İşte Son 2 Ay İçinde Yapılan Anketlerin Analizi

İşte Son 2 Ay İçinde Yapılan Anketlerin Analizi

RADAR’ın 27 Mayıs 2015 tarihinde, seçimlere iki haftadan az bir süre kala yayınladığı seçim modeline göre, AKP 2011 Genel Seçimleri’ne göre oy kaybı yaşasa da oyunun önemli bir kısmını korumuş görünüyor.

CHP’de kayda değer bir değişim olmamakla birlikte, oylarda 2011’e göre hafif bir düşüş var. MHP ise 2011’e göre oyunu arttırmış durumda. 7 Haziran Seçimleri’nin kilit partisi durumunda bulunan HDP ise barajın hemen altında yer alıyor.

Bu sonuçlara göre, HDP’nin istediği yurtdışı oylarını alamaması ve önümüzdeki iki haftalık dönemde oylarında bir artış yakalayamaması durumunda, AKP rahat bir şekilde iktidar olmakta ancak anayasa değişikliklerini referanduma götürmek için gereken 330 sayısını bulamamaktadir.

İşte Son 2 Ay İçinde Yapılan Anketlerin Analizi

Diğer partilerin oyu aynı kalıp, HDP %10 oy aldığında ise, HDP 58 milletvekili çıkarmakta ve bu milletvekilliklerinin 51’i AKP’den gelmektedir. İki aylık ölçümlerimiz boyunca, HDP’nin %10 oy aldığı senaryo için yapılan simülasyonlarda AKP ilk kez koalisyon sınırı olan 276’ya gerilemiş oldu. Bu da HDP’nin barajı geçip geçememesinin iktidarı belirleyecek en önemli faktör olduğunu göstermektedir.

İşte Son 2 Ay İçinde Yapılan Anketlerin Analizi

Bu sonuçlara göre D’Hondt simülasyonu yapılarak elde edilen milletvekili dağılımı aşağıdaki gibidir:

İşte Son 2 Ay İçinde Yapılan Anketlerin Analizi

HDP’nin %10’un altında oy alması durumundaki milletvekili dağılımı ise aşağıdadır:

İşte Son 2 Ay İçinde Yapılan Anketlerin Analizi

(Radarpolitika.com)

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Ali Osman dedi ki:

  Hdp’nin yüzde yirmi alacağını söyleyenler ya akıldan istifa etmiştir ya da hayal görüyordur. Bunca şehitlerimizin çoğalmasina teröristlerin ayağa kalkmasinin tek sebebi hdp’dir.Bu saatten sonra hdp’ye oy veren vatan hainidir.
  Allahın İzniyle Ak Parti Tek Başına İktidar Olacak İnşallah.

 2. tufan metin dedi ki:

  HDP ?❤️?

 3. tufan metin dedi ki:

  Oylar HDP Ye bunlar hayal gøruyor HDP %20 oy alacak akp avucunu yaliyacak hirsizlar artik birpaket makarnayla insanlarin oyunu alamiyacak kurtler uyandi artik

 4. haluk dedi ki:

  ak parti her yerde

 5. önemli deyil dedi ki:

  ya nankör millet, böylede nankörlük olamaz. adamlar yapti etti daha halen yapiyorlar..onlarda gelicekler Hazir kurmus masaya ve gemiyi batirmaya…olamaz…aglarim aglarim eyer ap parti alamazsa…

 6. misafir dedi ki:

  İnşallah hdp barajı asamaz

 7. cevad berdizadeh iran dedi ki:

  Allah in izniyle tek basina yine ak parti kazanacak insa allah.

 8. Aliyalcin dedi ki:

  ALLAH İN izniyle tek başına yine ak parti kazanacak

 9. misafir dedi ki:

  başkaları asla kazanmayacaksa seçimler neden yapılıyor?

  1. rabia dedi ki:

   1923 ten 1946 ya kadar seçimler neden yapıldı bide onu düşün tek parti chp başka seçenek yok ve kendini galip ilan ediyor … bu kadar zeka akıllara zarar…

 10. ahmet dedi ki:

  Herzaman akparti akparti düşmsnlari asla kazanmayacak

 11. AKP Lİ AHMET dedi ki:

  İMORALİNİZİ BOZMAYIN AKP BÜYÜK ÇOĞUNLUKLA YİNE TEK BAŞINA İKTİDAR.YALAN ANKETLERE İNANMAYIN ARKADAŞLAR.TÜM TÜRKİYEYİ KUCAKLAYAN YARIŞI KAZANIR.AKP DEMEK TÜM TÜRKİYE DEMEK.DİĞER PARTİLER TÜRKİYEYİ TEMSİLETMİYOR İNGİLİZ İSRAİL ABD AB NİN KUKLA VE MAŞALARI.İNANMIYORSANIZ CNN FOX DOĞAN GRUBU GAVUR MENŞEİ KANALLARI İZLEYİN ANLARSINIZ.