HDP barajı geçiyor mu? Anketler ne diyor?

04.06.2015
10.849
A+
A-


7 Haziran 2015 seçim anketlerinin sonuncusunu KONDA ve A&G araştırma şirketi açıkladı. Seçim sonuçlarındaki isabetli tahminleri ile öne çıkan iki büyük anket şirketinin tahminleri benzer çıktı.

KONDA ‘nın ve A&G anketinin sonuçlarına göre HDP tahminlerin üzerinde oy olacak. AK Parti ‘tek başına iktidar’ şansını kaybedecek.

HDP ‘NİN OYU BARAJI GEÇİYOR MU?

KONDA ve A&G seçim anketi sonuçlarına bakılacak olursa HDP’nin artık baraj gibi bir sorunu kalmamış. KONDA Yüzde 10’un üstüne sıçrayan HDP’nin 7 Haziran seçimlerinde yüzde 12.6 oranında oy alacağı öne sürülüyor. A&G araştırma şirketinin sahibi Adil Gür ise seçim anketinde HDP’nin oy oranının yüzde 12 olduğunu duyurdu.

HDP barajı geçiyor mu? Anketler ne diyor?

AK PARTİ GİDİYOR MU?

Konda ve A&G ‘nin seçime 2 gün kala yayınlanan anket sonuçlarına göre Türkiye 8 Haziran sabahı koalisyona uyanacak. Zira AK Parti oyları yüzde 43’ün de altına inmiş durumda. Konda anket sonucuna göre AK Parti yüzde 41, A&G araştırmaya göre ise yüzde 42 oranında oy olacak.

Bu tablodan partinin küskün seçmenlerini seçimlere ramak kala hala ikna edememiş olduğu sonucu çıkıyor. Daha önceki seçimlerde ‘istikrar’ için AK Parti’ye oy veren seçmen de direnç gösteriyor. Konda ve A&G ‘nın seçim sonuçları tahmini tutarsa AK Parti iktidara veda etmiş olacak.

AK PARTİ’YE NE KADAR OY GEREKİYOR?

AK Parti’nin tek başına hükümet kurabilmesi HDP’nin barajı geçip geçmemesi önem taşıyor. HDP barajı aştığı taktirde AK Parti ‘nin hükümeti kurmak için gerekli olan 276 milletvekilini çıkarabilmesi için yüzde 45 ve üstü oy alması lazım. HDP barajı geçemediği taktirde ise yüzde 40 ve üstü oy alması yetiyor. Konda’nın seçim anketinde AK Parti’nin tek başına iktidar olma hesaplarını kendi alacağı oy değil, HDP’nin barajı aşması bozuyor. (İnternethaber)

YORUMLAR - 67 YORUM
 1. misafir dedi ki:

  2 ay sonra tekrar secin olur.. Referandum baskanlik ici

 2. Türk dedi ki:

  Haydi Oylar CHP, MHP, HDP’ye. Din sömürücülerine, kendini arap sananlara, dini anlamını bilmeden arapça kelimeler konuşmak sananlara. Uyan Türkiye sen Türksün, Türkiyelisin, Cumhuriyetine, Atatürk’üne sahip çık. Cumhuriyeti 100. yılına ulaştır.

  1. sakaryalı dedi ki:

   BIRAK BU HİKEYELERİ ERMENİ TOHUMU

 3. lale dedi ki:

  Bu saldırı provokasyon u da oyunlar da hdp nin duygu sömürüsü sonucudur. Bunlar a inanmıyorum. Madem Selahattin bey halki sağduyu ya davet ettin niye aynı sağduyuyu kobani olaylarında yapmadın? Oy için bunu yaptığını biliyoruz. Sizin bir planınız varsa Allahın da bir planı var. Unutmayın!

 4. ISA dedi ki:

  HHHHHHDDDDDDDDPPPPPPP

  NOKTA

 5. alı dedi ki:

  Hdp yıkacak barajı

 6. Maho dedi ki:

  Oylar HDP’ye

  1. vatandas dedi ki:

   Haydi Türkiye din sömürücülerine cevabını ver. Atatürkçü bir ülke için Cumhuriyet için oylar CHP, MHP, HDP ye.

