İşte Doğu ve Güneydoğu Anadolu Referandum Anketi Sonuçları!SAMER Araştırma Şirketi tarafından Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini kapsayan yeni bir anket yapıldı. Diyarbakır, Şanlıurfa, Van, Mardin, Kars, Hakkari, Tunceli, Bingöl, Siirt, Şırnak, Muş, Ağrı ve Batman’ın da aralarında bulunduğu 16 kentte yapılan ankette “evet” ve “hayır” oyları ne durumda?

Referandum anketinde, yüzde 95 güven aralığı ve yüzde 3 hata payı gözetilen sonuçlara göre; bölge halkının yüzde 58.2’si referandumda “Hayır” oyu, yüzde 29.5’i “Evet” oyu kullanacağını açıkladı.

İşte Doğu ve Güneydoğu Anadolu Referandum Anketi Sonuçları!

Katılımcıların yüzde 7.9’u kararsız olduğunu, yüzde 2.3’ü ise sandığa gitmeyeceğini açıklarken, yüzde 2.1’i bu soruya yanıt vermeyeceğini beyan etti.

KARARSIZLAR DAĞILDIKTAN SONRA…

Oy oranlarına göre karasızların oyu dağıtıldığında ise yüzde 64.6 oranında “Hayır”, yüzde 32.75 oranında “Evet” ve yüzde 2.56 oranında ise “Sandığa gitmem” sonuçlarına ulaşıldı.

AK PARTİ’YE OY VERENLERİN YÜZDE 79.8’İ ‘EVET’ DİYOR

Araştırma sonuçlarına göre partilere göre oyların dağılımı ise, 1 Kasım 2015’de AK Parti’ye oy verdiğini belirtenlerin yüzde 79.8’i referandumda “Evet”, yüzde 11.5’i “Hayır” oyu vereceğini, yüzde 6.5’i kararsız olduğunu, yüzde 1.9’u da sandığa gitmeyeceğini beyan ediyor.

Sonuçlara göre HDP seçmenlerinin yüzde 94.8’si “Hayır”, yüzde 0.7’si “Evet” diyeceğini, yüzde 3.9’u “Kararsız” olduğunu, yüzde 0.4’ü “Sandığa gitmeyeceğini” söylüyor.

“KÜRT SORUNU” VE “İŞSİZLİK” EN BÜYÜK SORUNLARDAN

Bölge halkının yüzde 67’sinin OHAL koşullarında yapılacak referandumu doğru bulmadığını sonucuna ulaşılan araştırmaya göre, “Türkiye’nin en büyük sorununun nedir?” sorusuna katılımcıların yüzde 29.3’ü “Kürt Sorunu”, yüzde 20.9’u “Ekonomi/İşsizlik”, yüzde 20.5’i “Çatışma ve Şiddet Ortamı”, yüzde 9.5’i “Demokrasinin Olmayışı” yanıtını verdi.

“AKP’nin Kürt Sorunu Politikasını Benimsiyor musunuz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 71.4’ü “Hayır”, yüzde 28.2’si “Evet” yanıtını verdi.

KATILANLARIN 27.5’İ ‘İÇERİĞE DAİR BİLGİM YOK’ DİYOR

Anayasa değişiklik teklifinin içeriğinin bilinip bilinmediğiyle ilgili soruya ise yüzde 29.4’ü “içeriğini biraz bildiğini ama tam hakim değilim”, yüzde 27.5’i “hiçbir bilgim yok” yanıtını verirken, yüzde 24.2’si “yorum yapacak kadar bilgi sahibi olmadığını” belirtiyor. Değişikliğe “tam olarak hakim” olduğunu belirtenlerin oranı ise yüzde 18.9 olarak kaydediliyor.

YORUMLAR - 11 YORUM
 1. xebat dedi ki:

  hayır

 2. Can dedi ki:

  Devlette herkesin sesi olsun diye …gazı Mustafa Kemal in kurduğu sisteme devam edilsin diye HAYIR HAYIR HAAYIR…

 3. hjk dedi ki:

  sadece kabul edilen ikiz yasaları araştırın ve ona göre düşünün !!!1

 4. Ayşe dedi ki:

  Türklüğün bekası için Tabiki EVET.

 5. Oğuzhan dedi ki:

  Tek Vatan,Tek Millet,Tek Devlet,Tek Bayrak icin Tabiki EVET.Bugüne kadar parlementer sistem ile geldik ve tek parti iktidarlari disinda her zaman problemler yasadik.Artık degişimin kacinilmaz olduğu gercegi ortadadir.Bu sistem sayesinde atanmis burokratlar devlet kademelerini teroristlerle doldurdu.Egemenlik Kayitsiz sartsiz milletin olduğundan atamalari burokratlar degil halki temsil edenlerin secmesi gerektigi kanaatindeyim.Bu sayede teroristlerdende arindirilmos olacak.16 Nisan EVETLERLE hayr getirecek insaallah.

 6. can dedi ki:

  HAYIR

 7. Göktürk Ata-Alıntı dedi ki:

  Gazi meclis meselesi bu sistemin kıymetini bilin 5 yılda bir istediğini seçersin,ama kararnamelerle başına neler gelebilir biliyormusun hele muhalefet bazı konuları söylüyor Allah korusun 6 farklı partiye oy vermiş siyasi bağnazlığı olmayan yanlışı hep cezalandırdım bir oyumla ve değerli kardeşlerim şimdi de parlementer sistemimize sahip çıkıyorum bir oyumla ve size elinizi vicdanı…

  1. Oğuzhan dedi ki:

   Kararnameler yalnız yürütme konusunda cikarilabilir.Ayni zamanda kararnameyi meclis kanun ile ilga etme hakkina sahip olmustur.Yani kararnameler hiyerarsik duzende kanundan alt seviyededir.Ornegin kararnameler ile atama yapilir. Atanmislarin atayacagi yerine %50+1 oy ile secilmis cumhurbaskaninin atamasi daha demokratikdir.

 8. VatanSeveR C☆ dedi ki:

  Diktaya Faşizme Atatürk ve Cumhuriyetimizin yıkılmaya çalışılmasına karşıyız ve oyumuz HAYIR olacak !!!

  1. Zaa dedi ki:

   Bu dediklerine 5 yaşı çocuğum bile gülüyor. neyse biz evet diyoruz.

   1. yeter dedi ki:

    ben gülmüyorum üzülüyorum niye herşeyi unutuyoruz böyle tabiki hayır