Gezici Araştırma’nın Son Başkanlık Sistemi Anketi

27.12.2016
31.148
A+
A-


Gezici Araştırma Şirketi’nin son yayınladığı başkanlık sistemi anketinde çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Gezici Araştırma başkanı Murat Gezici’nin Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre başkanlık sistemine destek yüzde 42 olurken, karşı çıkanların oranı yüzde 58 oldu. Üstelik MHP’li seçmenlerin yüzde 64,2’si de başkanlık’a karşı!

Ankete göre, sisteme referandumda “Hayır” diyeceğini belirten yüzde 58’lik dilimin yüzde 20,5’i AKP’li, yüzde 93,7’si CHP’li, yüzde 64,2’si MHP’li, yüzde 95,3’ü de HDP’li.

Gezici Araştırma'nın Son Başkanlık Sistemi Anketi

Gezici Araştırma şirketinin genel müdürü Murat Gezici, AKP ve MHP’nin Meclis’e getirdiği anayasa değişiklik teklifine ilişkin olarak yaptıkları araştırmadan bir kısım paylaştı. Buna göre, halkın yüzde 58’i değiştirilmesi planlanan sisteme karşı çıkıyor.

Gezici, “AKP seçmeninin başkanlığa karşı olan kesimi MHP seçmeniyle aynı düşünüyor Başkanlık eşittir federasyon, federasyon eşittir bölünme görüşünde” dedi.

Murat Gezici’nin açıkladığı anket sonuçları şu şekilde:

Gezici Araştırma'nın Son Başkanlık Sistemi Anketi

YORUMLAR - 133 YORUM
 1. SERDAR CAN dedi ki:

  Hayır hayır hayır

 2. ihya dedi ki:

  tabiki evet. sapına kadarda ülkücüyüm

 3. Erdal bilici hayir dedi ki:

  Ben bir ülkücü olarak bahçe lige güvenmiyorum hayırda hayır vardir

 4. Genç Hukukçu dedi ki:

  Afedersinizde hickimse bir bok bilmiyor Anayasa Profesörümüz demişti Baskanlık Sisteminin Ne olduğunu Türkiyenin Sadece %2.5 luk bir kesmi bilir %2.5 bildiğini sanır %95 bir bok bilmez doğru söylemiş kimsenin başkanlığın gerçekte ne olduğu hakkında en ufak bilgisi yok Başkanlık Sistemi Model modeldir ilk once sunu bir anlayın Baskanlıkla Federasyon aynı şey değil Federasyon egemenliğe göre bir Devlet Biçimi Başkanlık Sistemi bir hükümet modeli Başkanlık gelince federasyon gelecek diye bir kaide yoktur. Bu konuyu anladıysanız ikinci maddeye geçiyorum. Başkanlık Sistemi Model Modeldir her ulke kendisine göre özellikler tanimlamıştır Baskanlık sistemine ve bu sistemde basarılı tek model ABD modelidir. Bu Sistemde Meclisi Fesih yetkisi ABD modelinde yoktur. Meclii Fesih yetkisi hep basarısızlikla sonuçlanan gelişmemiş ve sonu diktatorlükle sonuclanmış Afrika Ülkelerinde ve Latin Amerikada( Ülkeleri tektek yazmicam bunuda araştırıp bulun ) bu ulkelerdeki modellerde Fesih Yetkisi verilmiştir ve Diktatörlükle Sonuçlanmıştır. Diğer yorumlara baktım kikse verdiği örnekteki sistemi bile dogru duzgün bilmiyor. İngiltere icin biri Başkanlık demiş öbürü Parlamenter Sistem demiş öbürü Krallık Demiş İngilterede uygulanan sistemin bu yazilanlarla uzaktan yakindan ilgisi yok İngiltere Mesrutiyetle yönetiliyor.Rusya için baskanlık örneğine koymuşlar Rusya Yarı Baskanlık Sistemiyle yönetiliyor. Birde yukarida yazdiğım Federasyon = Baskanlık ibaresinin yanlışlığına da bir ornek vereyim mesela Almanya Parlamenter Sistemle Yönetilir fakat Federal bir devlettir. Rusya Yarı Baskanlıkla yönetilir Federal bir devlettir. Lütfen Bu ülkenin insanlarından istediğim tek birsey var lütfen araştirin medyaya inanmayin bu anket sonuçlari bile manipüle ediliyor öğrenin sorgulayın hiçbir siyasi görüşe körü körüne bağlanmayın okuyun öğrenin Akademik kaynaklar okuyun bu gün bir Anayasa Hukuku kitabı 30-40 arası gidin alın Doğru bilgiler öğrenin Medya Siyasetçiler Hepsi Yalancı sadece kendi amaclarını gerçekleştirmek için varlar sizleri düşündükleri icin değil İnsanlarımız kandırılıyor Hepimize durmadan yalan söyluyorlar gözünüzü açın ve gercekleri görün bütün siyasetçiler sadece koltuk sevdalısı sadece kendilerini düsünüyorlar ülkenin gelişmesini degil çünkü şuan meclisteki butün partilere ülkeyi daha iyi yerlere getirme fırsatı sunuldu ama bu firsatları degerlendirmediler sadece sömürmeye ve yatmaya odaklandılar mecliste 20000tl maaş alirken yalandan kavga ediyorlar anlayin iste hepsi yalancı ülkeyi gelistirmek icin hiçbir şey yapmıyorlar Sadece koltukalrıni okşuyorlar. Uyanmanız Dileği ile .

