Gezici Araştırma’nın Son Başkanlık Sistemi Anketi

27.12.2016
31.149
A+
A-


Gezici Araştırma Şirketi’nin son yayınladığı başkanlık sistemi anketinde çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Gezici Araştırma başkanı Murat Gezici’nin Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre başkanlık sistemine destek yüzde 42 olurken, karşı çıkanların oranı yüzde 58 oldu. Üstelik MHP’li seçmenlerin yüzde 64,2’si de başkanlık’a karşı!

Ankete göre, sisteme referandumda “Hayır” diyeceğini belirten yüzde 58’lik dilimin yüzde 20,5’i AKP’li, yüzde 93,7’si CHP’li, yüzde 64,2’si MHP’li, yüzde 95,3’ü de HDP’li.

Gezici Araştırma'nın Son Başkanlık Sistemi Anketi

Gezici Araştırma şirketinin genel müdürü Murat Gezici, AKP ve MHP’nin Meclis’e getirdiği anayasa değişiklik teklifine ilişkin olarak yaptıkları araştırmadan bir kısım paylaştı. Buna göre, halkın yüzde 58’i değiştirilmesi planlanan sisteme karşı çıkıyor.

Gezici, “AKP seçmeninin başkanlığa karşı olan kesimi MHP seçmeniyle aynı düşünüyor Başkanlık eşittir federasyon, federasyon eşittir bölünme görüşünde” dedi.

Murat Gezici’nin açıkladığı anket sonuçları şu şekilde:

Gezici Araştırma'nın Son Başkanlık Sistemi Anketi

YORUMLAR - 133 YORUM
 1. M. TELLİ dedi ki:

  Milyon kere HAYIR…

 2. Göktürk Ata dedi ki:

  evetçi arkadaşlar aldığınız eksi(-) oyları gözleriniz görüyor beyniniz algılıyor mu?YOK ALGILASANIZ ZATEN BUNLARI YAZMAZSINIZ.
  SATILMIŞ İNSANLAR KENDİ ÇIKARI İÇİN MEMLEKETİ DE VATANI DA SATAR.

  1. EVET.? EVET.? EVET dedi ki:

   Yav bu ne perhiz ne lahana azınlık olan siz çoğunluğa satılmış diyorsunuz.CHP hdppkk Feto İBDA-C Almanya hollanda İsviçre vb hayır diyor sen satılmis olmuyorsun biz satılmış oluyoruz. Önce dön kendi içine bak sonra eleştir bence Allah yolunuzu hayır etsin, siz olduğunuz sürece elin gavuru Feto gibi candundar gibi vatan hainleriyle zengin olup uzaya gider, Türkiye ise orta çağ da kalır. Elin gavurunun Türkiye’ye ilgi duyup buralara gelmeye çalışır siz ise elin gavuruna hayranlık duyup dinimizi kötüleyen elin gavurunun gelmemesini sağlarsiniz. Müslümana hırsız diktatör katil dersiniz elin Hıristiyanlara yahudisine Ermeni’dir insan hakları diye yuceltirsiniz. İşte bunun için ben evet diyorum.

 3. Riyad Turunç dedi ki:

  Vatanımın vekasısı için hayır diyorum. Vatanimı seviyorum onun için; başkanlık=federasyon=parçalanmaya Hayır. .

 4. Mehmet Uyanık dedi ki:

  Meclisi fesh etme yetkisinin tek bir kişinin eline verilmesi (lütfen kişilerden bağımsız olarak düşünün) millet iradesine indirilmiş bir darbedir, başkanlık sistemi bir yönetme şeklidir, federasyon demek değil ama, 30, 40, 50 yıl sonra seçilmiş başkanlardan biri ülkeyi federasyona götürmekte tereddüt etmeyebilir.,onu frenleyecek hiç bir mekanizma bulamayabilirsiniz., Meclis’in üzerinde kanun yapma yetkisi veriyorsunuz..seçimleri 15 yıl erteledim kararnemesi çıkarsa ne yapacaksınız.??..Ne kişiler, ne partiler fani..Biz zor bir coğrafyada güçlü durmaya çalışan , düşmanı bol bir ülkeyiz..lütfen iyi düşünün..

