Genar ve Konsensus Seçim Anketleri

26.05.2015
3.139
A+
A-


CNN TÜRK’te Ahmet Hakan’la Tarafsız Bölge programında genel seçimlere yönelik yapılan son anketlerle ilgili değerlendirmeler yapıldı.

Programda Konsensus Araştırma Şirketi’nin 30 Nisan-7 Mayıs arasında 81 ilde 85 seçim bölgesinde telefonda 1500 kişiyle yapılan ve hata payının yüzde 2.45 olan anketi açıkladı.

GENAR Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Aktaş da, üç gün önce bitirdikleri anketi açıkladı. Aktaş, anketi 3 bin denekle Türkiye genelinde yüz yüze yaptıklarını söyledi.

Genar ve Konsensus Seçim Anketleri

KONSENSUS ANKET SONUÇLARI

Konsensus anketine ‘Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?’ şeklindeki soruya kararsızlar dağıtılmadan şöyle oldu;

AK Parti 32.2,
CHP 19.7,
MHP 11.6,
HDP 7.1,
Diğer 2,9.

Kararsızların oranı ise 11,8, oy kullanmaya gitmeyeceğim ya da boş oy kullanacağım şeklinde cevap verenlerin oranı ise yüzde 9, ankete cevap vermeyenlerin oranı ise 5.7 şeklinde.

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise oranlar; AK Parti 43.9, CHP 26.7, MHP 15.8, HDP 9.7, Diğer 3,9 şeklinde ortaya çıktı.

Genar ve Konsensus Seçim Anketleri

GENAR ANKETİ SEÇİM SONUÇLARI

GENAR anketine göre;

AK Parti 44.5,
CHP 25.4,
MHP 15.9,
HDP 9.5,
Diğer 3,9 şeklinde ortaya çıktı.

CHP OYLARI ÇIKTI İNDİ

GENAR Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Aktaş, “son günlerde CHP ve MHP’nin oylarının seçim beyannamelerini açıkladıkları dönemdeki gibi bir hareketlilik yok. Mesela CHP beyannamesini açıkladığı dönemde 27 bandına çıkmıştı ancak son günlerde yaptığımız araştırmalara göre CHP tekrar 25’e düştü” dedi.

YORUMLAR - 2 YORUM
  1. tarık dedi ki:

    HDP barajı aşmaz ise diğer partiler totalde %50 oy bile alsa bu ülke 2-3 seneye kadar Suriye-Irak gibi olmaz ise ben hiçbir şeyden anlamıyorum. 2 seçimdir Akp diyorum ama son olaylardan sonra uyandım, Kürt olduğum için değil sadece bu Emevi mantığıyla hareket eden İslam düşmanları gitsin diye bir Türkmen olarak Hdp diyeceğim (sadece bu seçimlik emanet oy vereceğim) 2 aydır herkes Hdp ‘nin üzerine oynuyor, kaymak tabaka Hdp ‘nin bu kadar baraj altı kalmasını istiyor ise bence bu düzeni bozup bu seçimlik Hdp demeliyiz.

    1. Sülo dedi ki:

      Tarık bey anladığınızı kim söyledi ki??