yürürlüğe girmesi için gereken referandum nedir, ne değildir?

Ülkemizdeki mevcut sistem parlamenter sistemdir. Bu sistemde yasa taslağı hazırlanır ve milletvekillerinin onayına sunulur. Milletvekilleri gerekli çoğunlukla yasayı kabul ettikten sonra yayınlanması veya reddetmesi için Cumhurbaşkanına yollanır. Cumhurbaşkanı veto ederse meclise geri döner ve daha yüksek çoğunlukla kabul edilmesi gerekir. Bundan sonra Cumhurbaşkanının reddetme yetkisi yoktur ve kanunu yürürlüğe sokmak durumundadır.

Cumhurbaşkanlığı Sistemi ve 2017 Referandumu

Cumhurbaşkanlığı Sistemi Nedir?

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarda “Başkanlık sistemi” ifadesi yerine “Cumhurbaşkanlığı sistemi” ünvanının kullanılacağı belirtilmişti. Sistemin getirdikleri Başkanlık olsa da, başkan seçilecek olan kişi, Cumhurbaşkanlığı ünvanını alacak.

Bu sistemde başkan ülkeyi tek elden yönetir. Gerekli tedbirleri almak ve hızlı karar vermek açısından avantajları olsa da, tek kişinin yönetimi keyfiyet ile alınan kararlara sebep olabilmektedir.

Demokratik başkanlık sistemi uygulanan ülkelerde, milletvekilleri çeşitli yetkilerle başkanı denetler. Başkan, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde 4 seneliğine seçilir ve en çok 2 dönem bu görevi yürütebilir. Bu yöntem ile diktatörlüğün önüne geçilmeye çalışılmıştır.

Tarihimizde olduğu gibi babadan oğula geçen ve iktidar sahibinin hayatı boyunca yönetici olduğu yönetim biçimleri günümüzde kullanılabilir değildir. Referandum aracılığıyla ülkemizde uygulanmak istenen bu sistemin, geçmişinde padişaha itaat etmiş bir toplumun üzerinde uygulanması çok trajik durumlara yol açabilir.

Referandum (Halk Oylaması) Nedir?

Referandum, bir devlet için çok kritik kararlar alınması gereken dönemlerde vekillerin değil, halkın oyuyla kararın alınmasıdır. Halk sandık başına giderek bizzat kendi kaderini belirler. Tam manasıyla bir doğrudan demokrasi örneğidir. Aslında milletvekilleri devreden çıkarılıp her yürürlüğe girecek kanun için referandum yapılabilir. Lakin bu iş gerçekten çok masraflı ve uzun sürecektir. Bu sebeple milletin iradesini temsilen milletin vekilleri kanun yapar.

2017 referandumu da tıpkı yukarıda bahsedilen halkın kendisinin karar vermesi için bir kırılma noktasıdır.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.