Gezici’nin Araştırmasında Şok MHP ve SAADET Analizi

13.09.2015
3.878
A+
A-


7 Haziran seçimlerinde yaptığı tahminle kendinden söz ettiren Gezici Araştırma Şirketi AK Partinin oy oranının 1 Kasım’da yüzde 35 ile 39 arasında olacağını iddia etti. Araştırmada MHP ve SAADET Partisi ile ilgili de çok çarpıcı tahminler ortaya konuldu.

MEYDAN’a özel açıklamalarda bulunan Gezici, Türkiye’de yaşanan son terör olaylarının sorumlusu olarak halkın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı gördüğünü belirterek, “Seçmen bu kaos ortamın sorumlusu olarak sayın Erdoğan ve AK Parti hükümetini görüyor. Türkiye’de yaşanan kaos ortamın sorumlusu kim diye sorduğumuzda insanlar yüzde 41 civarında sayın Erdoğan’ı görüyor.” ifadelerini kullandı. Gezici, “Bu seçimlerde CHP’nin oylarını koruyacağını düşünüyorum.” dedi.

Gezici'nin Araştırmasında Şok MHP ve SAADET Analizi

“Gezici Araştırma Şirketi Yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını en yakın bilen araştırma şirketi olmuştu. Aynı araştırma şirketi en son yapılan 7 Haziran seçimlerinde ise en iyi bilen ikinci firma olmuştu.”

KOALİSYON OLMAMASI AK PARTİYE ZARAR VERECEK

“Bunların düzelebilmesi için zaman gerekiyor.” diyen Gezici, “Çok erken bir seçim olmasından dolayı vatandaş bu konuda taze bir bilgiye sahip olacak. Hükümetin koalisyon kurulamaması sorumlusu olarak yüzde 52 oranından Erdoğan görülüyordu. Koalisyon kurulsaydı şuan Türkiye’de kaos olmayacağını inananların oranı yüzde 77 civarında. Koalisyon olmaması AK Partiye zarar verecek.” diye konuştu.

AK PARTİ BATMAKTA OLAN BİR GEMİ GİBİ

Bu algının halen kırılmadığı ve bu algının halen varlığının görülmesinden dolayı AK Partinin tekrar iktidara gelmesinin mümkün olmadığın altını çizen Gezici, “AK Partinin oylarının düşmeye devam edebilme ihtimalinin halen yüksek görülüyor. AK Parti batmakta olan bir gemi gibi. Oyları düşüyor. Şu aşamada ben AK Partinin 1 Kasım’da yüzde yüzde 35 ile yüzde 39 arasında oy alacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

SAADET PARTİSİ’NİN YÜZDE 70’İ AK PARTİ’YE OY VERMEM DİYOR

Bugünlerde sıkça konuşulan AK Parti- Saadet Partisi ittifakı hakkında da açıklamalarda bulunan Gezici:

“Saadet Partisi tabını yüzde 70’i oranında AK Parti ile ittifak yapılırsa partime kesinlikle oy vermem diyor.
O yüzden AK Partinin hesapladığı 1 veya 1,5 puanlık oy oranı almasının mümkün olamayacağı görülüyor.

AK Partinin ittifak olması durumunda Saadet Partili seçmenden sadece yüzde 30 veya 35 oranında oy alabilecek.
Bu da tek başına iktidar olmaya yetmiyor.” diye konuştu.

MHP YÜZDE 18’İ AŞACAK, CHP OYLARINI KORUYACAK

Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) oylarının yüzde 18’i aşacağını düşündüğünü dile getiren Murat Gezici, “Bu seçimlerde CHP’nin oylarını koruyacağını düşünüyorum.” dedi.

HDP’NİN BARAJ SIKINTISI OLMAZ

“Bu kaos ortamın sorumlusu olarak vatandaştan tarafından aranıp hedef gösterilirken bir anda günah keçisi olarak HDP’nin gösterilmesi seçmen tarafından tuttuğu görülüyor.” Diyen Gezici konuşmasını söyle sürdürdü: “Seçmen burada en önemli aktörlerden biridir diyor. Bunun seçmen üzerinden tuttuğu görülüyor. Etkin olarak propaganda aracı olarak kullandığı görülüyor. Bu önümüzdeki seçimi kararsızların ve Milliyetçilerin belirleyeceği bir seçim olacağı ama HDP’ye oy veren seçmenin yine yüzde 94’ü ben tekrar seçim olsa HDP’ye oy veririm diyor. Bu önemli bir ayrıntı. HDP’nin baraj sıkıntısı asla olmaz.”

TÜRKİYE’DE SEÇMENİN OY VERME SEBEBİ DEĞİŞTİ

Türkiye’deki seçmenin 7 Haziran öncesi 4 farklı sebepten dolayı oy verdiğini belirten Gezici:

“-Birincisi fizyolojik sebeplerden dolayı oy verdi.Nedir bunlar? Yeme, içme ve barınma ihtiyacına karşı oy veriyor.Ekonomik sebeplerden dolayı veriyor.

-İkinci güçlü sebep, iç güvenlik ve dış güvenlikten dolayı oy veriyor.

-Üçüncü sebep liderden dolayı oy veriyor. Liderlerin özelliğinden dolayı oy veriyor.

-Dördüncüsü de statü korumak için oy veriyor. Kendisini bir yere ait hissediyor ve onu korumak için oy veriyor.
Bu dört seçmen profilinde iç ve dış güvenlikten dolayı oy veren seçmen 7 Haziran da pek buna göre oy kullanmadı. İç ve güvenliği sorun ederek sandığa gitmedi. Ama önümüzdeki seçimleri iç ve dış güvenlik sebepleri seçmenin oyunun rengini değiştirme ihtimali yüksek.” diye konuştu.

Gezici, Türkiye’de şuan da yaptıkları araştırmalarda seçmenin en önemli sorununun terör olduğu görüldüğünü belirterek, “Ekonomik sebeplerin unutulduğu, seçmenin yaşadığı sebeplerin geri plana atıldığı düştüğü Türkiye’de yaşanan iç kaosun ön plana çıktığı görülüyor.” açıklamasında bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Oylar istikrara yöneliyor. Partimizin oylarında yükseliş trendi var” açıklamasını değerlendiren Murat Gezici, “Sayın Davutoğlunun çalıştığı anket firmaları 7 Haziran sonuçlarını bilememişti. O yüzden sonuçları yakın tarihte daha net göreceğimizi tahmin ediyorum. 7 Haziranda. Seçim sonuçlarını tahmin edemediler.” dedi. (MEYDAN GAZETESİ)

YORUMLAR - 3 YORUM
 1. Türkiye sevdalisi dedi ki:

  Bir saadetli olarak bu secimde allah izin verirse oymu AKP ye, baska care yok

 2. malik dedi ki:

  bu seçimde anketlerin hiç birisi sonucu tahmin edemez son gün insanlar karar verir tabi parti propagandaları da ödemli, bunu en iyi yapan en çok çalışan parti de akp dir.

  1. karatürk dedi ki:

   yıldızlarda kayar durmaz yerinde demiş ferdi abim :)