Davutoğlu Sivas Mitingi’nde Halka Seslendi

25.04.2015
1.466
A+
A-


Başbakan Davutoğlu: “Biz milli iradeyi temsil ediyoruz, İrade-i milliyeyi biz temsil ediyoruz. Milli iradenin karşısına kim çıkarsa ister darbeci, ister vesayetçi, ister paralelci; AK Parti kadroları kaya gibi karşılarında duracaktır”

SİVAS (AA) – AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Biz milli iradeyi temsil ediyoruz, İrade-i milliyeyi biz temsil ediyoruz. Milli iradenin karşısına kim çıkarsa, ister darbeci, ister vesayetçi, ister paralelci; AK Parti kadroları kaya gibi karşılarında duracaktır” dedi.

Davutoğlu Sivas Mitingi'nde Halka Seslendi

Davutoğlu, partisinin 7 Haziran seçim kampanyası kapsamında Sivas kent meydanında gerçekleştirilen mitinginde yaptığı konuşmada, Sivaslılarla gurur duyduklarını, Sivas’ın ikinci sembolünün milli irade olduğunu söyledi.

Sivaslıların emanete ihanet etmeyeceğini ve milli davayı ayakta tutacağını ifade eden Davutoğlu, “Sivaslılar, bana en güzel hediyeyi verdiniz. Yiğido başbakan, her zaman Sivas’ın arkasında olacak” dedi.

Verdikleri her sözü tutacaklarını belirten Davutoğlu, daha önce Sivas’a geldiğinde kendisine Kızılırmak Projesinin sunulduğunu ve projeyi hayata geçireceklerini ifade etti.

Sivas’ın, Anadolu’un kalbi ve ırmaklarıyla dahi Kuvayımilliye olduğunu belirten Davutoğlu, Sivas’ta ikinci devlet üniversitesinin kurulması için kanun teklifi verildiğini, seçimden sonra ilk işlerinin bu üniversiteyi kurmak olduğunu bildirdi. Davutoğlu, Gemerek Barajı’nın da başlatılacağını ve Sivas’ın tarımda öncelikli iller arasında da yer alacağına işaret etti. 

“Kılıçdaroğlu diyor ki…” şeklindeki sözlerine karşılık alandan gelen tepkilere dikkati çeken Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha ne dediğini söylemeden tepkiyi gösterdiniz. Çünkü ağzından hayırlı bir şey çıkmaz ki bu adamın. Çıkar mı? Çıkmaz. Şimdi diyor ki AK Parti 12 yılda ne yaptı? Hem de itiraf ediyor. 977 milyar dolar gelir vardı. Toplam 76 yılda. AK Parti 1 trilyon 870 milyar daha ek gelir. Peki biz bu geliri nereden bulduk. Devraldığımızda Hazine tam takırdı. Biz bu geliri alın terimizle doğru dürüst iradeyle ve halkımızın desteğiyle bulduk. Şimdi Kılıçdaroğlu hasbelkader buraya gelirse ne yaptığımızı ona bir gösterin. Ankara’dan Sivas’a şöyle bir gelirken bakın, hızlı tren Sivas’a doğru ilerliyor, ‘Ey Kılıçdaroğlu sen uyuyorsun ama Sivas hızlı trene kavuşuyor’ deyin. En geç 2018’de Sivas ile hızlı trenimiz buluşacak inşallah.”

Hızlı tren yapımının durmayacağını, ağın Erzincan, Erzurum, Kars, Tiflis ve Bakü ile bileşeceğini, Hazar Deniz’inden, Karadeniz’e ve Akdeniz’e giden herkesin Sivas’a selam duracağını belirten Davutoğlu, “Elinden tutun, şu duble yolları, bölünmüş yolları bir gösterin” dedi.

-”Tekbirleri bir daha bu topraklarda hiçbir güç susturamayacak”

Alandakilerin, tekbir getirmesi üzerine Davutoğlu, “Allah bu tekbirleri bu semalardan hiç eksik etmesin. Sivaslı yiğidolar varken zaten kimse bu tekbirleri susturamaz. O CHP’nin, tek parti döneminde susturdukları tekbirleri bir daha bu topraklarda hiçbir güç susturamayacak. Sivaslılar ayaktadır, ayakta” ifadelerini kullandı.

