İşte Andy-Ar’ın Referandum Anketi SonuçlarıAraştırma Şirketi Andy-Ar’ın Başkanı Faruk Acar, referanduma sayılı günler kala yeni bir anket açıkladı. Sonuçların bıçak sırtı olduğu görülen ankette, kararsız seçmen diğer pek çok ankette olduğu gibi sonucun kaderini belirleyecek.

16 Nisan referandumu için geri sayım sürerken, en son anket sonucu Andy-Ar’dan geldi. Andy-Ar’ın geçen haftaki verilere dayanarak yaptığı anket sonuçlarına göre referandumda evet ve hayır oyları halen bıçak sırtı durumunda.

İşte Andy-Ar'ın Referandum Anketi Sonuçları

Sosyal Araştırmalar Merkezi Andy-Ar’ın Genel Müdürü Faruk Acar, geçtiğimiz haftanın verilerinden yola çıkarak referandum anketine katılanların yüzde 45’inin evet, yüzde 41’inin ise hayır dediğini açıkladı.

Faruk Acar, anketlerdeki evet-hayır oranlarının sürekli değişiklik gösterdiği anket sonuçlarına bakıldığında, hem evet hem de hayır diyenlerin oranında düşüş gözlemlediklerini açıkladı. Acar’a göre kararsız seçmen oranı yükseliyor.

BIÇAK SIRTI SÜREÇ HALA DEVAM EDİYOR

Andy-Ar Araştırma Şirketi olarak referandum sonucunu en iyi şekilde tahmin edebilmek için 5000 denekle çalıştıklarını açıklayan Faruk Acar, Türkiye genelinde yaklaşık 35 ilde görüşmeler yapılarak anketin tamamlandığını ifade etti.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) belirlemiş olduğu, Türkiye modeli şeklinde ifade edilebilecek bir bölgeleme sistemine göre 35 ilde, Türkiye’nin demografik yapısının örneklemini oluşturacak bir çalışma yaptıklarını belirten Andy-Ar Genel Müdürü Faruk Acar, hangi iller gerekiyorsa, hangi illerde kimlerle görüşülmesi gerekiyorsa, deneklerin yaş, cinsiyet, eğitim durumu, meslek grupları, sosyal, ekonomik statüleri göz önüne alınarak bir Türkiye profiline ulaştıklarını ve 5000 kişiyle 55 milyonu ölçebildiklerini vurguladı.

ACAR’A GÖRE 1 KASIM OLUMSUZ BİR SINAVDI

2 buçuk yıldır dünyanın her yerinde araştırma şirketlerinin olumsuz bir sınav verdiklerini belirten Acar, artık farklı bir sosyolojinin ortaya çıktığını ve araştırma şirketlerinin dip dalgaları okuyabilen bir noktadan aykırı bir noktaya geldiklerini ifade etti. 1 Kasım seçimlerinde Türkiye’de de, araştırma şirketleri açısından olumsuz bir sınav verildiğini ifade eden Acar’a göre, şu an itibariyle 16 Nisan referandumuna yönelik yapılan araştırmalarda da böyle bir risk var.

Bir kez daha olumsuz bir sınav vermek yerine daha hassas, daha farklı yöntemlerle çalıştıklarını belirten Acar, dip dalgalarda nelerin olduğunu okuyabilmek adına çalıştıklarını ve bir kez daha yanılma lükslerinin olmadığını vurguladı.

“KARARSIZ SEÇMEN VAR”

Araştırma sonuçlarının her zaman yanılma risklerini barındırdığını söyleyen Faruk Acar, cevap vermek istemeyen, kararsız olduğunu ifade eden ve fikir beyan etmek istemeyen seçmenleri de içine katan analizler yaptıklarını ve bıçak sırtının devam ediyor olmasının sebebinin de tam olarak bu olduğunu açıkladı.

Sosyal Araştırmalar Merkezi Andy-Ar’ın Genel Müdürü Faruk Acar’a göre, dünya genelinde yayımlanan anket sonuçları seçmenin %2-3’lük kısmının fikrini etkiliyor.