   1. mervan dedi ki:

    agzindan bal akiyor

    1. sakaryalı dedi ki:

     SİZİ TEK TEK TESPİT ERMEK LAZIM

  2. kemal .k dedi ki:

   eşek eşekliğiyle aynı çukura2 defa düşmüyor eşek kadar beyniniz yok ne diyim

 7. selo dedi ki:

  Haydi AK Türkiye düsmanlara cevabini ver.chp, mhp, ve hdp avucunuzu yalarsiniz

 8. ak selocan dedi ki:

  Chp Islam düsmani, MHP laff olarak miliyetci, ve hdp kürtlere karsi ermeniler ve PKK dostu.3 Türkiye düsmani insallah kaybedecekler.AK Partei de kazanacak Türkiye düsmanlarina gereken cevabi verecek.icimizdeki düsmanlarin farkinda misiniz

  1. misafir dedi ki:

   akp ne kazandik hep sattik yardim kuruslari bunyesinde para topladik hep ulkeye bak dilenci gibiyiz hergun tv lerde yardim kuruluslari reklamlari zenginizde bu ne neyi sakliyoruz ceyrek basbakan hazine dolu diyo bu yardim kuruslarina biraz verse ya sarayin hazinesinde biz ne demi onlar anzer baliyla beslenirken kacimiz anzer bali yedik hayatimizda osmanlidada saray vardi ne oldu ne kaldi bize birkac kopru cami mimar sinan olmasa o da olmasa onuda goremezdik yapilan hangi kopru yol bizim hepisi 25 40 yil baskasinin bize yikik harebesi kalir ancak cocuklarimizin gelecegini ucuza satatlara yavas demenin zamani sonra gec olabilir

 9. misafir dedi ki:

  oylar hdp ye

  1. misafir dedi ki:

   oylar hdp ye

 10. Özbil dedi ki:

  Hırsızın Zalimin Katilin günahına oy vererek ortak olmayın. bile bile veriyorsun zulmü haksızlığı ve hırsızlığı gördüğünüz halde. geceleri nasıl uyuyorsunuz ALLAH aşkına. Türkiye insanı bu kadar vicdansız ve beyinsiz olamaz hele ki günümüz dünyasında.

 11. misafir dedi ki:

  oylar HDP’ye

 12. Anonim dedi ki:

  Yarap İhanete bölücülüğe İslam kardeşliğimizi bozanlara fırsat verme

 13. Efekan dedi ki:

  Terörist başını meclise sokmayın Mehmetçiğin kanı yerde kalmasın !

 14. Ibrahim dedi ki:

  Başkanlık sistemine evet chp mhp hdp hayır illede akparti durmakyok yola devam. Catlayin patlayin.

  1. allah misafiri dedi ki:

   yanlış metnin var ibo durmak yok yolmaya devam diyecektin

 15. jilan dedi ki:

  insanlık ve demokrasi için oylar hdp ye

  1. bekir dedi ki:

   ee o zaman insanlık icin askerlerimiz boşuna şehit oldu insanlık icin ölemi yazıklar olsun sizin insanlıgınıza

  2. osmgny dedi ki:

   Fitne ve fesat lik çıkarmak ne zaman insanlık ve demokrasi olmuş

  3. gnc dedi ki:

   agzinizda surekli ne anlama geldigini bilmediginiz ve nasiplenemediginiz bir demokrasi , baris, insanlik gibi saf ve guzel kelimeleri agziniza alip duruyorsunuz. her yeriniz kultursuzluk ve hainlik. Insallah o hain kirli amaciniza ulasamayacaksiniz ve guzel ulkem Turkiyem kazanacak…

  4. misafir dedi ki:

   jilen okey

  5. harun dedi ki:

   siz insanmısınız ki hdp ye oy veryosunz dünün terörstini basa getrmeye calısan bi millet vatan hainidir

  6. Hkl dedi ki:

   İnsanmı onlar

  7. cCc 25 dedi ki:

   siz bize nasıl davrandıysanız bizde size aynı şekilde davranacağız şehitlerimizin tek tek hesabı sorulacak bilesiniz

   1. misafir dedi ki:

    Bu gün beli olacak türkiyede Kürtlerin gücü siz nekadar da çabalasaniz Kürtler ne duracak ne hedefinden vaz geçecek biz hakkımızı sonunna kadar alırız şehitlerimiz boşuna ölmedi

    1. arif dedi ki:

     it ten şehit olmaz

  8. Mehmetcik dedi ki:

   Allah kahretsin sizi

  9. misafir dedi ki:

   oylar seloya oylar hdp ye barışa zafere

   1. Ela dedi ki:

    Oylar hdp tayyıb bu yolu tek başına götüremıycen

    1. sakaryalı dedi ki:

     BU SEÇİMDEN SONRA HEPİNİZ ERMENİSTAN TÜRK DÜŞMANI ERMENİLER

  10. misafir dedi ki:

   Gerizekali jilan gorursun akp kazanacak

   1. Ibo dedi ki:

    Kobani dustu dusecek baraji asmayacak dedi kobani dusmedi baraj asildi Erdogan dustu Erdogan kaybetti dahada kaybedecek ve yuce Allah hic bir sucu cezasiz birakmayacak

  11. Şems dedi ki:

   Gözünüz aydın.Hdp nin maskesi düşünce ellerinizi kafanızın arasına alıp düşünürsünüz umarım.Başın sağolsun güzel Türkiyem bölücüler iş başında yazık oldu ülkeme vah vah vah.Yattığınız rüyadan silahlarla uyunılmaması temennisi ile.