İktidara geldiklerinde Sivas’ın etrafında 24 kilometre olan duble yola 699 kilometre daha duble yol eklediklerini anlatan Davutoğlu,  “Bunlar Kılıçdaroğlu’nun göreceği, bileceği şeyler değil” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde Sivas’a geldiğinde 600 yataklı bölge hastanesi sözü verdiğini hatırlatan Davutoğlu, bu hastanenin de hazirandan önce açılmasının planladığını bildirdi.

“Herkes konuşur AK Parti yapar” diyen Davutoğlu, alandaki vatandaşlara “Yapar mı?” diye sordu, vatandaşlar da “Yapar” yanıtını verdi.

“Onlar palavra atar biz yaparız Allah’ın izniyle” diyen Davutoğlu, 1936’da CHP döneminde, Sivaslı Nuri Demirağ’ın milli uçağı yapmaya çalıştığını ama tek parti zihniyetinin bunu anlamadığını ve projenin engellendiğini söyledi. 

Şimdi kendilerinin, bölgesel sivil uçağı 2019’da, eğitim uçağı Hürkuş’u 2018’de ve milli savaş uçağını da 2023’te uçurmayı planladıklarını anlatan Davutoğlu, “Hemen birileri bizi engellemeye çalışıyor. Büyük oyunu kuranlar, ‘Türkiye yükseliyor, mademki Türkiye mazlumlara sahip çıkıyor engellenmesi lazım’ diyor ve bütün şerleri bir araya topluyorlar. Mesele Nuri Demirağ gibi yiğit insanların rüyalarını gerçekleştiren AK Parti iktidarına engel olmak” diye konuştu.

-“Türkiye’yi durdurabilecekler mi…” 

AK Parti’yi engellemeye çalışanlara fırsat vermeyeceklerini belirterek, “Bakın hepsi bir araya geldiler, dün biz Çanakkale’de barış zirvesi yaparken onlar belli başkentlerde Türkiye aleyhine kumpas kurup, büyük tuzaklar kurmaya kalktılar ama milleti bilmiyorlar, Sivas Kongresi toplanırken de tuzak kurmuşlardı” diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu’nun “Sivaslılar ona izin verdi mi, peki şimdi büyük oyun, büyük tuzak kuranlara izin verecek misiniz, Türkiye’yi durdurabilecekler mi, AK Parti’yi durdurabilecekler mi?” sözlerine alandan “Hayır” karşılığı verildi. 

İddialarının büyük Türkiye olduğunu belirten Davutoğlu, “Bakın her yerde söylüyoruz, diğer partiler belli illere gidemiyor, biz her ile gidiyoruz. Çünkü bizim için her yer Türkiye, Somali’de biz varız, Myanmar’da biz varız, Saraybosna’da, Orta Asya’da, Semerkant’ta, Buhara’da biz varız, Kafkaslar’da, Ortadoğu’da biz varız, çünkü bizim için her yer Türkiye. Bizim için her yeri Türkiye kılmaya yola çıktık” diye konuştu.

-“İrade-i milliyeyi amir kılmak esastır”

Kendilerini engellemek için yola çıkanların, düzen kuranların olduğunu ama başaramadıklarını belirten Davutoğlu, “Çünkü bizim zihnimizde, beynimizde Sivas Kongresi’nin kararı, zihnimize işlemiş. Biz diyoruz ki ‘İrade-i milliyeyi amir kılmak esastır’ yani milli iradeyi hakim kılmak siyasetimizin esasıdır” dedi. 

Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Sivaslılar bakın ne oyunlar oynadılar 2002’de Sayın Cumhurbaşkanımız, başbakan olacakken onu engellediler, yasaklı yaptılar. Engelleyebildiler mi? 2004’te Kıbrıs müzakereleri yürürken başlık attılar; ‘Genç subaylar rahatsız diye’, darbe başlıkları, bizi engelleyebildiler mi? 2007’de e-muhtırayla; yarın yıl dönümü, 27 Nisan’da e-muhtırayla ‘biz AK Partiye cumhurbaşkanı seçtirmeyiz dediler’, Sayın Abdullah Gül’ü engellemek için 367 safsatası çıkardılar, engelleyebildiler mi? AK Parti kendi cumhurbaşkanını seçti mi, bizi durdurabildiler mi? Peki şimdi bizi durdurabilirler mi? Bakın, 2008’de partimize kapatma davası açtılar hem de iktidardayken. 21. yüzyılda iktidardaki bir patiye kapatma davası açtılar, peki bizi kapatabildiler mi, kapatamazlardı ama kapatmış bile olsalardı, milletin gönlünden bizi çıkarabilirler mi? Milletin gönlünde olan bir partiyi kapatmaya güçleri yeter mi?”

