HDP barajı geçemezse neler olur?

29.05.2015
1.897
A+
A-


7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’ne kısa bir süre kala ‘HDP barajı aşacak mı?’ sorusu sıklıkla gündeme geliyor.

Aynı soruyu bugünkü köşesine taşıyan Vatan gazetesi yazarı Okay Gönensin, HDP’nin barajı aşma ihtimalinin yüksek olduğu yorumunda bulundu.

Ancak kamuoyunda sıklıkla ‘HDP barajı aşamazsa ne olur?’ sorusunun akıllara geldiğinin altını çizen Gönensin, kötü senaryoları yazdı:

HDP barajı geçemezse neler olur?

EN KARA SENARYO!

“HDP barajı aşamazsa ne olur?

Kötümser beklentiler az değil ve oldukça kara senaryolara kadar gidiyor. En kara senaryo da HDP’nin Diyarbakır’da bir Meclis toplayacağı ve özerklik ilan edeceği şeklinde.

Bu senaryonun ucunda çok fazla kaos ve kuşkusuz 90’lara dönüş diye özetlenebilecek korkular yatıyor.

HDP yüzde on barajı aşamaz ve Diyarbakır’da bir Meclis oluşturup bununla siyasete devam edebilir. Belden aşağı oyunlarla Meclis dışında bırakıldığını söyleyerek yaygın protestolar yapabilir. Bundan illa kaos çıkması ve kan dökülmesi gerekmiyor HDP’nin örgütleyeceği yaygın tepkiler ancak bir erken seçim ihtimalini zorlamak amacını taşıyabilir. Bunda belli bir ilerleme sağlayabilmek için de yanıma başka bir seçim “mağduru” bulmak zorunda. Bu da olsa olsa CHP olabilir.

ÖZERLİK İLAN EDEBİLİR!

HDP’nin baraj altı kalması durumunda da belli bir bölgede, yerel yönetimleri elinde bulundurduğu bölgede özerklik ilan etme ihtimalinden de çok söz edilir oldu. Özerklik ilanının herhangi bir siyasi ve hukuki geçerliliği olmayacağı gibi, “anayasal düzeni tebdil tağyir teşebbüsü” faaliyetine girer ki bunun arkası da HDP’nin de istemeyeceği sonuçlar doğurabilir.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.