HDP’de İç Karışıklık!

05.04.2015
1.666
A+
A-


Milliyet’ten Namık Durukan’ın haberine göre HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın 16 milletvekili ile yaptığı görüşmede, aday yapılmayacaklarını yüzlerine karşı söylemesi, milletvekilleri ve parti tabanında rahatsızlık yarattı. Demirtaş’ın yeniden aday yapılmayacak milletvekillerine, “Mevcut partinin sıkışık durumu var, anlayış gösterin” dediği, milletvekillerinin ise, “Siz tekrar aday olma yönünde bizlere başvuru yapın dediniz, biz de başvurumuzu yaptık. Baştan itibaren açık ve net olabilirdiniz” diye karşılık verdikleri öğrenildi.

Bu arada muhafazakâr tutumu ve partiye yönelik eleştirileri ile gündeme gelen HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın yerine İslami söylemleri ve yaşam biçimleri ile öne çıkan ve HDP ile paralellik arz eden İslami yazarlar Hüda Kaya ve Ayhan Bilgen gibi isimlerin tercih edildiği öğrenildi.   

Dicle aday olursa!

HDP’nin İmralı heyetinde yer alan HDP Grup başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kadın Hareketi sözcülerinden Ceylan Bağrıyanık’ın adaylığı kesinleşirken, daha önce aday olmayacağını açıklayan Hatip Dicle’nin durumu konusunda açıklayıcı bilgi verilmiyor. Dicle’nin de aday gösterilmesi halinde HDP’nin İmralı heyetinin tamamı Meclis’e girebilecek.

HDP’nin adaylara ilişkin bir başka sürprizi ise PKK’nın kuruluşunda yer alan ve simgeleşen ölen örgüt yöneticilerinin yakınlarının kritik illerde aday gösterilmesi olacak. Buna göre, Mazlum Doğan’ın kardeşi Serap Mutlu ile Mahsum Korkmaz’ın kardeşi Fehmi Korkmaz ve Kemal Pir’in yeğeni Ziya Pir aday gösterilecek isimler arasında. “Sürgündeki Kürt Parlamentosu” ile “Kürdistan Ulusal Kongresi”nin oluşumunda yer alan 31 kişinin “silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” suçundan yargılandığı davanın sanıklarından Alevi yazar Haydar Işık’ın da HDP’den milletvekili adayı olması bekleniyor.   

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.