Genel Seçimlere Yönelik Yapılan 91 Anketin Analizi

18.05.2015
4.391
A+
A-


İşte 2015 en son seçim anketleri toplamı: Bugün seçim olsa anketlerin ortalaması ne olur?

Alo Fatih’lerin de etkisine değinilen araştırma sonuçlarına göre AKP, seçim anketlerinde 2013’den bu yana yüzde 5 puana yakın oy kaybederken, MHP ve CHP oylarını artırdı. Seçim anketi sonuçlarında HDP’nin ise yüzde 9,7-10 aralığında bir oy alacağına işaret edildi.

Türkiye Araştırmaları Enstitüsü’nün seçim anketlerinden yaptığı derlemede HDP’nin yüzde 10’luk seçim barajının sınırında; yüzde 9,7 ila 10 arasında bir oy oranına sahip olduğu ortaya çıktı.

Genel Seçimlere Yönelik Yapılan 91 Anketin Analizi

New York merkezli araştırma kooperatifinden Onur Altındağ ve Bert M. Azizoğlu’nun yaptığı analizde 2011 yılından bu yana sonuçları kamuoyuyla paylaşılmış, toplam 100 binden fazla kişiyle gerçekleştirilmiş 91 anketten istatistiki modellerle edinilen sonuçlar incelendi.

Araştırma sonuçlarına göre AKP, 2013’den bu yana yüzde 5 puana yakın oy kaybederken, MHP ve CHP oylarını artırdı. Anket sonuçlarında HDP’nin ise yüzde 9,7-10 aralığında bir oy alacağına işaret edildi.

Genel Seçimlere Yönelik Yapılan 91 Anketin Analizi

HDP’ye barajı geçerse AKP tek başına iktidar olamaz

Öte yandan analizde HDP’nin barajı geçmesi halinde en az 55 milletvekili çıkacağı ve bu şekilde AKP’nin 273 milletvekiliyle tek başına iktidar olma şansını elinden aldığı ifade edildi.

Genel Seçimlere Yönelik Yapılan 91 Anketin Analizi

‘Alo Fatih’ler ışığında seçim anketleri ne kadar güvenilir?

Ancak yazıda HaberTurk gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Fatih Altaylı’nın seçim anketleriyle Bilal Erdoğan’ın bilgisi dahilinde oynadığını ‘duyuran’ tapeler de hatırlatılarak, “Bu görüşme bir yandan anketlerin siyasi önemine dair önemli bir ipucu verirken, öte yandan anketlerin şeffaf, sistematik ve güvenilir bir şekilde yürütülmediğini ortaya koyuyordu”ifadeleri kullanıldı. (Diken.com.tr)

Genel Seçimlere Yönelik Yapılan 91 Anketin Analizi

YORUMLAR - 6 YORUM
 1. realist dedi ki:

  sonuç ne olursa olsun artık Ortadoğu’da dengeler değişecek.

 2. Reis dedi ki:

  Hizmet edenleri gördük 12 yıl önce. Devleti batırdı lar

 3. yok ısım dedi ki:

  akp nın secım vaatlerı arasında vatandasla ılgılı bırsey gordunuz mu ? Asgarı ucret bunlara dert oluyor ama kendılerıne yuzde yuzellı zam yapıyorlar. Mazot a benzın e para vermıyorlar oysa bızler butun bu sıkıntıyı cekıyoruz. Saglık ucretsız dıyorlar ama ısın gercegı eczane de ortaya cıkıyor. Uyanık olalım arkadaslar bıze hızmet edene veya edecege verelım oylarımızı hepınıze ıyı gunler.

 4. vatandaş dedi ki:

  Akp kazanmalı bu seçimi de çünkü Türkiye içindeki paralel yapılanma nin sonunu getirmesi şart

  1. İsimsiz dedi ki:

   akp kazanırsa ihanet süreci ile başladıkları şeyi bitirecekler Türkiyeyi eyaletlere ayıracaklar babadan oğula vatan haini bunlar

 5. vatandas dedi ki:

  eger AKP bir daha kazanirsa turkiye cumhuriyeti ni unutun Cunku BOP projesini bitirmek sorunda

  vatandas !