“HDP’nin barajı geçmesi için 1 milyon oy gerekli”

31.05.2015
2.467
A+
A-


MAK Danışmanlık’tan Mehmet Ali Kulat, “7 Haziran’da sandığa gitme oranı yüzde 85’i bulursa HDP’ye ek 1 milyon oy gerekecek. HDP’nin bu 1 milyon oyu alması imkansız” dedi.

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, 7 Haziran seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. HDP’nin barajı aşamayacağını anlayan bazı kesimlerin marjinal CHP’lilerle paralelcilerin oylarını HDP’ye yönlendirmek için harekete geçtiğini belirten Kulat, bu partinin barajı aşması için cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı oyu 1 milyon daha artırması gerektiğini, bunun da mümkün görünmediğini anlattı. Kulat şunları söyledi:

"HDP'nin barajı geçmesi için 1 milyon oy gerekli"

BARAJDA YANILIYORLAR

“HDP’nin cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı 9.7’lik oy oranını baz alarak, 7 Haziran’da barajı aşacağını ileri sürenler yanılıyor. Bu parti, katılımın yüzde 73 olduğu cumhurbaşkanlığı seçiminde bile yüzde 10 barajını aşamadı. Eğer 7 Haziran seçimlerinde yüzde 80-90 aralığında bir katılıma ulaşılırsa HDP’nin oyları daha da düşecektir. Katılım yüzde 85 olursa Selahattin Demirtaş’a 10 Ağustos’ta aldığı oyun dışında fazladan 1 milyon oy gerekmekte. HDP’nin bu bir milyon oyu alması imkansız. Yaptığımız çalışmalar HDP’nin baraja yaklaşmış olmakla birlikte barajı aşamayacağını ortaya koyuyor.”

AVRUPA’DA AÇIK ARA

“Avrupa’da Türklerin yoğun olduğu 5 ülkede Türklere ait market ve alışveriş merkezlerinde anket çalışması yaptık. Bu ülkelerde AK Parti ezici şekilde üstün. Yurtdışındaki sıralama AK Parti, HDP, CHP ve MHP şeklinde görülüyor. Diğer yandan HDP’nin oy potansiyelindeki gurbetçi vatandaşların da küçümsenmeyecek bir bölümünü siyasi yasaklı veya sığınmacı konumundakiler oluşturuyor. Bu yüzden yurtdışından HDP’ye gelecek oy sayısı 100-150 bini geçmez.”) (Yeni Şafak)

YORUMLAR - 4 YORUM
 1. misafir dedi ki:

  arkadaşlar 2002 öncesini lütfen inceleyin

 2. Samet dedi ki:

  Oylar Allahın İzni ile Mhpye.Tek çare mhpdir.

 3. kararsız dedi ki:

  oylar akp den hdp ye olacak hdp barajı sorunsuz geçecektir

 4. Millet dedi ki:

  CHP nin kendisi yalan vaadi ne gercekci olacak, kendinden umudu kesilmis Fetonu kolunun altinda HDP ye Umut baglamis birsinden ne hayir gelir, kendi genel baskanina kumpas kurmus bir sahis bu donkisot Kemal, hadi hadi millet uyandi Deniz Baykalin onda biri etmez bu donkisot Kemal