 5. MEHMET 13 02 2017 dedi ki:

  ÜLKEMİ SEVİYORUM TABİKİDE EVET

 6. MEHMET 13 02 2017 dedi ki:

  ARKADAŞLAR BAKIN BAZI YAZILARI OKUDUM İNSANLIKDAN CIKMIŞSINIZ BAYA SEN ÜLKENİ İLERLEMESİNİ NEDEN İSTEMİYORSUNUZ BAKIN COK GERİDEN GİDİYORUZ SİZ İTEMESENİZDE 16 NİSANDA EVET CIKICANI SİZ BİLİYORSUNUZ BOŞUNA YORULMAYIN OZAMAN EVET CIKINCA HAYIR DİYENLER UTANMICAKMI ACABA NASIL İNSAN İCİNE CIKICAKLAR ACABA COK MERAK EDİYORUM TÜRKİYEM İCİN HEŞEYE EVET EVET EVET

 7. AYŞE dedi ki:

  KESİNLİKLE HAYIR ÜLKEMİ SEVİYORUM

  1. ERTUĞRUL DİRİLİŞ dedi ki:

   ülkesini seven hayır demez chp gibi pkk gibi fetö gibi leri hayır der gerçek milliyetçi ve vatansever evet der bence sizler kuklasınız chp ye pkk ya fetö ye HAYIR başkanlık hayırlı olsun zafer Müslüman türklerin dir . Ben inanıyorumki başkanlık bizi büyük devlet yapacak bundan korkanlar ise hayır dicekler ben bu ülke için savaşır ken sizler zamanın da siz chp meclis ayağı pkk dağ yapılanması fetö dış güçlerin kuklası bu ülkeyi yıkamazsınız size tek cevap BAŞKANLIK SİSTEMİNE EVET…

   1. yatb dedi ki:

    sen ne geri zekalı birisin başkanlık emperyalizmin bize bir oyunudur sen evet dediğinde bu ülke belli bir süre sonra eyaletlere bölünecek daha sonra emperyalist güçler bu eyaletikilere kontrol ederek ülkeyi bölecek ve biz bölünmüş olacaz ve türkiye diye bir şey kalmayacak yada çok bir yer kalacak ayrıca başkanıda kontrol ederek ülkeyi onlara bağımlı hale getirecek bunu biraz anla mesela chp yada başka parti meselesi değil mesele vatan meselesi

    1. emre dedi ki:

     Bu psikoloji ile yaşanmaz yine bi halk TV vakası

   2. ATA YURTSEVEN dedi ki:

    BUNUN ADI,DİRİLİŞ DEĞİL,OLSA OLSA,YOK OLUŞ OLUR ANCAK.HAYIRCILARIN MESAJLARINA BİLE,FAZLA YER VERİLMİYOR.YOK EFENDİM AYNISIYMIŞ DİYEREK UYARILIYOR.

  2. göktürk dedi ki:

   ülkesini seven hayır oyu verir.. akpkklı fetocular anca evet verir.. pkklı itler yetmiyor şimdide başımıza işidi transfer edene oy yok… Türkiye Türklerindir suriyeli arap sevicilerin değil.

   1. Doğrucu dedi ki:

    Evet evet Seni gibileri olmasa, uykudan uyanamayiz, insan olduğumuzu anlamayız, beynimizin olduğunu bilemeyiz, Vatan sever olduğumuzu anlamazdik. Bu yüzden evet DİYOZ. Ulkesini seven gokturk zati Yeni bir duyuruda bulunmuşlar PKK feto ve İBDA-C hayır kampanyası başlatmış sen bunun neresindesin. Vatanını seviyon VATANİMİZ biniyon kendin düşün.

