Genel Seçimlere 15 gün kala yapılan 3 anketin sonuçları

15.10.2015
10.891
A+
A-


1 Kasım genel seçimlerine 15 gün kaldı. Seçimlere yaklaşıldıkça araştırma şirketleri de anketlerini sıklaştırmış durumda.

Son olarak SAMER, GEZİCİ VE BAREM Araştırma Şirketleri son anket sonuçlarını açıkladı.

BAREM ARAŞTIRMA ŞİRKETİ ANKETİ

Araştırma şirketi BAREM, Türkiye genelini temsilen bin kişiyle yaptığı ankette “Ülkenizde seçimlerin tarafsız yapıldığına inanıyor musunuz” sorusunu sordu. Sonuçlara göre halkın yüzde 55.3’ü seçimlerin özgür ve tarafsız yapılmadığını düşünüyor.

Genel Seçimlere 15 gün kala yapılan 3 anketin sonuçları

SAMER VE GEZİCİ ANKETLERİNDE SON DURUM

Siyasal ve Sosyal Araştırma Merkezi (SAMER) ve Gezici Araştırma şirketlerinin 1 Kasım genel seçimlerine yönelik anket sonuçları yine koalisyonu gösterdi. Gezici’nin anketine göre halkın yüzde 61’i koalisyona “evet” diyor. SAMER’e göre ise koalisyon seçenekleri arasında en çok destek gören olasılık ise yüzde 26.8 oranıyla CHP-HDP koalisyonu oldu. Bunu yüzde 24,7’si AKP-CHP, yüzde 14,5’i AKP-HDP, yüzde 18,7’si CHP-MHP koalisyonu izliyor. Katılımcıların yüzde 66’sı Cumhurbaşkanının tarafsız olmadığını düşünürken, HDP binalarına yapılan saldırılara toplumun çok büyük kesimi karşı çıktı.

SAMER’e göre, Ankara’daki barış mitingi katliamından hemen önce, 5-9 Ekim 2015 tarihleri arasında, 7 bölgedeki 24 il de, 4 bin 144 hanede yüz yüze görüşme yöntemi ile yapılan araştırmada kararsızlar dağıtılınca AKP yüzde 41,4, CHP yüzde 26,9, MHP yüzde 15,4, HDP yüzde 13,9 ve diğer partiler yüzde 2,4 olarak belirdi.

Genel Seçimlere 15 gün kala yapılan 3 anketin sonuçları

Gezici Araştırma’ya göre 1 Kasım seçimlerindeki oy dağılımı ise şöyle: “AKP yüzde 40.8, CHP yüzde 27.6, MHP yüzde 15.8, HDP yüzde 13.6.”

SEÇMENE GÖRE SEÇİMLER GÜVENİLİR DEĞİL

Araştırma şirketi BAREM tarafından Türkiye genelini temsilen bin kişiye “Ülkenizde seçimlerin tarafsız yapıldığına inanıyor musunuz?” sorusu soruldu ve Türkiye’nin halkın iradesiyle yönetildiği düşüncesine katılıp katılmadıkları ölçüldü. Sonuçlara göre halkın yüzde 55.3’ü seçimlerin özgür ve tarafsız yapılmadığını düşünüyor.

YORUMLAR - 31 YORUM
 1. misafir dedi ki:

  akp ve hdp dışında kime isterseniz verin oyunuzu

  1. misafirin dedesiyim dedi ki:

   akp seni iyi yapmadi galiba

 2. 61 meto dedi ki:

  ülkeyi toparlayacak tek siyasi parti chp dir kuşbeyinli olmanın faydası yok

  1. ahmet dedi ki:

   Kusbeyinliler CHP diyor zaten

 3. misafir dedi ki:

  konyalı olarak mhp

 4. jin dedi ki:

  oylar h d p ye

  1. Inek dedi ki:

   KES Lan PKK yavrusu.Hdp baraj altinda.OYLAR AKP YE .AKP YÜZDE 55 MHP YÜZDE 25 CHP yüzde 25

   1. Coban dedi ki:

    Isminin tam yorumuna uygun secmissin :) heryeri otlak bayir gorme duser batarsn..

    1. coban guden dedi ki:

     ha ha ha