  1. Dinsizin hakkından imansız gelir. dedi ki:

   Haklısın özellikle maddeler arasında bizim milletin umursamadığı fakat milletvekilleri için altın değerinde olan yedek milletvekilliği sistemi vardı. Maddelerin oylanmasına yakın parti içinden çatlak sesler çıkmaya başladı .Hemen bu maddeleri çıkardılar . Bu maddelerde ülke insanının hayrına bir şey yok ancak kendi koltuklarının derdine düşmüş insanları tatmin adına yapılmış bir anayasa .Ama işte anlatamıyorsun koca meclis tek bir adamın egosunu tatmin etmek ve kendi yerlerini garanti etmekle meşgul.

 5. sd dedi ki:

  Git sütünü iç evladım baban da nini sölesin yat uyu

  1. Sd ye cevap dedi ki:

   SD babama soyledim, sütümü içerken babama sordum. BABA SD bana evladım diyor. Bu kim dedim. Oda gözü dışarda olan biri, bir günlük mazimiz oldu dedi. Zavallı milliyeti olmadığından herkezin kullandigi tıp dedi. Sen ona uyma dedi.

  2. Sd sd dedi ki:

   Allah’ım çini ve şeytani yaratmis onu anladikta seni ne diye yarattı. Seni yarattı Çin ve şeytani niye yarattı.

 6. Hasan Şahin dedi ki:

  Bir kulun tek başkañı vardir oda okul müdürüdür.
  Bır köyün tek başkañı vardır oda köy muhtarıdır.
  Bır ilçenin tek başkañı vardır oda kalmamalıdır.
  Bır şehrin tek başkañı vardır oda valisidir.
  Bır ülkenin de tek başkanı vardır oda Cumhurbaşkanı.
  Eğer cumhurun başkanı ile bakanların başkanı farklı olursa işte orada uyumsuzluklar mutlaka olacak buda ülkenin büyümesini yavaşlatacak belkide geriletecektir.Nasılki Cumhurun başkanı Sezer anayasa kitapçığının bakanların başı Başbakan ecevit e fırlattı ve dolar 560 tl den 1670 tl ye fırlayıp ülke ekonomisi bir anda 3 kat zayıfladı.Işte aynı durumların tekrar olmaması için Sonuna kadar Başkanlık sistemi diyoruz.

  1. HAYIR'DA HAYIR VARDIR. dedi ki:

   Kardeşim tek bir adamın denetlenme sistemi nasıl olacak bu adamı kim denetleyecek yargı onda yaşama onda yürütme onda hastı uylerinin yarışı o atıyor meclisi fes ediyor .Bunların hepsini tek bir adam yapıyor .Bu adam nasıl denetlenecek .Henüz kendi partileri bile denetlemenin nasıl olacağını söylemiyorlar .Çünkü denetim falan hak getire . Kaldı ki bu adam her seferinde kandırildik diyen biri devlet yöneten birini çocuk gibi sürekli kandırıyorlar .Kendi dedi bunu sen şimdi bu adama güvenip ülkenin tapusunu veriyorsun .Böyle işkembeden atıp tutmakla olmuyor gidip anayasa maddelerini oku kendince bir karar ver .Bir adamın peşinden bu kadar gözü kapalı gitmeyin .Herkes gelip geçici bu dünyada .

