Genel Seçimler Hakkında Bilgiler

19.01.2015
3.931
A+
A-


Türkiye’de Genel Seçimler

Seçim, demokrasinin uygulandığı ülkelerde, halkın çoğunluğunun seçimiyle devletin başına geçirilen ve yönetimine güvenilen kişiler için yapılan bir çoğunluk uygulamasıdır. Ülkemizde seçimler Cumhurbaşkanlığı, genel ve yerel olarak üçe ayrılmaktadır. Genel seçimler TBMM üyeleri ve başbakanın seçilmesi için, yerel seçimler ise görev almaya aday belediye başkanlarının seçilmesini içermektedir.

Genel Seçimler Hakkında Bilgiler

1946 yılında çok partili hayat geçmiş olan Türkiye’de 25. genel seçimler bu yıl 7 Haziran’da gerçekleştirilecektir. Bu seçim tarihi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenmektedir. Genel seçimler ülkemizde 4 yılda bir tekrarlanmaktadır. 550 üyeli millet meclisi üyesinden oluşan meclis için milletvekili seçimi yapılmaktadır.

Türkiye’de ortalama 91 siyasi parti bulunmasına rağmen aktiflik konusunda birçok parti elenmektedir. Seçim sırasında ise genel olarak rekabet 4 parti etrafında dönmektedir. Bu partiler; Adalet ve Kalkınma Partisi( AKP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) olarak göze çarpmakta, bu partilerin dışında bağımsız adaylar sırayı tutmaktadır.

» Güncel Anketler

Çoğunluk bu dört parti üzerine yoğunlaşmakta ve rekabet bu partiler arasında gerçekleşmektedir. Genel seçimler için bu siyasi partiler, halk tarafından desteklenmeyi arzu etmekte ve desteklenme sözü karşılığında daha iyi bir ülke için neler yapabileceğini anlatarak halka vaatlerde bulunmaktadır. Bu vaatleri halka duyurmak amacıyla, partiler mitingler düzenlemekte, şehir şehir dolaşarak halkın güvenini ve saygısını kazanmaya çalışmaktadır.

Böyle devam eden seçim çalışmaları sırasında, partiler araştırma şirketleriyle anlaşmalar düzenleyerek seçime yaklaşma zamanına göre araştırmalar düzenlenmekte ve halkın nabzını ölçmektedir. Net olarak sonuç tabii ki bilinmese de elde edilen sonuçlar gerçeğe yakın olarak görülmektedir ki daha önceki seçim zamanlarında da bu doğruluk gözlenmiş olmaktadır.

» Genel Seçim Anketleri

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.