Halkın yüzde 70’i Başkanlık Sistemi’ne karşıSeçim kampanyasını başkanlık sitemi üzerine kurmaya hazırlanan AKP’ye iki önemli uyarı geldi. A&G araştırma şirketi başkanı Adil Gür, anketlerde halkın yüzde 70’inin AKP’lilerin de yüzde 30 – 40’ının başkanlığa karşı olduğunu açıkladı.

Cumhuriyet’ten Erdem Gül’ün haberine göre çok sayıda sivil toplum örgütünü bünyesinde barındıran Denge ve Denetleme Ağı, Ankara’da başkanlık sistemi ile ilgili bir çalışma toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Adil Gür, yaptıkları anketleri anlatırken başkanlık sisteminin seçmenden vize alamadığını söyledi.

Halkın yüzde 70'i Başkanlık Sistemi'ne karşı

SAYI MÜMKÜN DEĞİL

Adil Gür, 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçimiyle Türkiye’nin adına ne denirse densin resmi olarak da fiili olarak da yeni bir sisteme geçtiğini belirtti. Gür, “Ama bunun yaratabileceği bazı riskler var. Çünkü bir önceki dönem Meclis tarafından seçilen Abdullah Gül ile Başbakan Tayyip Erdoğan bile ters düştü. Üstelik her ikisi de aynı partiden geldikleri halde. Biri Twitter’ı yasaklarken öbürü yasak delmeye çalışıyordu” dedi.

Yaptıkları anketlerde halkın yüzde 70’inin başkanlık sistemine açıkça karşı çıktığını anlatan Adil Gür, AKP’ye oy veren seçmende ise bu oranın yüzde 35 – 40 olduğuna dikkat çekti.

İKTİDARI EKONOMİ DEĞİŞTİRİR

Seçime başkanlık sistemiyle ilgili seçmendeki bu tutumla gidildiğinin altını çizen Adil Gür, anketlerde ortaya çıkan tabloyu şöyle anlattı:

“Ben anketler ve saha gözlemlerimle söylüyorum, çözüm süreci tamamlanmadan sistem değişikliğine gidilebileceğini zannetmiyorum.

Bugünlerde yaptığımız araştırmalarda ise sistem değişikliğini sağlayacak bir sayısal çoğunluğun asla mümkün olmadığını görüyoruz.

Anketler ve araştırmalar Türkiye’nin en önemli gündeminin ekonomi olduğunu gösteriyor. Toplumun yüzde 80’i borçlu ay sonunu nasıl getireceğini düşünüyor. Öyle olunca özgürlük sorunu toplumun yeterince dikkatini çekmiyor. Aş, iş, yoksulluk herşeyin önüne geçiyor.

Yeni Anayasa talebi yüzde 10 – 20’nin üzerine çıkmıyor. İktidarları getirip götüren, değiştiren unsur ekonomidir. Bu seçimde başta CHP olmak üzere partiler bildirgeleriyle, seçmen davranışlarını değiştirenin ekonomi olduğunu kabul ettiler. Kendilerine günaydın diyorum.”

YORUMLAR - 191 YORUM
 1. #Ülkücü dedi ki:

  #Hayır

 2. İHSAN K. dedi ki:

  BU ÜLKENİN BATMAMASI İÇİN EVET DİYORMUŞ.! BU ÜLKEYİ 15 YILDIR KİM YÖNETİYOR. BU ÜLKE BATACAK DURUMA GELDİYSE, SENİN EVET DİYECEĞİN KİŞİLER YÜZÜNDEN GELDİ. CANİ APONUN BİLDİRİSİNİN OKUNDUĞU DOLMABAHÇE Yİ UNUTMADIK. ÇÖZÜM SÜRECİNDE VE HABUR DA PKK YI LEGAL HALE GETİRENLERİ UNUTMADIK. PYD Yİ SINIRIMIZDAN İÇERİ KAHRAMAN GİBİ GEÇİRENLERİ UNUTMADIK. AT GÖZLÜĞÜ TAKIP CUMHURİYETİN VERDİĞİ DEĞERLERİ UNUTANLAR, SONRA SİZDE KANDIRILDIM ! ALDATILDIM! DEMEMEK İÇİN ONURLU BİR ŞEKİLDE HAYIR DEYİN.!

  1. EVETCİ dedi ki:

   Sen kanmışın birisin anayasayı oku gel evet diyecen sende.

  2. Zaa dedi ki:

   İşte kötü zihniyetli biri. Bunları vatana yararlı evlat olarak yetiştirmiyorlarki. Yazısına bak, bunun karısına çokluğuna faydası olurmu. Zihniyetleri vatana değil, fetoye PKK’ya yararı olur. Bunu HDP ve CHPYE sor onlar sana açıklar. Biz evet diyoruz.

  3. Ilteris dedi ki:

   Yetmez ama HAYIR !Tek adama hayır,meclise 600 mv HAYIR,,Meclisi devre dışı bırakıp tek basına karar alacak olana HAYIR!Yargıyı,ekonomiyi,Aym,Tüm burokrasiyi,Orduyu Birkisiye kosulsuz ve denetimsiz vermeye HAYIR! feto Icin ne istedinizde vermedik demediniz mi!,dinsin bu hasret ne olur gel gozyaslari icerisinde korudugunuz cemeaat sizi kandirmadimi!!Osloda pkk Ile pazar lik yapip,acilim sureci adi altinda teroristleri muhatap alip,simdi de pkk ve feto Ile halki korkutup evet dedirtmeye mi calisiyorsunuz,halkin beyni ve fikri ile alay etmeyin lutfen,HAYIR,HAYIR!!!

