DSP Referandumda Verecekleri Oyu Açıkladı!

DSP Referandumda Verecekleri Oyu Açıkladı!

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, Nisan ayında yapılacak olan referandumda ne oy vereceklerini açıkladı.

Saadet Partisinin ardından, DSP de referandumda ‘hayır’ diyeceklerini söyledi. Genel Başkan Önder Aksakal, “DSP, halkın önüne getirilecek olan referandum sandığından kahverengi oyların çoğunlukla çıkması için halkımızla buluşacak ve böyle bir dayatmaya karşın tüm örgütleriyle ‘hayır’ denilmesi için var gücüyle çalışacaktır” dedi.

DSP Referandumda Verecekleri Oyu Açıkladı!

Aksakal, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin, cumhuriyet tarihinin en kritik günlerinden geçtiğini söyledi.

Ülkenin siyasi tarihinde yaşanılan antidemokratik dönemlerin ardından, bugün demokrasinin topyekun ortadan kaldırılması tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını öne süren Aksakal, “Demokratik Sol Parti olarak karşı durduğumuz konu, antidemokratik seçim yasasıyla oluşturulmuş ve toplumun gerçek yapısının temsil edilmediği bir Meclis eliyle tamamen ‘hakim gücün’ iradesi tahtında oluşturulmuş değişiklikler sistematiğinin Türkiye halkına kabul ettirilmeye çalışılmasıdır” ifadesini kullandı.

“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” anlayışının sadece Meclisteki seçilmiş milletvekillerin iradesini değil, kuvvetler ayrılığı prensibinin ana ayaklarının tümünün iradesini beraberinde barındırdığını belirten Aksakal, “Yürütmenin başı cumhurbaşkanı olabilir ama egemenlik bir cumhurbaşkanının tek satırlık imzasına mahkum edilemez.” dedi.

Aksakal, anayasa değişikliğinin milleti birey ve yurttaş olmaktan çıkarıp “teba, kul” statüsüne indirgeyecek bir yetki gücü ortaya çıkaracağını savunarak, “Bu kabul edilemez. Zira sorun bugün iş başında olan cumhurbaşkanından ziyade yerine seçilecek olanın elde edeceği sınırsız yetkilerle neler yapabileceğidir. Bugünkü cumhurbaşkanı, ‘tek millet tek devlet tek dil’ diyor. Yerine gelen, ‘her türlü milliyetçiliği ayaklarımızın altına aldık’ derse ne olacak?” şeklinde konuştu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Erdal unal simdiye kadar yapmis oldigum ankette dedi ki:

    Secim anke benim tahmilim 70 75 ve evet evet baska cikabilir benim goriusum sec men vatan das avrupanin dusun cesidegil bu vatanin yasan insan lar karar verir biz onceki yonetecilet Tup Yok Su ypk Elltrk Yok Asfat yok Furiun lards Rezaleti yoktu biz asfata yorumek icin Carsiya goderdik Ben GENC lere sikinti ya dus meden Evet der bu gun ben mahale lerde marketen gecil me yor