   2. FAKİR dedi ki:

    Sen kesin uzaylisin ve uzayda yasiyorsun. Dünyada yaşayan yazmaz bunu?????

 8. hacer dedi ki:

  Tabi ki hayır lı olsun

 9. Yasin dedi ki:

  Benim anlamadığım konu bu adam neyi isteyipte yapamıyo cumhurbaşkanısın zaten devlet millet arkanda cumhuriyet gibi güzel bir yönetim varken neden bir adam gerçi artık son zamanlarda Türkiye’de cumhuriyet kavramı pek görünmüyor ama neyse hayır tabiki

 10. hacı bışar dedi ki:

  bayragımız için yayır

 11. ankara dedi ki:

  Dünya beşten büyük türkiye birden büyük.

 12. Mustafa dedi ki:

  Halka bırakılsın chp nin izlediği yol yanlış milletvekillerini halk secıyo sen ondan korkup yine başka yerlerden medet umuyorsun böyle davranırsan ailecek 4 OYUM var EVET diyeceğiz karar aldık

  1. MURAT MURAT dedi ki:

   Allah Aşkına hangi milletvekilini seçtin adını bir söylermisin. Seçtiği milletvekilinin adını bilen kaç tane yurdum insanı var bu memlekette. Parti hazırlar listeyi sende gider tuttuğun partiye oy verirsin.

   1. Ceylan dedi ki:

    Bu fetoculer ve PKKLİLAR CHP Yİ yaktı diyem.kse CHP ile koalisyona girmez. Boşver sene sen biz evet DİYOZ.

    1. Grkn dedi ki:

     Arkadasim? Feto meto diyip.duruyorsun. siz ne utanmaz insanlarsınız böyle? Fetö bu ulkenin basina bela eden akp degil mi? Fetö tarafindan kandirilan akp degil mi? Devletin her kurumuna yerlestiren akp degil mi? Zamaninda ele ele kolkola feto ilr devlet yoneten akp degil mi? Sen ne kör bir insansin. Sen ve senin gibilerin hic mi utanması yok? Hangi maddeyi okudunda evet diyorsun? Hangi maddeyi anladında evet diyotsun? Sen evet demeye devam et. Kurdistan bagimsizligini ilan ettiginde kendi suratına bile tukuremiyeceksin. Utanmaz insan!!

 13. Anadolu isyanı dedi ki:

  Hadi 15 anayasa üyesinin 12 sini seçecek tamam, arkadaş anlamıyormusunuz, meclisi fesh etme yetkisi var, böyle yetki olur mu? Hiç mi vicdanınız yok? Madem öyle boşuna milletekili seçimi yapmayalım, aklınızı vicdanınızı çalıştırın Allahaskina

  1. Güçlü TÜRKİYE için dedi ki:

   Meclis varda ne oluyor kardeşim ne zaman milletin vekilleri oldular hiç doydular mı açlar

   1. Hasan dedi ki:

    Meclis yine olacak, 50 aç yiyici daha gelecek ustelik

    1. Grkn dedi ki:

     Iste maddelero okumadan evet diyen zihniyetsizlerin elinr kaldı koskoca ulkenin kaderi… yazık

  2. emre dedi ki:

   Başkan meclisi fesederse kendi görev süresini kısıtlamış olacak illaki öyle bi zorunluluk olursa da seçimde halk hangi taraf haksizsa onu cezalandırır anayasa üyelerine gelince zaten bu ülkede onlar bugüne kadar hukukçu gibi değil muhalefet partisi gibi iş yaptilar hiç bir zaman tarafsız olmadılar hatta daha açık syliyim chpnin arka bahçesi oldular

   1. Mehmet Uyanık dedi ki:

    Bizim hukuk ve adalet sistemimiz arka bahçe olarak kalmak zorunda mı? yeni anayasa değişikliği ile yeni bir arka bahçe mi yaratacağız.Siz buna razımısmız?

