Dİ-EN Araştırma’nın 2019 Yerel Seçim AnketiDİ-EN Araştırma Şirketi’nin 10-20 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdiği son yerel seçim anketinde ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Toplamda 2 bin kişi ile yapılan ankete göre AK Parti ile CHP arasındaki fark oldukça az durumda!

Dİ-EN Araştırmanın İstanbul ve Adana için gerçekleştirdiği ankette çarpıcı veriler yer aldı. 10-20 Kasım tarihleri arasında 2 binden fazla kişiyle yüz yüze yapılan araştırmaya göre CHP, Adana’da birinci parti durumundayken İstanbul’da ise başa baş bir mücadele içerisinde.

Dİ-EN Araştırma'nın 2019 Yerel Seçim Anketi

Araştırmaya göre İstanbul’da AKP’nin oy oranı 32.1 iken CHP’nin oy oranı ise 30.4. Adana’da ise CHP’nin oy oranı AKP’den önde görünüyor. Açıklanan verilere göre Adana’da CHP 27.6 iken AKP ise 23.5 oranında kalıyor.

AK Parti ve MHP arasındaki ittifak görüşmelerinin hızlanmasının ardında anket oranlarının olduğu sıkça dile getirildi.

Dİ-EN Araştırma'nın 2019 Yerel Seçim Anketi

Özellikle İstanbul’da AKP’nin seçimleri kaybetme ihtimalinin çok yüksek olduğunu gören AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ittifak görüşmelerini yeniden gündeme getirdiği belirtiliyor. AKP açısından kritik olan bir diğer büyük kent ise Adana. CHP ve İYİ Parti’nin güçlü olduğu ilde AKP tek başına kazanamıyor. AKP’nin önde gelen isimleri de sıkça bu tabloya işaret ederken MHP ile sıkı bir pazarlık içerisinde olunduğu sır değil.

Dİ-EN Araştırma'nın 2019 Yerel Seçim Anketi

Adana’da 4 parti de ciddi bir rekabet içerisinde. Dİ-EN’in araştırmasında ise Adana ile ilgili çarpıcı bir tespit yer alıyor. Kentte yoğun bir Kürt seçmene sahip olan AKP, MHP ile ittifak yapması durumunda bu kesimden ciddi bir oy kaybı yaşayabilir. Ancak tek başına girmesi durumunda ise kenti kaybetme ihtimali yüksek. MHP bu denklemi bildiği için masaya daha güçlü oturan taraf. İttifak denkleminin kilitlendiği illerden bir tanesi olan Adana’da CHP’nin ise hatırı sayılır bir karşılığı bulunuyor.

24 Haziran seçimlerine Cumhur İttifakı adı altında birlikte giren AKP ve MHP’nin yerel seçimlerde ittifak yapmayacakları açıklanmıştı. Ancak anketlerdeki düşük oranlar tarafları ittifaka zorluyor. Önceki gün iki lider görüşmelere başladı. İttifak görüşmelerinin süreceğini iki partinin yetkili isimleri de dile getirdi. Nasıl bir yol haritası çıkarılacağı henüz netlik kazanmadı. Ancak AKP’nin meseleyi bir ‘varlık-yokluk’ ikilemine sıkıştırması basıncın boyutunu gözler önüne seriyor. MHP ile ittifak yapmayan AKP’nin ciddi bir sorun yaşayacağı anket sonuçlarına yansırken MHP ile yaptığı ittifak hem yerelin dinamikleri hem de AKP’li Kürt seçmenin pozisyonu açısından pembe bir tabloya işaret etmiyor.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.