HDP barajı geçiyor mu? Anketler ne diyor?

04.06.2015
11.829
A+
A-


7 Haziran 2015 seçim anketlerinin sonuncusunu KONDA ve A&G araştırma şirketi açıkladı. Seçim sonuçlarındaki isabetli tahminleri ile öne çıkan iki büyük anket şirketinin tahminleri benzer çıktı.

KONDA ‘nın ve A&G anketinin sonuçlarına göre HDP tahminlerin üzerinde oy olacak. AK Parti ‘tek başına iktidar’ şansını kaybedecek.

HDP ‘NİN OYU BARAJI GEÇİYOR MU?

KONDA ve A&G seçim anketi sonuçlarına bakılacak olursa HDP’nin artık baraj gibi bir sorunu kalmamış. KONDA Yüzde 10’un üstüne sıçrayan HDP’nin 7 Haziran seçimlerinde yüzde 12.6 oranında oy alacağı öne sürülüyor. A&G araştırma şirketinin sahibi Adil Gür ise seçim anketinde HDP’nin oy oranının yüzde 12 olduğunu duyurdu.

HDP barajı geçiyor mu? Anketler ne diyor?

AK PARTİ GİDİYOR MU?

Konda ve A&G ‘nin seçime 2 gün kala yayınlanan anket sonuçlarına göre Türkiye 8 Haziran sabahı koalisyona uyanacak. Zira AK Parti oyları yüzde 43’ün de altına inmiş durumda. Konda anket sonucuna göre AK Parti yüzde 41, A&G araştırmaya göre ise yüzde 42 oranında oy olacak.

Bu tablodan partinin küskün seçmenlerini seçimlere ramak kala hala ikna edememiş olduğu sonucu çıkıyor. Daha önceki seçimlerde ‘istikrar’ için AK Parti’ye oy veren seçmen de direnç gösteriyor. Konda ve A&G ‘nın seçim sonuçları tahmini tutarsa AK Parti iktidara veda etmiş olacak.

AK PARTİ’YE NE KADAR OY GEREKİYOR?

AK Parti’nin tek başına hükümet kurabilmesi HDP’nin barajı geçip geçmemesi önem taşıyor. HDP barajı aştığı taktirde AK Parti ‘nin hükümeti kurmak için gerekli olan 276 milletvekilini çıkarabilmesi için yüzde 45 ve üstü oy alması lazım. HDP barajı geçemediği taktirde ise yüzde 40 ve üstü oy alması yetiyor. Konda’nın seçim anketinde AK Parti’nin tek başına iktidar olma hesaplarını kendi alacağı oy değil, HDP’nin barajı aşması bozuyor. (İnternethaber)

YORUMLAR - 67 YORUM
 1. isimsiz dedi ki:

  Bunlari tespit edip ingiltere gibi yok dtmek lazim baska caresi yok hdp kendinizi vurmaktan baska ne anlarsiniz zorunuza gidiyorsa burda yasamak gidin burdan

 2. misafir dedi ki:

  Oylar hdp ye selo başkan

  1. nurgul komur dedi ki:

   Cevabınızı aldınız mı bu size 10uzeeinden 10 kapak oldu

 3. Ertuğrul dedi ki:

  Meclisteki partilerin hepside birbirinden beterler.Ne Akp’ye din sömürücülerine, ne sahte cumhuriyetçi Chp’ye nede milliyetçilikleriyle Akp’ye kol kanat olanlara her fırsatta Akp’yi destekleyen Mhp’ye vede sırf dindar kürtlerin Kürtlerin oyunu almaya çalışan dönme , ırkçı Makxistlere oy var.

 4. kemal .k dedi ki:

  eşek bile aynı çukura 2 kez düşmüyor siz eşekten betersiniz
  hangi yüz hangi kafayla akp ye oy verirsiniz güya dindar olacaksınız allah ıslah etsin

 5. BAŞÖRTÜM İÇİN DİNİM İÇİN ÖLÜMÜNE RECEP TAYYİP ERDOĞAN dedi ki:

  HDP DİYANETİ KAPATMAKTAN BAHSEDİYOR ALLAHIN ERMENİ SOYLARINA RABBİM FIRSAT VERMEYECEK İNŞALLAH ELLERİNDE ŞEHİDİMİN KANIYLA YIKMAYA ÇALIŞTIKLARI MİLLETİN MECLİSİNE GİREMEYECEKLER BİİZNİLLAH.. 13 YILDA ADAM NASIL YAŞLANDI BU MİLLET İÇİN BUNU GÖREMEYECEK KADAR KÖR MÜSÜNÜZ? KÜRT DİN KARDEŞLERİME KARŞI BİR KİNİM YOK AMA O ERMENİ SOYLARI CEHENNEMDE KAHRU PERİŞAN OLUN.. LANETULLAHİ ALEYH!

 6. erdal ö dedi ki:

  oylar hdp ye hadı gençler kendini gözter barajı yıkalım kürt gençleri haydi bizim başkanımız selattin başkan haydi hdp

 7. amed dedi ki:

  herbiji seloo başkan

  1. TURKLUGUN meşalesi dedi ki:

   TÜRKÇE konuş dilinden anlamadık amed

   1. Metehan dedi ki:

    Bilmiyorsan araştır kardeş İngilizeyi çatır çatır biliyorsun ülkende yaşayan insanın da dilinden az buçuk anla bi zahmet ha diyorsan ki banane ne anlıycam o zaman da adama şöyle konuş böyle konuş deme .

 8. Size ne lan dedi ki:

  Yaşasın hakların demokrat Partisi

 9. Hakan dedi ki:

  Haydi HDP