“Bakın şimdi Kılıçdaroğlu bir laf etti; dedi ki bizi kapatmaya çalışıyorlar. Biz de dedik ki 2010 referandumunda parti kapatmayı külliyen kaldırıyorduk, siz engel oldunuz” diyen Davutoğlu, “Parti kapatma külliyen kalksın diye anayasa değişiklik tasarısı verdik. Hemen karşı çıktılar, çark ettiler, bir daha demediler” şeklinde konuştu. 

-“Paralel çete çıktı meydana”

Davutoğlu, konuşmasında şunları kaydetti:

“Bakın 2013’te Çözüm Süreci’ni başlattığımızda hemen bir başka oyunu devreye soktular, aynen 1993 gibi; 1993’te rahmetli Özal, o zaman da milleti bir ve bütün kılmak için bir hamle başlatmış, bir çözüm süreci başlatmıştı, hemen Uğur Mumcu’yu öldürdüler. Arkasından Eşref Bitlis’i öldürdüler. Sonra da rahmetli Cumhurbaşkanımız Sayın Özal meşkuk bir şekilde vefat etti, hala araştırılıyor. Hemen arkasından Sivas’ta Madımak provokasyonunu, arkasından Başbağlar’da o katliamı yaptılar. İşte şimdi de aynen 1993’te Madımak, Başbağlar provokasyonları tahriklerini yapanlar, 2013’te Çözüm Süreci başlayınca arkasından Gezi provokasyonunu başlattılar. Milletin gençlerini birbirine düşürmeye kalktılar.” 

Bütün bu provokasyonlar karşısında milletin dimdik durduğunu ifade eden Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Baktılar Gezi provokasyonlarıyla içerideki ve dışarıdaki işbirlikçiler hedeflerine ulaşamıyorlar, paralel çete çıktı meydana; 17-25 Aralık paralel çeteyi devreye soktular. Bugün Erzurum’da güzel bir slogan asmışlar ‘Paralel, dikey bilmeyiz, biz ihaneti affetmeyiz’, kim bu millete ihanet ederse; bu millet onu affetmez ama bizi Gezi provokasyonlarıyla 17-25 Aralık kumpaslarıyla durdurabildiler mi? 30 Mart’ta bir destan yazdık mı? Cumhurbaşkanımızı doğrudan halkımız, Sivaslılar seçti mi? Engelleyebildiler mi? İşte bizim farkımız bu. Biz milli iradeyi temsil ediyoruz, İrade-i milliyeyi biz temsil ediyoruz. Milli iradenin karşısına kim çıkarsa ister darbeci, ister vesayetçi, ister paralelci AK Parti kadroları kaya gibi karşılarında duracaktır. Sivaslılar, Sivas Kongresindekiler gibi karşısında duracaktır.”

-“Allah bu milletin birliğini, beraberliğini daim eylesin”

Mitinge katılan vatandaşların getirdiği tekbirler üzerine Davutoğlu, ”Allah bu milletin birliğini, beraberliğini daim eylesin” dedi.

Başbakan Davutoğlu’nun ”Aşık Veysel’in dediği gibi; ‘Ne yezittir, ne kızılbaş, değil miyiz hep bir kardaş, bizi yakar bizim ataş, söndürmektir tek çaresi’, bu topraklara ataş vurmak isteyenler; ister 6-7 Ekim olaylarında olduğu gibi, ister Madımak’ta, Başbağlar’da olduğu gibi ateş dökmek isteyenler karşısında her şeye rağmen inadına milli birlik, milli beraberlik diyecek miyiz? Türk, Kürt, Sünni, Alevi kardeştir, ayrımcılık yapan kalleştir, diyecek miyiz? Bu milli beraberliği korumak için fevç fevç sandıkları dolduracak mıyız?” şeklindeki konuşmasına vatandaşlar ”Evet” karşılığını verdi. 

