Erken Seçim Ne Zaman?

28.08.2015
1.997
A+
A-


ERKEN SEÇİM NE ZAMAN YAPILACAK?

7 Haziran seçimlerinde hiçbir partinin tek başına iktidar olamamasıyla beraber, koalisyon görüşmeleri başlamıştı. AK Parti, CHP ve MHP arasında uzun süren görüşmelerin ardından, partilerin bir anlaşmaya varamamasıyla beraber Türkiye yeni bir seçime doğru gitmek durumunda kaldı. Hükumet kurulması için gerekli yasal süre olan 45 günlük sürenin dolmasıyla, Türkiye’nin erken seçime gitmesi kaçınılmaz bir hale geldi.

Erken Seçim Ne Zaman?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan seçim takvimi ile beraber erken seçim tarihi netleşti. Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu tarih olan 1 Kasım tarihi, YSK tarafından da uygun bulunarak erken seçim’in ne zaman yapılacağı belirlenmiş oldu.

YSK tarafından açıklanan seçim takvimine ulaşmak için tıklayın.

Buna göre, erken seçim ne zaman yapılacak sorusunun cevabı, 1 Kasım 2015 olarak cevaplanabilir.

7 Haziran Genel Seçimlerinde halkın kararı koalisyon iken, yaklaşık 5 ay sonrasında yapılacak olan seçimlerde halkın takdirinin nasıl olacağı merakla bekleniyor. Elbette sandıktan tekrar koalisyonun çıkıp çıkmayacağı veya Türkiye’nin tek başına iktidar ile karşılaşıp karşılaşmayacağı önümüzdeki 2 aylık süreçte belli olacaktır.

Son haftalarda araştırma şirketlerinin yaptığı erken seçim anketleri de, seçim sonuçları hakkında bazı ipuçları vermektedir.

İşte o anketlerden bazılarını sizler için derledik:

ORC Araştırma Şirketi Anketi

AKAM’ın Son Seçim Anketi

CHP’nin masasındaki son anket

A&G Araştırma Şirketi Başkanı Adil Gür’ün erken seçim analizi

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.