Genel seçimin kaderini ilk kez oy kullanacaklar belirleyecek

04.06.2015
1.444
A+
A-


7 Haziran genel seçimlerinde ilk kez sandığa gidecek yeni seçmenler nasıl bir etki yaratacak? 18 yaşını doldurmuş 1 milyon 103 bin 258 genç ilk kez oy kullanacak. Bu gençlerin 56 bin 66’sı yurtdışında kayıtlı.

İLK KEZ OY KULLANACAK YENİ SEÇMENE ÖZEL İLGİ

Seçime 3 gün kala seçim kampanyaları ve propagandalarına hız veren siyasi partiler, ilk kez oy kullanacak seçmen üzerine eğiliyor. Ak Parti ve CHP’nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) temsilcileri genç seçmenlere:

Genel seçimin kaderini ilk kez oy kullanacaklar belirleyecek

“Sandığa gidin, oy verin” çağrısı yaptılar. Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk kez oy kullanacak seçmenlere mektup gönderdi ve “Yeni Türkiye’ye rengini ve kimliğini verecek olan bizzat sensin” diyerek oy istedi.

Hürriyet’te yer alan habere göre, YSK verileri, 18 yaşını dolduran, yurtiçinde 1 milyon 47 bin 192, yurtdışında da 56 bin 66 yeni seçmenin oy kullanacağını gösteriyor. Böylece toplam 1 milyon 103 bin 258 yeni seçmenin, seçim sonuçları üzerinde önemli ölçüde etkili olması bekleniyor.

“YENİ TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİN İNŞASI İÇİN”

YSK’nın CHP Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, Hürriyet’e yaotığı açıklamada, “Gençlerden bizim tek bir beklentimiz var. Kendi geleceklerini kendileri yaratacaklar. Bunun tek yolu da sandığa gidip oy vermeleridir” dedi. YSK’nın AK Parti Temsilcisi Şeref Malkoç ise gençlere şu önerilerde bulundu:

“Yeni Türkiye’nin geleceğinin inşası için gençler de mutlaka sandığa gitmeliler. Siyaset konusunda tecrübesi olanları dikkatle dinlemeleri, kendilerini iyi yetiştirmeleri gerekir. Kendilerini yetiştirmek için Türkiye’nin meseleleriyle ilgilensinler, bol bol siyasi hatırat okusunlar.”

GENÇLERİ OY KULLANMAYA GÖTÜREN NE OLACAK?

Metropol Stratejik ve Sosyal Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Özer Sencar, bu yıl ilk kez seçime gidecek gençlerin ‘gelecek ümidi’ne bakarak oy vereceklerini söyledi. Sencar şöyle dedi: “İş bulma sorunu çok önemli. OECD’nin son rakamlarına göre gençlerin yüzde 30’u işsiz. Sandığa giden gençlerde ise gelecek ümidinin yanı sıra siyasete meraklı olanlar için son yıllarda yaşanan gelişmeler de belirleyici olacak. Bunu çok önemseyip önemsemeyeceklerini bilmiyorum ama yolsuzluk iddiaları, liderlerin söylemleri, Gezi olayları, oy verme tercihini değişik seviyelerde etkileyecek. Seçim yasakları öncesinde ilk kez oy verecek gençlerle araştırma yaptık. Gördüğümüz, gençlerdeki kararsız oranının toplumdaki kararsızların biraz daha üstünde olduğu. Gençler için ekonomi önemli ama demokrasiye ilişkin konular da dikkat çekiyor.”

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.