-HDP

Davutoğlu, HDP’ye ilişkin de şunları kaydetti:

“Şimdi, bu Demirtaş, o da ayrı çete, HDP şiddet çetesi, terör çetesi, bir taraftan Ağrı’da teröristleri indirecekler ve vatandaşlarımıza baskı yapacaklar. Diğer taraftan İstanbul’da, Sivas’ta alevi kardeşlerimize, Kürt kardeşlerimize sahip çıkacaklar, özgürlükler diyecekler, halklar diyecekler. Ey Demirtaş, halklar evet, Anadolu’da birçok topluluk yaşıyor ama halklar değil, bir tek millet var, bir tek millet var. Sivas Kongresi’ni kim yapmışsa içindeki bütün unsurlarıyla bu milletin parçasıdır. Diyor ki ‘iktidara gelirsek, Diyanet’i kapatacağız’. Bir, iktidara gelemezsin. İki, barajı zaten geçemezsin. Üç, bu millet sana veya herhangi bir kimseye Diyanet’i kapattırmaz. Diyanet’i de bu milletin manevi değerlerini de koruyacağız. Sünni, Alevi, Türk, Kürt, bütün vatandaşlarımız insan onuruna sahip olarak yaşayacak.” 

-Yeni Türkiye Sözleşmesi…

Yeni Türkiye Sözleşmesini ilan ettiklerini ve diğer siyasi partilere de çağrıda bulunduklarını vurgulayan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Sivas Kongresi’ne atıf yapan bir metin olarak çağrıda bulunduk; ‘Gelin hep beraber yeni Türkiye’nin yeni anayasasına imza atalım. Yeni bir anayasayla yola çıkalım’. Kılıçdaroğlu, Bahçeli, Demirtaş, şu ana kadar bütün bir milleti kucaklayan herhangi bir teklifte bulunamadılar. Çünkü onlar Kuvayımilliye’yi bilmezler. Sivas Kongresi’nin ruhunu bilmezler. İşte biz bu kadar söylüyoruz; Kuvayımilliye ruhunu ihya edeceğiz, bütün milli güçleri birleştireceğiz. Anadolu’nun her bir köşesindeki, Trakya’nın her bir köşesindeki vatandaşlarımızı tek bir yumruk yapacağız. Balkanlar’ı, Kafkaslar’ı, Orta Asya’yı, Ortadoğu’yu oradaki kardeşlerimizi her zaman koruyacağız, devletimizin kudret ve şefkat elleri onların üzerilerinde olacak.”

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iktidara gelmeleri halinde Suriyeli mültecileri geri göndereceklerini belirttiğini ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

 “Hacı Bektaşi Veli’yi bilmez ki bu Kılıçdaroğlu. Hacı Bektaşi Veli ne der; ‘Kapını, sofranı, gönlünü açık tut.’ Biz mazlumlara kapımızı açmışız ey Kılıçdaroğlu… Aziz Sivaslılar; Sivas Kongresi’nin aşkıyla söylüyorum; mazlumlara sahip çıkmamızdan razı mısınız? Filistinlilere sahip çıkmamızdan razı mısınız? Bu mazlumların üzerindeki Şemsi Sivasi’nin, o güneşin merhametini, İhramcızade İsmail Hakkı’nın ‘İnsanlara muhabbetle bak’ diyen sesiyle bu mazlumlara muhabbetle bakmamızdan razı mısınız? Sivas, siz bugün bizleri mutlu ettiniz. Sizi, bütün Sivas’ı bir kez daha selamlıyorum. Sivas’tan Bismillah demekle en güzel kararı vermişiz. Sivas, her zaman sizinle olacağız. Anadolu’nun sultan şehri olan Sivas’ı ekonomide, kültürde, siyasette merkez şehirlerden biri yapacağız inşallah.”

Sivaslılar’dan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve diğer milletvekili adaylarını eksiksiz Ankara’ya göndermelerini de isteyen Davutoğlu, “Sivas’ı Ankara’da en iyi şekilde temsil edecek kadroyu Ankara’ya göndermeye hazır mısınız? 5’te 5 yapmaya hazır mısınız? CHP’ye, MHP’ye, HDP’ye bir milli birlik dersi vermeye hazır mısınız? Yüzde 75 deyip, Sivas’ta bir demokrasi destanı yazmaya hazır mısınız?” ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu’nun miting konuşmasının ardından AK Parti’nin Sivas milletvekili adayları İsmet Yılmaz, Hilmi Bilgin, Selim Dursun, Adem Yıldırım ve Yalçın Özdemir tanıtıldı. 

Davutoğlu’nun vatandaşlara karanfil attığı miting alanında, ”Can gardaşlarım, AK yiğidolar seninle” yazılı pankart açıldı. Alanda baygınlık geçiren bir vatandaşa ise sağlık ekiplerince müdahale edildi. 

(Bitti)

Kaynak: Anadolu Ajansı

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.