Erken seçim kapıda mı?

16.10.2016
1.681
A+
A-


Karar gazetesi yazarı Yusuf Ziya Cömert, erken seçimin önümüzdeki yıl yapılacağı ile ilgili önemli bir iddia ortaya attı. Buna göre Nisan 2017’de erken seçim yapılabilir.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen Karar gazetesi yazarı Yusuf Ziya Cömert, “Nisanda erken seçimin” konuşulduğunu, başkanlık için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın erken seçimi bir “zaruret” olarak gördüğünü yazdı.

Yusuf Ziya Cömert, bugünkü yazısında “Nisanda seçim görünüyor.’ Bu cümleyi oturup kalktığım yerlerde devlet muhitlerinden alınmış bir izlenim olarak işitiyorum. Nisandaysa bir erken seçimden bahsediliyor demektir” dedi.

Erken seçim kapıda mı?

“Neden böyle bir şey icab etsin ki? Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim dönemi bitmeden seçime giden Anasol-M iktidarını eleştiriyordu. Aynısını kendisi niye yapsın?” sorusunu soran Yusuf Ziya Cömert, şöyle yanıt verdi:

“ERKEN SEÇİMDE ANAYASA’YI DEĞİŞTİRMEK İÇİN YETERLİ ÇOĞUNLUĞU SAĞLAR”

“Ez-zarurat, tubihu’l mahzurat. Bu bir fıkıh kaidesi. Aman kimse erken seçime fıkhi delil getirmeye uğraştığımı düşünmesin. Ben Arapça cümleyi deyim olarak kullandım. Zaruretler sakıncalı olan şeyleri mubah kılar. Seçimde ne gibi bir zaruret olabilir? Hah! İşte mevzumuz bu. (…) Seçim ihtiyacı hangi ‘zaruret’ten kaynaklanıyordu? Fiili olarak idrak ettiğimiz başkanlık sisteminin mevzuata dökülmesi zaruretinden. Muhtemel bir erken seçimde AK Parti’nin Meclis’te Anayasa’yı değiştirmek için ihtiyaç duyduğu yeterli çoğunluğu sağlayabileceği varsayılıyor. Bu varsayım bugünkü verilere göre gerçekçi bir varsayım. AK Parti’nin getireceği Anayasa teklifi Meclis’ten geçerse ardından yapılacak referandumda kabul edilirse seçimi gerekli kılan ‘zaruret’ ortadan kalkmış olur mu? Herhalde kalkmış olur. Yani, eğer işler aksamazsa önümüzdeki bahar Anayasa gözle görülür bir şekil alır.”

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.