Gezici, SP-BBP İttifakı’nın Oy Oranını Açıkladı

07.05.2015
4.610
A+
A-


Gezici Araştırma Şirketi sahibi Murat Gezici Milli İttifak ile ilgili ulaştıkları araştırma sonuçlarını açıkladı.

SP ve BBP’nin Saadet Partisi çatısı altında seçimlere girmesiyle siyasi arenada farklı bir güç dengesi oluşabileceğinin altını çizen Gezici, 24-25 Nisan 2015 tarihleri arasında, 4860 hanede yüz yüze görüşülerek, yüzde 1,5 hata payı ile bir anket gerçekleştirdi.

Gezici, SP-BBP İttifakı'nın Oy Oranını Açıkladı

İşte Gezici Araştırma Şirketi’nin Son Anketinde Partilerin Oy Oranları:

Ak Parti 49’lardan yüzde 38’lere kadar düştü,
CHP yüzde 28-29 bandında,
MHP yüzde 17-18 bandında,
Milli İttifak (SP-BBP) yüzde 5-6 civarında.

Murat Gezici’ye göre Saadet Partisi ve BBP ittifakının oy potansiyeli yüzde 20’ler seviyesinde. Ancak bazı toplum mühendisliği yapan araştırma şirketlerinin, yüzde 10 barajına takılacağı yönündeki algı çalışmaları vatandaşı Milli İttifak’tan uzaklaştırıyor.

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerini 0 (Sıfır) hata payı ile bilen Gezici’ye göre; Saadet Partisi’nin BBP ile ittifak yaparak seçimlere gireceğinden, halkın sadece yüzde 30-32’sinin haberi var. Yüzde 70’e yakın seçmenin ittifaktan haberi yok. Milli İttifak’tan haberi olan AKP seçmeni bu partiye yönelmeye başlamıştır. Seçimlere kadar yapılacak olan çalışmalarla halka ulaşılabilirse, Saadet Partisi-BBP İttifakı yüzde 12’lere ulaşabilir.

Diğer bir ankette katılımcılara “BBP-Saadet ile ittifak yaparsa oy verir misiniz?” sorusuna yüzde 8’lik kesim “Evet kesinlikle oy veririm” cevabını verirken, yüzde 16’lık kesim de “Evet oy verebilirim” diyor.

YORUMLAR - 3 YORUM
 1. melodi dedi ki:

  gezici anketi genelde doğru çıkıyor.

 2. Bora dedi ki:

  Adı üstünde GEZİ’ci
  İtibar edilmez.

 3. İsimsiz dedi ki:

  gezici senin daha hiç bir anket tahminin tutmadı yalancısının seni herkes biliyor