Genel Seçim Sonuçlarını Aileler Belirleyecek!

Genel Seçim Sonuçlarını Aileler Belirleyecek!

Sosyal anket platformu Poltio’nun en son genel seçim anket sonuçlarına göre aile büyüklerini ikna eden partiler oy oranlarında patlama yaratabilir.

Poltio’nun 9.816 ziyaretçi tarafından oylanan son anketi, aile büyüklerinin seçimin kaderini belirleyeceğini ortaya çıkarttı.

AİLE KİME OY VERİRSE…

Ankette “Aileniz ile aynı partiye mi oy vereceksiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 71’i evet yanıtını verdi. Hayır diyenlerin oranı yüzde 19’da kalırken, “Ailemin oyunu bilmiyorum” diyenlerin oranı ise yüzde 7 oldu.

Genel Seçim Sonuçlarını Aileler Belirleyecek!

Anket sonuçlarına göre, 71 gibi ezici bir çoğunluk ailesi ile aynı partiye oy verecek. Peki bu nasıl bir durum ortaya çıkaracak. İşte anket sonuçlarının partilerin oy oranları üzerine olası etkileri….

HDP… EN KALABALIK AİLELER

Öncelikle en kalabalık ailelerin bulunduğu şehirleri göz önünde bulundurursak HDP’nin iddialı olduğu şehirlerde yüksek oy alacağını söylemek mümkün. Örneğin, Hakkari’de hane sayısının az olmasına karşın hane nüfus sayısı oldukça fazla. Yani 34.345 haneli Hakkari’de bu hanelerin her birinde ortalama 7 kişi var. Ve anket sonucuyla doğru orantılı bir 7 Haziran günü yaşanırsa HDP iddialı olduğu şehirlerde diğer partilere hiç şans tanımayacak gibi. Ancak kalabalık büyük şehirlere bakacak olursak HDP Ankara’da %5’i, İstanbul’da %10’u geçemedi. Eğer Selahattin Demirtaş metropollerde oy oranını arttıramazsa işi zor görülüyor.

AK PARTİ’NİN BÜYÜKŞEHİRDE ŞANSI YÜKSEK

AK Parti’nin en büyük oy potansiyeline sahip olduğu Ankara ve İstanbul şehirleri ortalama 4 kişilik nüfuslara sahip toplamda 5 milyondan fazla haneye sahip.

Genel Seçim Sonuçlarını Aileler Belirleyecek!

Son yerel seçimlere bakacak olursak CHP ile AK Parti arasındaki farkın azaldığı görülmüştü hatta Ankara Büyükşehir Belediyesi neredeyse kıl payıyla AK Parti’nin elinde kalmıştı. AK Parti’nin başkentte nasıl bir performans göstereceği merak konusu.

Genel Seçim Sonuçlarını Aileler Belirleyecek!

CHP’NİN ELİNDEKİ BANKO

CHP’nin 1 milyondan fazla haneye sahip İzmir gibi bir “banko” avantajı var. Ancak ortalama 4 kişilik nüfusa sahip İzmir haneleri CHP’yi kurtarmaya yetmiyor. Çünkü CHP’nin son seçimlerde galip geldiği bütün şehirler Türkiye’nin en az nüfusa sahip ailelerinden oluşuyor. Özellikle Türkiye’de hane ortalaması 3 bile olamayan Çanakkale’den CHP çok az fayda sağlayabiliyor. Keza Muğla ve Eskişehir’de de durumlar çok parlak değil maksimum 3 kişilik haneler söz konusu.

Genel Seçim Sonuçlarını Aileler Belirleyecek!

MHP’NİN GÜÇLÜ OLDUĞU İLLERDE HANE SAYISI AZ

MHP’nin oy potansiyelinin yüksek olduğu Adana, Mersin, Osmaniye, Manisa gibi şehirler de İstanbul ve Ankara’ya oranla çok fazla hane barındırmıyor. MHP kalabalık şehirlerde oy sayısını arttırmadığı sürece işi çok zor gibi.

TÜRKİYE HANE HALKI SAYISI NE?

Türkiye’de 19 ila 20 milyon aile yani hane bulunmakta. Bu hanelerin Türkiye genelinde ortalama nüfusları 3.8 ila 4 arasında. Hani Türkiye’de gireceğiniz bir hanede 4 kişi bulmanız çok yüksek bir ihtimal.

Genel Seçim Sonuçlarını Aileler Belirleyecek!

Türkiye’de en az nüfusa sahip haneler; Çanakkale, Balıkesir, Muğla, Eskişehir ve Burdur. Bu şehirlerdeki hanelerin nüfus ortalaması 3 kişinin üstüne çıkamıyor. Türkiye’de en kalabalık hane ortalamaları ise; Van, Siirt, Muş, Hakkari ve Şırnak’ta görülüyor. Bu şehirlerin hane nüfusu ortalaması 6’nın üstünde!

Genel Seçim Sonuçlarını Aileler Belirleyecek!

Türkiye’de en çok hane 3,5 milyondan fazla hane ile İstanbul’a ait. İstanbul’u Ankara ve İzmir 1 milyondan fazla hane ile takip ediyor. Bursa ve Antalya’nın ise 600.000’den fazla. Hane bakımından en fakir şehirler ise; Hakkari, Kilis, Ardahan, Tunceli ve Bayburt olarak gözüküyor. Bu şehirlerden en kalabalığı olan Hakkari’de sadece 34.345 hane bulunuyor!

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. SK dedi ki:

  Atlı ganyan mı bu?süpriz yapacak..Hiç zannetmiyorum..

 2. Cağatay dedi ki:

  Saadetin alacağı en baba oyv1.5 2olmaz ak parti bu secim 45 alcak

 3. mücahit dedi ki:

  Bende saadete veriyor saadet büyük sürpriz yapacak

 4. Osman dedi ki:

  SAADET PARTİSİ Nİ KİMSE GÖSTERMİYOR AMA BU SEÇİM MİLLİ İTTİFAK OLARAK BARAJI AŞACAKLAR. BENİM OYUMDA BU SEÇİM SAADETE…!!