Türkiye’de ise durumun biraz daha farklı olabileceğine dikkat çeken Acar, şunları söyledi:

“Seçim sonucu belli olan bir seçime gidiliyorsa sandığa katılım etkilenebilir. Ancak Evet’e oy verin evetler çok önde ya da hayırlar önde gibi yaklaşımlar, seçmenin Evet’e veya Hayrı’a gitmesini sağlamıyor. Bu durum seçmenin sandığa gitmesini engelleyebiliyor. Ama şu anda böyle bir durum yok. Bütün araştırma şirketlerinde ortak gördüğümüz şey evet ve hayırların birbirine çok yakın olduğu ve bu durum sandık motivasyonunu düşüren bir durum olarak karşımıza çıkmıyor.”

YORUMLAR - 14 YORUM
 1. Bekir dedi ki:

  Hayır kazanacak münafıklık kaybedecek

 2. Göktürk Ata dedi ki:

  YERİ GELDİĞİNDE HAYIR DEMESİNİ BİLMELİYİZ…

 3. Murat dedi ki:

  Hayır sonuna kadar

 4. hüseyin dedi ki:

  yüzde 60 evet 40 hayır cıkar mıllet aptaldı vatandasın oyu altın şimdi oldu sıkıysa yanliş yapsın bundan sonra seçilen

 5. cabbar dedi ki:

  referandum maddeleri ile ilgili bilgisi olan varmı

 6. TURGAY izci dedi ki:

  Vatan için bayrak için aydınlık geleceğimiz için iç ve dış düşmanlara gerekli dersi vermek için EVET

 7. ali dedi ki:

  kanmayın arkadaşlar anketlerin çoğu yalan hayır açık ara önde 2001 krizinde alınan önlemlerin meyveleri ile ilk yıllarında reklam yapan sonra yandaşlarla yiyerek yedirerek zenginleşen halkı sömüren anlayışa hayır.

  1. EVET.? EVET.? EVET dedi ki:

   Yinemi gol değil Ali yinemi, kendini kandirma millet senden daha akıllı.

   1. KARTAL dedi ki:

    HA HAHA HAHAHHH HAYIR

    1. Murat dedi ki:

     Vatanseverler HAYIR diyor .

 8. Sibel dedi ki:

  Bunların yaptığı bütün, yaptıklarına yazacak bir şeyde bulamadım. Yolsuzluk mı? Kanunsuzluk mı? Elbet bir gün yazılacak.

 9. Sıtkı dedi ki:

  Hadi beeee sallama. HAYIR kazanıcak apaçık ortada. Sayın Erdoğan anketçilerine bana anket getirmeyin niye desin? Referandumu basitleştirerek söylüyorum. Sorucaklar ”Salak mısın?” sen de evet ya da hayır diyeceksin.

 10. AHMET TOK dedi ki:

  BAŞKANLIK 1400 LIRA OLAN ASGARI UCRETE ÇARE OLACAK MI? BU SEFER HAYIR DIYEREK UFAKTAN BIR DERS VERMEK GEREK.

 11. Kuva-yi Milliye dedi ki:

  Bu Akp nin adamı Evet öndeymiş mış miş Hayır lar bariz önde gerideler şu an . Bana göre 55- 45 zaten hayırlar önde Şu konuda haklı kararsızlar çok.Karasızlar mantıklıdır iyice araştırır maddelerin ne anlam içerdiğini bilmek isteyecekler ve öğrenincede Bu Ucube sisteme KIRMIZI kart gösterecekler Kararsızlar muhtemelen büyük olasılıkla Hayır a meyilli olacaklardır Mantıken olan budur. % 80 ve üstü kararsız HAYIR verecektir.Nedeni Akp nin seçmenleri zaten direk Evet diyorlar çok kişi işinden olmamak veya fetöcü damgası yememek için karasızım diyor daha azı ise Evet diyor gibi gözükmeye çalışıyorlar Aslında kararlılar HAYIR demeleri muhtemeldir.Bu bile Akp nin insanlar üzerindeki baskıyı anlatmak için yeterlidir.benimde kararım net vatan için ilerisinide olabilecekleri düşünerekten HAYIR diyeceğim.