İstanbul Genel Seçimleri

21.01.2015
3.112
A+
A-


İstanbul Genel Seçim Oranlarına Bakış

Seçim telaşının en yoğun olarak görüldüğü illerden bir tanesi İstanbul’dur. Hem Türkiye içerisinde en yüksek nüfus yoğunluğunu barındıran şehir olması bakımından, hem de bulunduğu konum itibariyle Türkiye’de iş ve uğraş bulma konusunda zengin bir potansiyele sahip olması bakımından, hiç tartışmasız seçim bölgeleri ayrılırken İstanbul, temel olarak üç seçim bölgesine ayrılmaktadır.



İstanbul Genel Seçimleri

Bu ayrılma boyutunun bu denli yüksek oranda olması tartışılacak bir durum değil elbette ki ancak genel olarak seçim bölgelerinin yoğun nüfus kabul etme oranlarına bakıldığında, seçim zamanı yaşanan karışıklık hiç de göz ardı edilebilecek bir olgu değildir.

Diğer yandan 2014 yılı İstanbul yerel seçimleri esnasında da, İstanbul için ön görülen belediye başkanlığı adaylığının iki kola ayrıldığını rahatça söyleyebiliriz. Bu ikili kolun partiler tarafından medyaya açıklanmasından itibaren İstanbul içerinde iki kola ayrılma durumu da göze çarpmaktadır. Her ne kadar ki seçim sonuçlarının ilan edilmeye başlandığı akşam ikili partinin belediye başkanlığı adaylarının oy oranlarında başa baş gitme durumu göze çarpsa da bu, sonucu değiştirmeye yetmemiştir.

Bu nedenle, bu yaşanan ikili karmaşa İstanbul halkını bir oranda da ikiye ayırmaya ve ortaya birçok görüş ayrılığının çıkmasına neden olmuştur. Bu durumun bu tip bir yoruma bağlanması, aslında Türk halkını çok da şaşırtacak bir olgu olmamaktadır.

Genel olarak İstanbul genel seçimlerindeki bölgelere göre ayrılan oy oranlarına bakıldığında, partiler arası yarış tüm hızıyla sürüyor.

Sitemizde yayınlanan İstanbul Genel Seçim Anketi’ne katılmak için tıklayınız!

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.