    1. emre dedi ki:

     Tabi ki değilim ama atanmislarin seçilmişlerden Ustun olmasına da razı değilim yetkilerini hukuk adına değil muhalefet partisi adına kullanmalarına iktidara yön vermeye çalışmalarına hukukla değil siyasetle iş yapmalarına da razı değilim.muvcut sistemde bunun önü alınamadı alınamıyor eğer yeni sistemde muhalefetin hukuku olmaktan çıkıp bu sefer de iktidarın hukuku olursa onu da o zaman elestiririz on yargılı olmayalım denemeden bilemeyiz hukuk bağımsız olduğu gibi tarafsız olmalı siyasi değil hukuki kararların merci olmalı ve hiç bir zümrenin arka bahçesi olmamali

 14. rey ci dedi ki:

  Demokrasi kelime’sine inanmiyorum. HAK’in / HAK’larin GASP’ini perdelemek icin uretildigini dusunuyorum. DEMOKRASI KELIMESINE hakaret ediyor ve HAK vardir diyorum. Herkes herturlu hakkini almalidir diyorum.

 15. neip dedi ki:

  evetdiyorun 15temusu gördük

  1. HAYIR'DA HAYIR VARDIR. dedi ki:

   Ne gördün kendi besleyip buyuttugunuz dostlarınız ne istediler de vermedik dediginiz fetonuz yaptı 15 temmuz u şimdi de yan çiziyorsunuz bunu da yazsana tarih bunları unutmaz. 15 temmuzun ekmeğini yemeye devam ediyorsunuz daha da yersiniz ne de olsa orada ölen insanlar umurunuzda değil olan yine garibana oldu .Baştakiler hemen başkanlık derdine düştü yazık size git anaysa yi oku sonra ağlama ben ne ettim diye .

   1. emre dedi ki:

    Fetonun ne mal olduğunu amacının ne olduğunu ilk akp hatta tek başına Erdoğan gördü eğer on yedi yirmi beş şubat tan sonra alınan önlemler alinmasaydi on beş temmuz on beş temmuzda kalmayacaktı.akparti anladığında diğerleri inkar etti paralel devlet yoktur dedi hatta kalktı seçimlerde işbirliği yaptı siz hayır dusunuyorsaniz fikrinizi yazın insanlara hakaret etmeyin ayrıca fetoyu sk parti besleyip büyütmedi onlar takiyyeciler dine vatana hizmet görüntüsünde kendi çıkarları için hukümete yakın durdular ha tabi sizin gibilere kalsa bütün cemaatler tehlikeli bastan kapatılmalı ama Madem demokrasi diyoruz iyi olanlar elbette serbest bırakılmalı.ne mal oldukları meydana çıktıktan sonra koruyup kollayanlara sahip çıkanlara gazetelerine tv kanallarına dadananlara da bisey söylemek herhalde gerekli değil mi

  2. arif yıldırım dedi ki:

   onu bizde gördük ozaman omuz omuza def ettik ama busefer işler farklı feto temızlendı busefer kurumlara farklı yapılanmalar var. bunu göz ardı edemem…

   VATANIN TÜM KALELERİ ZAPT EDİLMİŞKEN HERKES GÖREV BAŞINA!

   HAYIR

  3. Savaş dedi ki:

   Başkanlıkla 15 temmuzun bağlantısı nı anlayamadım

   Yani bizim bir başkanımız olsaydı 15 temmuz olayı olmaz mıydı ..Darbenin sebebi başkansız olmamızmıydı?

   1. emre dedi ki:

    On beş temmuz Erdoğan in öldürülüp bu ülkenin başından alınması içindi seçimle başaramadılar silahla almaya kalktılar onları on beş temmuzda canımızla kanimizla def ettiğimiz gibi sandikda da evetlerle yerin dibine bi daha kalmamak üzere gomecegiz inşallah