   1. emre dedi ki:

    Baskani meclis denetleyecek de ona inanmaz san barı şuna inan korkma halk denetleyecek bugüne kadar ne partiler koalisyonlar geçti başa halk bekler günü geldiğinde yanlış yapanı alaşağı eder

 7. türk dedi ki:

  ülkücüyüm ve hayır diyeceğim. boşuna MHP evet diyor demeyin MHP hayır diyor başındakiler istediği kadar evet desin….

 8. Emrullah dedi ki:

  Evet!!diyeceklere böyle bir sistem Türkiye’yı yıkıma götürür Türkiye’yi böler!!sonumuz Libya gibi Suriye gibi olur bunların çok örneği var,şu anda evet yada hayır diyebiliyorsak bu sisteme borçluyuz evet derseniz bu son olacaktır,yarın hayır diyemiceksiniz, belki şimdi herşey güzel gözükebilir, ama yarın çocuklarımızın seçme hakları olmayacak hayır deme hakları olmayacak,evet diyeceklere ne icin evet dediğinizi iyice anlayarak evet diyin,ben baktim ve HAYIR!!

 9. Yuc dedi ki:

  Baskanlik sistemi ile yonetilen ulkerin icinde bir tane Almanya bir tane iscicre finlandiya belcika gisteremezsiniz! Amerika haric hepsi kriz ulkesi hepsi diktatorlukten gecmis

 10. Çayan dedi ki:

  15 yıldır tek başına bir hükümet var. Anlayamadığım bugüne kadar ne istediler de meclisten geciremediler. İstedikleri her kanunu geçirebilecek 316 tane milletvekili var. Ve hiç biri kendi aklını kullanmıyor zaten. Düşünün 316 kişi ve hepsi aynı düşünce de! Böyle bir güç var elinizde. Herseyi yapabilen birisi, istediğini içeri alıp, istediğini çıkarabilen. Kanunu istediği gibi yönlendirip yöneten, hukuka müdahale edebilen birisi neden başkanlık ister? Sözünün üstüne söz söyleyebilen kimse yok. Hadi diyelim başkanlık oldu. Bu iyi bir insan olacak ve iyi şeyler getirecek ülkeye. Demokrasi hat safada olacak falan falan. Ya aksi bi durum da yapabileceğiniz bişey var mı ? 600 milletvekilinin 401 ini nasıl bulucağımızı bilen var mı ? Her kökeni ayrı ayrı bölünmüş, zerresine kadar parçalanmış bir halk olarak biz mi değiştiricez bunu ? Yoksa görevi milletvekili olan, ama sanki parti çalışanları gibi, hür iradesini kullanamayan milletvekilleri mi değiştirecek? O kadar terör örgütüyle uğraşan bi ülke olarak, 60 yıldır bu ülkede kamufle olmuş fetoden birinin başa geçmeyecekmiş kim söylebilir? Darbe yasasını bile 35 yılda değisteremeyen bi ülke olarak, böylesine gelen gitmesin zihniyetiyle herşey elinde olan, yargıdan hsyk ya yönetebilen, milletvekiline bakanlarına kadar karar verip görevden alabilen birinin yasasını nasıl değiştiricez? Bunların cevabını kendinize bi sorun. Sonra çoluğunuzu çoçuğunuzu düşünün, geleceğinizi düşünün öyle karar verin…. sevgi ve saygılarımla

  1. emre dedi ki:

