GENAR’dan Şubat Ayının Son Seçim Anketi

27.02.2015
4.281
A+
A-


Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan MYK’da, şubat ayında yapılan son anket masaya yatırıldı. GENAR tarafından 5 bin 202 kişiyle yapılan ankette AK Parti’nin oy oranı yüzde 47.7 oldu.

MHP GERİLEDİ

Bu oranla AK Parti’nin oy oranını koruduğu görüldü. Ankette CHP’nin oy oranı yüzde 25.1 olurken MHP’nin geçen ay yüzde 15 olan oy oranının yüzde 13.4’e gerilemesi dikkat çekti.

GENAR'dan Şubat Ayının Son Seçim Anketi

HDP YÜKSELİŞTE

Ankette en dikkat çeken ise HDP’nin oy oranlarında her ay istikrarlı yükselişini sürdürmesi oldu. HDP’nin oy oranı yüzde 8.9 oldu.

7 BÖLGENİN 6’SINDA AK PARTİ

GENAR’ın genel seçim araştırmasında AK Parti, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinin 6’sında önde görünüyor. Araştırmaya göre yalnızca Ege Bölgesi’nde CHP, AK Parti’nin üzerinde görülüyor. İç Anadolu’da yüzde 69.6 olan AK Parti oyu, Doğu Anadolu’da ise yüzde 65.4’i buluyor. Karadeniz’de yüzde 54.5 olan AK Parti oyu Güneydoğu Anadolu’da yüzde 45.7 olarak ölçülüyor. Bunun yanında AK Parti’nin oyu Marmara’da yüzde 43.3, Akdeniz’de yüzde 39.6, Ege’de ise yüzde 30.1 olarak gerçekleşiyor. CHP’nin Ege’deki oyu yüzde 40.1 olarak öne çıkıyor.

GENAR'dan Şubat Ayının Son Seçim Anketi

GENÇLER VE KADINLARIN TERCİHİ AK PARTİ

Araştırma, gençlerin ve kadınların tercihlerinin de AK Parti yönünde olduğunu ortaya koydu. 18-24 yaş aralığındaki gençlerin yüzde 50.2’si AK Parti derken bu oran bir üst yaş grubunda da değişmiyor. 25-34 yaş aralığındaki gençlerin de yüzde 48’i AK Parti’ye oy vereceğini ifade etti.

ÜNİVERSİTE MEZUNLARININ YÜZDE 36’SI AK PARTİ

Ankete katılan kadınların ise yüzde 49.8’i “Tercihim AK Parti olacak” dedi. Üniversite mezunları arasında ilginç bir dağılım göze çarparken, ‘yaş yükseldikçe’ AK Parti’nin oy oranının düştüğü saptandı. Araştırmaya göre en az bir üniversite bitirmiş kişiler arasında yapılan araştırmada üniversite mezunu 18-24 yaş aralığındaki gençlerin tercihi yüzde 35.6 ile AK Parti oldu. İkinci sırada ise yüzde 29.7 ile CHP geliyor. 25-34 yaş aralığındaki üniversite mezunlarının tercihi de yüzde 37 ile AK Parti olurken, 35-44 yaş aralığındaki üniversite mezunlarının tercihi ise yüzde 41.5 ile CHP olarak gerçekleşti. 45-54 arasındaki üniversite mezunları da yine öncelikli tercih olarak CHP’yi gösteriyor.

SEÇMENİN PARTİ KARARSIZLIĞI

GENAR araştırmasında bir diğer başlık ise seçmenlerin en fazla hangi partiler arasında kararsız kaldığının ölçülmesi oldu. Buna göre yüzde 43’lük bir kitle AK Parti ile MHP arasında kararsız kaldığını dile getirdi. Araştırmada tüm partiler arasında yüzde 34’lük bir kararsızlık hali göze çarparken, CHP ve MHP arasındaki kararsızlar yüzde 22, AK Parti CHP arasındaki kararsızlar ise yüzde 14 olarak ölçümlendi. Ayrıca katılımcıların yüzde 66.8’i HDP’nin yüzde 10’luk barajı aşacağına inanmıyor.

KÜRT SEÇMENİN OYLARI

GENAR’ın yaptığı araştırmada Türklerin ve Kürtlerin hangi partiye oy verecekleri de ölçümlendi. Buna göre Türklerin yüzde 50’si AK Parti’ye, yüzde 28’i CHP’ye, yüzde 16.1’i MHP’ye, yüzde 1.1’i de HDP/BDP’ye oy vereceğini söylüyor. Kürtlerin ise yüzde 40.1’i AK Parti’ye oy vereceğini beyan ederken “HDP’ye oy vereceğim” diyenlerin oranı yüzde 45.5 olarak öne çıkıyor.

YORUMLAR - 1 YORUM
  1. Sertkaya dedi ki:

    Türk milleti umursamaz görünür ama dünya üzerindeki en vefalı millettir..Cümle alem bir araya gelmiş halkın çoğunluğunun oy verip başa getirdiği partiye karşı cephe açmış..Bu adamların yaptığından bir kalem daha ilerisini yapabilecek bir alternatif varsa hep beraber gidip onlara oy verelim..Bol keseden vaat dağıtmak kolay..kağıttan sahte dolar satıyorlar işportada…onları vericem zengin edicem tarzında bir yaklaşımları var diğer partilerin..çocuk bile güler..halep oradaysa arşın burada..80 yılda yapılmış ne varsa adamlar 13 yılda 2 mislini yaptı..nankörlüğün lüzumu yok..