Halkın yüzde 70’i Başkanlık Sistemi’ne karşıSeçim kampanyasını başkanlık sitemi üzerine kurmaya hazırlanan AKP’ye iki önemli uyarı geldi. A&G araştırma şirketi başkanı Adil Gür, anketlerde halkın yüzde 70’inin AKP’lilerin de yüzde 30 – 40’ının başkanlığa karşı olduğunu açıkladı.

Cumhuriyet’ten Erdem Gül’ün haberine göre çok sayıda sivil toplum örgütünü bünyesinde barındıran Denge ve Denetleme Ağı, Ankara’da başkanlık sistemi ile ilgili bir çalışma toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Adil Gür, yaptıkları anketleri anlatırken başkanlık sisteminin seçmenden vize alamadığını söyledi.

Halkın yüzde 70'i Başkanlık Sistemi'ne karşı

SAYI MÜMKÜN DEĞİL

Adil Gür, 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimiyle Türkiye’nin adına ne denirse densin resmi olarak da fiili olarak da yeni bir sisteme geçtiğini belirtti. Gür, “Ama bunun yaratabileceği bazı riskler var. Çünkü bir önceki dönem Meclis tarafından seçilen Abdullah Gül ile Başbakan Tayyip Erdoğan bile ters düştü. Üstelik her ikisi de aynı partiden geldikleri halde. Biri Twitter’ı yasaklarken öbürü yasak delmeye çalışıyordu” dedi.

Yaptıkları anketlerde halkın yüzde 70’inin başkanlık sistemine açıkça karşı çıktığını anlatan Adil Gür, AKP’ye oy veren seçmende ise bu oranın yüzde 35 – 40 olduğuna dikkat çekti.

İKTİDARI EKONOMİ DEĞİŞTİRİR

Seçime başkanlık sistemiyle ilgili seçmendeki bu tutumla gidildiğinin altını çizen Adil Gür, anketlerde ortaya çıkan tabloyu şöyle anlattı:

“Ben anketler ve saha gözlemlerimle söylüyorum, çözüm süreci tamamlanmadan sistem değişikliğine gidilebileceğini zannetmiyorum.

Bugünlerde yaptığımız araştırmalarda ise sistem değişikliğini sağlayacak bir sayısal çoğunluğun asla mümkün olmadığını görüyoruz.

Anketler ve araştırmalar Türkiye’nin en önemli gündeminin ekonomi olduğunu gösteriyor. Toplumun yüzde 80’i borçlu ay sonunu nasıl getireceğini düşünüyor. Öyle olunca özgürlük sorunu toplumun yeterince dikkatini çekmiyor. Aş, iş, yoksulluk herşeyin önüne geçiyor.

Yeni Anayasa talebi yüzde 10 – 20’nin üzerine çıkmıyor. İktidarları getirip götüren, değiştiren unsur ekonomidir. Bu seçimde başta CHP olmak üzere partiler bildirgeleriyle, seçmen davranışlarını değiştirenin ekonomi olduğunu kabul ettiler. Kendilerine günaydın diyorum.”

YORUMLAR - 191 YORUM
 1. SES VEREN HALK dedi ki:

  Diktatörlüğünüzü resmileştirmenin yolu bu deil mi.Yapılan hukuksuzluklar nasıl kapatılacak yoksa.Doğru ya ohaliniz var sizin boş yere uzatında uzatın bakalım.Bu devran ne kadar sürecek insanlar yeterince nefret etti sizdeen yönettiğiniz rejiminizdeen.

  1. DUNYA LİDERİ RTE dedi ki:

   HANGİ DİN MENSUBU OLURSAN OL İFTİRAYİ GUNAH SAYARR. İFTİRACİ CEHENNEM FATİHİ. ADAM KİMİ OLDURDU KİME ZARAR VERDİ DE İFTİRA EDİYONUZ.ADAMİN ARKASİNDA ON MİLYONLAR VAR. SAYİNİZ YETMİYOR İFTİRACİLAR.

 2. hüseyin dedi ki:

  başkanlık sistemi halbuki her parti liderinin milletin iradesindeki çoğunluğu temsil edebile çek güzel yöntem seçme seçilme hakkı ile %55 çoğunlukla seçilme imkanı bulunmakta insanlar kutuplaşmış meclisin kendileri açısından kanunların ilerlemediğini terör işsizlik hayat sıkıntıları yaşama modelin de sıkışıp kaldığını kanunlar artık yeniden gözden geçirilme gereksimini ifadesidir

 3. Vatandaş dedi ki:

  Başkanlık tek adamlık iyi birşey değildir. Mazide örnekleri var, Napoleon, mussolini, Hitler, Çavuşescu, kaddafi, saddam ne oldu hepsi kaybetti.

  1. NE CEKTİNİZ BEE dedi ki:

   ???? sen kaç yaşındadır be kardeş taş devrinde bile başkanlık vardı???? onu yazmamisin. SUAN BASKANLİKLA YONETİLEN ULKELER FEZA UZAY CAGİNDALAR. SEN BU KAFAYLA NERDESİN BAK BİR?????