   1. EVETCİ dedi ki:

    Yalan yanlış yazmışın anlamadan okumadan, sen ve senin gibiler böyle yazsinki EVETLer toplansin

 3. serhat dedi ki:

  Ak partiliyim hayır diyorum diyen yalancılar yürüyün gidin bu seçim partili cumhurbaşkanligi sistemi seçimi hiç bi akpartili hayır demez evet evet evet

 4. Mehmet dedi ki:

  Tabikki evet. Sonua kadar

 5. mustafa dedi ki:

  tabiki hayır

 6. payaza1 dedi ki:

  bir akp li olarak dikdatörlüğe karşı HAYIR diyorum zaten şuan uygulamada dikdatörlük var mutlumuyuz kimse rahat değil herkes içeri atılma korkusu yaşıyor bunu resmileştirirsek bu ülkede yaşanmaz aklınızı başınıza koyun kimse babanızın oğlu değil ki babanız bile işinize karışsa canınız sıkılır siz nasıl yaşayacağınızı bir adamın eline bırakıyorsunuz

 7. İbrahim dedi ki:

  Cumhurbaşkanımızın sayesinde Ayakta olan güçlü bir türkiyenin bakmaması için EVET diyorum

 8. akp dedi ki:

  bende evet diyorum

 9. Ozan dedi ki:

  Mhp den baska partiye oy vermedin vermemde ama bu anayasa aklima yatmadi kesinlikle hayir

 10. ömer dedi ki:

  malesef bende hayir diyorum

 11. Müjdat dedi ki:

  Sizler neye evet dedinzin farkında değilsiniz çok yanlış yoldasınız bu işler takım tutmaya benzemez ülke batık halde esnaf dükkân kapatıyor eti bırak insanlar evine meyve alamıyor dolar olmuş 4 benzin 6 bıraksınlar eveti hayırı ekonomiye el atsınlar insanları birbirine kıskırtmasınlar insanlar birilerine yalamalık yapıp ta evet oyu vermesin sahada felaket olur

 12. MELEK dedi ki:

  CHPLİ troller AKP ve MHP adına konuşan konuşana sonuç ne olcak sonunda GORUN CHPNİN ADİNİ AKMHP DİYE DEGİSTİRECEKLER. CHP Yİ BİTİRDİLER SON CHPNİN TIS SESİNİ DUYUYONUZ. HER YER KOKTU NİSANA KADARDA BU KOKUYU CEKECEGİZ kardeşlerim. ONLARDA KARDESLERİMİZ KATLANACAGİZ. ??? SONUNA KADAR EVET.

 13. Metin iregul dedi ki:

  Bugüne kadar bu ülke üzerinde oynama oyunlara karşı. Bu ülkeyi ecnebilere peşkeş cekenlere karşı. Büyüyen yükselen Türkiye için evet. EVET

 14. ibrahim dedi ki:

  güçlü turkiye için evet

 15. Demirölçen dedi ki:

  Şimdi de algı oyunu ile milletin aklını çelmeye çalışıyorsunuz. Ben de Akpartiliyim, ama başkanlığa hayır, Ben de o gün sokağa çıktım, ama başkanlığa hayır… Böyle bir şey yok. Siz ya diğer partilerdensiniz, ya da fetöcüsünüz. Oradaki tüm gaziler başkanlığa evet diyor. Neyse, böyle yazmakla olmaz. Sen yazarsın, ben yazarım, yine sen yazarsın, yine ben yazarım. Bu böyle devam eder gider. Bu linki aynen kopyalar, Erdoğan başkan olunca son yorumumu buraya yazarım. Başkanlığa evet. Ben engelliyim ve çalışıyorsam, bir işim varsa önce Allah, sonra Erdoğan sayesinde.

  1. AKP li dedi ki:

   CHPLİ sen get CHP düzelt trollukte çığ atladıniz. ???? AKPLI mhplidE Caymaz dünya yarılsa ikiye bolunse biz EVET DOYORUZ.

   1. İHSAN K. dedi ki:

    siz dünya bölünse de; ülke bölünse de evet dersiniz. çünkü kandırıldım aldatıldıma alışıksınız. hata da çok yaparsınız ama sonra hata yapmışım Allah affetsin dersiniz. haburdan geçen eşkiya sürüsünü de alkışlarsınız. çözüm sürecinin gerekliliğini daha sonra da gereksizliğinden bahsedersiniz. fetönün bankasını fetöyle beraber açar antalya lara da dinler bahçesinde besmeleyle kurdele kesersiniz. pyd nin sınırlarımızdan geçmesine ses çıkarmaz , cani apo nun dolmabahçe bildirgesine demokrasinin gerekliliği dersiniz. millet ergenekon ve balyoz davalarının düzmece olduğunu söylerken başınızı kuma gömer sonra yine yanıldık suçsuzmuşlar hata yaptık dersiniz. sahi siz ne zaman doğru düşünecek ve doğru karar vereceksiniz. ben söyleyeyim hiç bir zaman çünkü düşünme yetinizi kaybettiniz sürekli gaz la çalışıyorsunuz. bugün yine aldığınız gaz la evet diyorsunuz. ve yine yanılıyorsunuz.

    1. Zaaaa dedi ki:

     Sus KANDİRİLDİK?biz evet diyoruz okadar

    2. Zuhtu dedi ki:

     Konuştuğun kadar devlete de yararlı olsan, ah sana verseler oy cahil herif. Ana yasayı okumasını bilmiyorsan birine okut anlada gel keko bide dilenci gibi hayır DEYİN diyor. Biz okuduk ve evet diyoruz.

    3. emre dedi ki:

     Biz uyandık kardes de siz hala ksndiriliyorsunuz fetoyle pkkyla birlikte hareket ediyorsunuz onu neyapacaz