   Arkadaş yazından anlaşılıyor ki sende farkındasin Erdoğan bu sistemi şahsi için istemiyor kendini dusunmus olsa mevcut sistemde zaten daha yetkili ve söz sahibi.bu sistem ileride doğabilecek uyumsuzluklar içindir dusunun ki bi dahaki seçimden koalisyon çıktı akp chp hdp başa geçti mhp tabanlı da bir cumhurbaşkanı seçildi nasıl bir kaos ortamı olacak bu kaos ortamında ülke nasıl yönetilecek.baskanin yasalarını nasıl değiştireceğiz diyorsun demokrasilerde halk seçimlerle kendini yönetecek kisileri seçer begenmezse bi dahaki seçimde alaşağı eder bunun örneği ulkemizde coktur.yani zaten görev süresince seçtiğin kişilerin cikardigi yasalara karisamazsin sende biliyorsun ki zaten iktidar partisinin daha açık olalim iktidar partisinin liderinin dedigi olur yani sonuçta lideride halk seçtiğine gore her zaman halkin dediği olur buradaki halk anlayacağın gibi cogunluktur demokrasilerde azınlık çoğunluğa tabi dir saygılarımla

 11. Demokrasi dedi ki:

  Demokrasi vazgecilmezimizdir.gerisi palavra.

 12. Mehmet34 dedi ki:

  İngilteredeki sistem parlamenter demokrasidir. dünyada parlamenter sisteme geçen ilk ülkedir. Avam kamerası lordlar kamerası iki meclisli yapı vardır avam kamerasında,parlamentoda çoğunluğu sağlayan hükümet kurar. Kral seçimle gelmez seçimle gelmediği için yetkisi yoktur. Yalan söyleyemeyin! Arabistanda saltanat vardır seçim yoktur.Çinde bi tek komünist parti vardır komünist partiden miletvekilleri seçilir sonra kp için hükümet kurulur. bize komünist sistemi mi öneriyosunuz. Dünya da abd den başka hiçbi yerde başkanlık sistemi uygulanmaz orada ki başkanlık sistemide federal sistemden gelir. Her federasyonun ayrı bi başkanı vardır.ulusal başkanın yetkileri sınırlıdır.Cumhurbaşkanın bi sözü var başkanlık emparyalizmin dayatmasıdır diye doğrudur.3 5 afrika ülkesi bu dayatma sonucu başkanlık sistemine geçti umarım onları da örnek göstermezsiniz.

  1. Prof vatandas dedi ki:

   ATMA krallıkla yönetiliyor halen kurumları aynı bizdeki gibi başkan yerine Cumhur veya basbakan kullanılmıştır onun gibi. Kralın onaylamadiğı hiçbirşey İngiltere’de yapılmaz. krallığın kedisine bile lord yaptı krali. O bahsettiğiniz hepsi göstermelik tır.

  2. Ali dedi ki:

   Mehmet 34 bencede atma sen görünüşü anlatmissin. Görünmeyen yüzü kralı var ve kral soyu devam ediyor. BAKANLARİ ve başbakanı krala bağlıdir bunlar secimle geliyor. Kral dur dedim mı durur yürü dedimmi yurur. Halk ona göre karar verir.Arkadaş doğru yazmış ama eksik yazmış bizim millet vekili dediğimiz kişiler muadili onlarda lorddur. Lordlari zengin sözde Seçkin ailedir. Seçkin aileden gelenler asla değismez seçilmez babadan oğla geçer onlarda krala bağlıdır. Lord öldüğünde mirasçısı olmadığından gostermelik erkek KEDİSİ lord unvani verilmistir. Hemde bu çağda sen neden bahsediyorsun.

 13. Yörük iki dedi ki:

  İngiltere hem kralı var hem başkanı. Bunuda boş ver Çin onunda boş ver. En son İtalya iki seçim yapiyor. Partiler yarışıyor en yüksek almış iki parti son seçimde kazanan başkan oluyor. Onunda boş ver Arabistan krallıkla yönetiliyor. Rusya başkanlık var. Nasıl biz başkanlığa Cumhur dediysek Ruslarda putindir. Başbakan başkan yardımcısıdır. Görünümde başbakan adı kullanılmıştır. Bu ülkeler süper devlettir en zengin ülkelerdir. Ha Fransa’da var yarı başkan. Sana yeter bu Yörük kardeş evet demen yeter.

  1. Mhp li dedi ki:

   Kardeş sen çok git evet ver benim koyuncam yok sana anlatamam

  2. Prekazi dedi ki:

   O ülkelerin hepsi kafir hristiyan yahudi. Onlarla uğraşan yok. Onların bölünmesini tetikleyecek bir unsur yok. Hedef İslam hedef müslümanlık hedef türkiye. Bilmem anlatabildimmi.

