Hangi anket şirketi daha güvenilir?

08.10.2015
3.243
A+
A-


Habertürk gazetesi yazarı Yavuz Semerci, bugünkü köşesinde seçim anketi yayınlayan firmaların güvenilirlik sıralamalarını yayınladı.

“Anketlerde güven aralığı ve hata payı belirtilir” diyen Yavuz Semeci, anket sonuçlarıyla seçim sonuçlarını kıyasladı. İşte Yavuz Semerci’nin bugünkü köşesinden yayınladığı en güvenilir anket firmaları listesi ve diğer detaylar:

“…
Dün yayınmlanan anketin hata payı yüzde 2.5. Yani seçim sonuçlarına göre örneğin AK Parti yüzde 40.1 de alsa ya da yüzde 45.1 ‘de alsa, anket firması doğru sonuç üretmiş demektir. Bu size garip gelebilir.

Size bir örnek vereyim.

Hangi anket şirketi daha güvenilir?

Andy-Ar’ın 7 Haziran öncesinde açıkladığı son anket 2166 denekle yapılmış ve hata payı yüzde 2.11. Ankette AK Parti’nin oyu yüzde 41.9 gözüküyor. Aldığı oy ise 40.9. Sapma hata payında küçük olduğu için anket firması sonucu doğru tespit etmiş sayıldı. Yine dün yayımladığımız ankette kararsız seçmenin yüzde 14.7’ye düştüğünü görüyoruz. 1 ay önce bu oran yüzde 20’lerdeydi. Oranın düşmesinin, anket sonuçlarının isabet oranını yükselttiğini belirtmeliyim. Kararsızların eğilimi iyi incelendiğinde AK Parti’ye yönelen (düşük oran da olsa) kaymanın, bu partiyi tekrar tek başına iktidara getirme potansiyeli yarattığını gösteriyor. Pek çok okur bunun imkânsızlığını dile getirecektir.

Ancak dikkatten kaçmaması gereken nokta, vatandaşın oy tercihlerini belirleyen birinci noktanın terör olmasıdır. Başka bir ifadeyle, tek başına iktidarın terör sorununu çözme yeteneği olduğunu düşünenlerin sayısı artıyor olabilir. Ayrıca ekonomik güven endeksinin dipleri görmesinin de vatandaş açısından istikrarlı bir hükümet tercihini sorgulattığına eminim.

Yine de bana sorarsanız, seçim sonuçları sürprizlere gebe. Piyasaların tek başına iktidar alternatifini satın almaya başladığını gözlemliyorum. 24 gün az bir süre değildir. Ancak bu süreyi muhalefetten çok iktidar partisinin daha iyi değerlendirmesi akla yakın duruyor.

ETİKETLER:
YORUMLAR - 4 YORUM
 1. rüstem dedi ki:

  akp oyu hala tüsmüyarsa .demekı türkiyete türkler cogunugu kaybetmistir

 2. Akp sevdalısı dedi ki:

  Akp varken chp ruyyalarında bile ikdidar yūzūnū göremez uyanın artık sonunakadar AKP

 3. esk MRT dedi ki:

  Artık insanlar görmezlikten gelmiyor, herkesin aklı fikri var ve herkes akp nin insanları nasıl çıkmaza sokup, insanların dini düşüncelerini sömürüp insanların akıllarını yıkıyorlar. 7 Haziran seçiminden çıkan sonuca bakarsak artık maymun gözünü açtı ve ortaya tepkisini koydular ve bu tepki bi seçimlik olmaycak ve bu gerçektirki akp bu seçimden sonra gerçekten çöküş dönemine girdi ve artık belini doğrultması mümkün gözükmüyor.

 4. murat dedi ki:

  bilmiyorum yine sonuç değişmez inşallah CHP çoğalır rahatlarız.
  Tabi bu konuda bir tek Allah biliyor ne yazık ki AKP düşer.
  Başka sorum yok.