Erken Seçim Kapıda mı? Gözler Erdoğan’da…

17.04.2018
368
A+
A-


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli konuşmasında “erken seçim”i gündeme getirdi.

Bahçeli, erken seçim için tarih vererek “Gerekli uyum yasalarının çıkarılmasının ardından MHP seçimlerin erkene alınmasından yana takdirini kullanmaktadır. 26 Ağustos’un Malazgirt’in yıl dönümünde yeni bir zafer ruhu ile Cumhurbaşkanını seçmeli ve en makul ve mantıklı yoldur” dedi.

Erken Seçim Kapıda mı? Gözler Erdoğan'da...

Bahçeli, konuşmasında terör operasyonlarına dikkat çekerek, “Terör yasa dışıdır, insanlık dışıdır. Ok yaydan çıkalı çok oldu. Taviz yok, geri adım yok. Bayrağı indirmeye teşebbüs eden paldır küldür gömülecektir. Müzakere yolları kapalıdır” dedi.

Zeybekci’den İlk Açıklama

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den açıklama geldi. Zeybekçi bir an önce belirsizliğin ortadan kaldırılması gerektiğine dikkat çekti.

Zeybekci, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin, Bahçeli’nin çağrısıyla erken seçime gidilmesi halinde ekonominin nasıl etkileneceğinin sorulması üzerine, bir an önce bu adımın atılması ve belirsizlik ortamının ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

“BİR AN ÖNCE ADIM ATILMALI”

Ekonominin kötüye gidebileceği ve bir an önce seçim yapılması gerektiği yönünde görüşler bulunduğunun belirtilmesi üzerine Zeybekci, “Şu anda etrafımızdaki ateş çemberi ve yaşananlara bakarsak, Suriye, Irak veyahut ticaret savaşları, Çin, Amerika, Rusya… Daha kötü ne olabilir? Türk ekonomisinin performansı inanılmaz bir dayanıklılıkta.” ifadesini kullandı.

CHP’den Hodri Meydan

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısına NTV’de yanıt verdi.

Türkiye’nin sıkışmışlık içinde olduğunu ifade eden Tezcan şunları söyledi:

“Bahçeli’nin çağrısına hodri meydan diyoruz. Millet iradesinin tecelli edeceği yer sandıktır. Erkene alınabilir, başından beri sandığa hazırız dedik. Bunu tek adam koalisyonunun sözcüsü Bahçeli yaptı. Erdoğan bu konuda ne diyor bilmiyoruz. Türkiye’yi bu sıkışmışlıktan çıkarmanın yolu seçimdir. Türkiye bu problemlerini ancak ve ancak milletin kararıyla çözebilecektir. Biz seçime hazırız. Dolar yükseliyor, euro yükseliyor, benzin 6 lirayı geçti, işsizlik yüzde 11, enflasyon yüzde 12. Dış politika çöktü. Türkiye reformlar yapması gereken süreçte çöküşün içinde, bundan kurtuluşun bir yolu var. O da sandıkta test edilecektir.”

Tezcan, yaptığı diğer açıklamada seçim tarihine ilişkin olarak, “Seçim 26 Ağustos’ta da olabilir, bir hafta öncesi ya da sonrası da mümkün; seçim tarihi tartışılabilir” dedi.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.