  3. Emrullah dedi ki:

   Yörük kardeş burada sorun işte senin gibilerin hiç birşey anlamadan evet demesi ülke elden gidiyor farkında değilsiniz (böyle bir sistem geçerse milletin istemediği herhangi bir şey Olursa hiç bir şekilde değiştirilemiyor)örnek: kılıçtaroğlu başkan diyelim Türkiye ‘nin %99 bu adamı istemiyor nasıl göndereceksiniz bunu anlamaya çalisin sonra evet yada hayır diyin herkesin düşüncesine saygıduyarız

   1. Serkan dedi ki:

    Saçma saçma konuşmayın kardeşim bunun yenin sistemle ne alakası var 15 senedir Erdoğanı göndermeye çalışanlar eski sistemle gönderebildimi ki yeni sistemle ne alakası var ayrıca halk kafasına göre seçimle geleni zaten göndermez sandıkta gönderebilir yine

   2. emre dedi ki:

    Nasıl saçma bi yorum ya yüzde doksandokuzun istemediği nasıl başkan seçilecek heleki kılıçdaroğlu bu kadar cahillik art niyet gibi geliyor bana

 14. volkan özyurt dedi ki:

  Evetci arkadaşlar rte ölünce yerine cia nin bir ajanı geçerse ne olacak

  1. NE MUTLU TURKUM DİYENE dedi ki:

   HDPYİ CHP Yİ CİA ELE GECİRMİSLERDE NE OLDU BİSEY OLMAZ KORKMA. BİZ MHP VE AKP YLE CİA YE COKERİZ ONLARİDA COGALTİRİZ TURK EDERİZ. GONLUNU FERAH TUT YETERKİ TURKLUGUNE GUVEN. ELBABDA SADECE DEASEMİ COKUYOZ SANİYON ORDA 56 YABANCİ ULKEYE COKUYOZ ????????EVETNİSANDAEVET

   1. Ayyildiz dedi ki:

    15 sene feto ile devleti yonettiginiz gibi kardes.ati alan uskudari gecince mi conersiniz

   2. sd dedi ki:

    Yaw biraz yavaş salla

    1. Sd ye cevap dedi ki:

     PYD ve deasta kaç ülke vatandasi var kaç ülke bunlara silah ve adam sagliyor. Demek atiyom ha uzaylı.

   3. Mehmet Uyanık dedi ki:

    CHP ve HDP den önce ,gözünüzün önünde gül gibi cemaatinizi ele geçirip, hükümet ortağı olmadılar mı?.,)))))

 15. Yörük dedi ki:

  Ben gerçekten anlamıyorum neden herkes birbirini ayrıştırıyor hiç FARKINDAMISINIZ sanki biriniz kuzey diğeriniz Güney kutbunda yaşıyorsunuz ayrışma sebebiniz nedir millet olarak ayrışma değil birleşmeliyiz yok birleşmesek sonumuz kötü olur benim dicem şudur bana öyle bir ülke örnek verin Cumhurbaşkanı yada başkanlık gelişmiş bir ülke örneği bende evet diyeyim ama bana abuk subuk bir ülke göstermeyin örnek ABD ABD DE yargı eğitim silahlı kuvvetler ayrıdır

  1. Zaa dedi ki:

   DOGRU SÖYLÜYORSUN BUNA HEP CHP YONETİMİ BİDE MUADİLİ CİKTİ HDPpkk BUNLARA LAF ANLATAMAN HEP BEN ANLATİYİM DER İRKCİLİK MESEPCİLİKTEN BASKA BİRSEY YAPMAZ.KİMSEYE UYMAZLAR TURKİYE İCİNDE. TURKİYE DİSİNDADA HERKESE İNANİR YAPARLAR GAVURUN DEDİGİNİ.BU YUZDENDE MİKLET İNANMAZ MİLLET UYANDİ ARTİK KİMsE SECMEZ KOALİSYON KURMAZ BİKAC SAMPATİZANİ MİDE BULANDİRMAKTAN BASKA HİCBİR SEY YAPMAZLAR