 4. Vatandaş dedi ki:

  AKP ye desteğimiz yoktur

  1. NE CEKTİNİZ BEE dedi ki:

   Bizim var ama

 5. NEREDE HUKUK dedi ki:

  Zaten herşeyi istediğiniz gibi yönetiyorsunuz daha ne istiyorsunuz.Masum binlerce insanı cezaevlerine gönderdiniz.Arkasında kalan eşlere çocuklara analara mağdur edebiyatı yapıyor dediniz.Vicdan yok onu anladıkta bir de üstüne hukuku katletiniz.Siyasi otoriteye boyun eğdirdiniz hukuku.Siz bunu pkk ya bile yapmadınız…

 6. Dadas dedi ki:

  Birlik için başkanlığı desteklemem

 7. kaya dedi ki:

  işsiz millet bunlara bidaha oy vermez,halktan bazıları 15 temmuzda dışarıya çıktığına bile pişman olmuş,bende akp ye oy veriyordum daha da,işsiz öğretmen ülkesinde yaşıyoruz

  1. AK MELEK dedi ki:

   Elini mi ayaginimi bağladı akp oturduğun yerde mi MAAS almayı bekliyon

   1. tarafsız dedi ki:

    ne kadara çalışacak.1300 tl ye mi ???????????
    Sizin gibiler oldukça ampüller çok götürecek çokkkkk!!!!!!!!

    1. DUNYA LİDERİ RTE ? dedi ki:

     Ampul olmasaydı 1300₺ yide rüyamda gördüm

    2. vatandaş dedi ki:

     kardes 1300 diyorsunda sanki 2000 tl asgari ücret muamelesi ediyosun madem ülke olarak gelişiyoruz yollar koprüler yapılıyor. bundan milletimizde payını almalı buda en az 2000 tl asgari ücretin büyüyen ekonomi içinde sorun bile olmayacagını düşünüyorum. yani memleketimizin o kadar sorunu varki başkanlık en son mesele

    3. Vatansever dedi ki:

     Ampul olmasaydı 1300 zor görürdünüz demişsiniz. CHP yi hiç sevmem ama asgari ücretin 1300 olmasında büyük payı var. Seçim kampanyasında asgari ücret 1500 dediler iktidarın arkası tutustu ve 1300 yaptı. Yoksa 1100den devam ederdik güzel kardeşim… saygılarımla.

 8. koray dedi ki:

  üstü kapalı ismi baskanlık açılımı türk tipi başkanlık yaşacamız açık seçik bir dikta yönetim bunu desteklemek gelecek nesilleri baskı rejimi altına almak demektir.Bugün yapılan fiili başkanlığı izliyoruz khk ile yasalar berteraf edilmiş birçok insan yok yere sürülmüş cs Düşününki bu rüya birileri için gerçek olsa inanın bugünlerinizi mumla ararsınız bugüne kadar bütün dediklerimiz…bir bir çıktı Fetö ile iligili yapuılanma sürecinde Bu hükümete bizler har platforda dikkatli olmaları söyledik Neticeye ortadabenim bu siyasi kadrolara desteğim olmaz bu saatten sonra mevcut parlamenter sistemde iştah açıcı değil kukla muhalefetlerle ülkenin gidiş yolu baya bozuk hayırlısını diliyorıum

  1. VATANDAŞ dedi ki:

   söz konusu devletin bekaası guvenligi olunca hicbor hukuk hicbir kural taninamaz . Kanunlarimiz dwvleti korumaya yetmiyor . Polise ve askere gerekli ortami sunmuyor .Bu sebeple Khk ler cikarilidi . Teroriste ilk defa adam akillica mucadele edildi. Peki sen bir turk vatandasi olarak devletinin yerorle mucadelesine karsi mi cikiyorsun , cocuklarinin ailenin guvenligini manyak fikirlerine tercih mi rdiyorsun

  2. NE CEKTİNİZ BEE dedi ki:

   Ne CEKTİNİZ be ya başkanlığa evet

 9. şahin dedi ki:

  Zaten başkan daha ne istiyor ki Başkanlığa karşıyım bir akp olarak seçim olursa sandığa gitmem vallah

 10. isimsiz dedi ki:

  Başkanlık sistemini asla ve asla istemiyoruz

 11. Gerçek milliyetci. dedi ki:

  Başkanlık olursa bu ülke bölünür.Baston bahçıvan devlet te saray kapısına bekçi olur.boş zamanların da sarayın altın klozetlerini siler.

 12. the dedi ki:

  ihaleler eşit olmazki ihale sahıplerının %100 akp ve akrabaları

  1. hakan dedi ki:

   aynen kardeş başbakan ve cumhurbaşkanı olarak herşey elinde zaten daha ne istiyor ki gelin ülkemizin bölünmesine hayır diyelim bu ülke kolay kazanılmadı

 13. kadir dedi ki:

  başkanlık olursa ihaleler eşit olacak mı ben chpliyim

  1. murat dedi ki:

   Olacak olacak cak ceg

 14. Gozu boyanmamis halk dedi ki:

  Baskanlik sistemi ancak turkiyenin “tanidigi” olan kesimini rahat bir sekilde yurutur sayin mehmet ali.

 15. mehmet ali dedi ki:

  başkanlık sistemi türkiyenin rahat bir şekilde yürütecegine inanıyoruk

  1. ugur dedi ki:

   zaten rakahat rahat yürütüyolar . gemicikler villalar oh daha ne yürütecekler. donumuzu mu alacaklar

1 2 3 8