İzmir Genel Seçimleri

22.01.2015
2.905
A+
A-


İzmir’de Genel Seçimler

İzmir’de genel seçimler, genel itibariyle çok çekişmeli ve kızgın geçmektedir. Bu yüzden seçim yarışında hamlelerin iyi yapılması, seçmenlerin haklarının gözetilmesi; adayı, seçimi kazanmaya götürecek en belirgin etkilerin başında gelmektedir. Öyle ki son seçimlerde İzmir’de başa baş bir mücadele görülmüştür.

Yıllardan beri Cumhuriyet Halk Partisi’nin diğer partilere fırsat vermediği şehrimizde, yine son seçimi CHP kazanmıştır.

İzmir Genel Seçimleri

Yerel Seçimlerde, CHP’nin adayı Aziz Kocaoğlu, %49,6 oranında oy alarak seçimi kazanmıştır. Binali Yıldırım ise %35,9 oy oranı ile ikinci olmuştur. Bu partileri MHP adayı, Murat Taşer %8,0 oy oranı ile takip etmektedir. Ayrıca sadece yerel seçimlerde değil, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Cumhuriyet Halk Partisi bu ildeki istikrarını korumuştur.

İzmir’de, CHP ve MHP’nin ortak adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu tarafına büyük çoğunluk oy vermiştir. İhsanoğlu’ndan sonra Recep Tayyip Erdoğan ikinci en çok oyu alan aday olmuştur. Genel olarak oylama sonucunda bu seçimi Recep Tayyip Erdoğan kazanıp Cumhurbaşkanı olmasına rağmen, İzmir’de CHP kolları yine istikrarını korumuştur.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan Genel Seçimler’de, İzmir’de yine epey heyecanlı bir yarış yapılacak ve partiler İzmir’den olabildiğince çok milletvekili çıkarmaya çalışacaktır. CHP ve AKP’nin kıyasıya yarışı sonrasında ortaya çıkacak sonuç merakla beklenmektedir. Ancak Araştırma Şirketleri, İzmir’i yine CHP’nin açık ara farkla kazanacağını savunmaktadır.

İzmir Genel Seçim Anketi’ne Katılın!

YORUMLAR - 2 YORUM
 1. Hamdi YALÇIN dedi ki:

  DENİZLİ’Yİ KISKANANLAR ÇATLASIN !
  Hamdi YALÇIN([email protected])
  -“Bir yudum suya muhtaç olabiliriz.”
  -“İzmir’in en önemli sorunu maalesef yeterli içme ve kullanma suyu teminidir. Bugün yatırım yapılıp tedbir alınmaz ise yarın denizden su arıtılmasına bile muhtaç olacağız.”
  -“izmir’in en önemli sorunu deniz ve hava kirliliğidir”
  -“Gecekondular yani çarpık kentleşme ve ulaşım-metro sorunudur…”
  -“Bu kadar uygar bir topluma bu kent bence yakısmıyor. Bunları üzülerek söylüyorum ama dedim ya dost acı söyler.”
  -“Gecekondular yani çarpık kentleşme ve ulaşım-metro sorunudur…”
  -“İzmir’de fazla sayıda kaçak yapı bulunmakta ve bunların yıkımı çok yavaş işlemekte, İzmir’in en büyük sorunlarından biriside dışarıda dağınık şekilde duran çöpler.”
  -“Şehir baştan aşağı terkedilmiş bir viranelik halinde en merkezi yerler dahi sefalet içinde.Bu durum O kadar canımı sıkıyor ki gezmek dahi istemiyorum”
  -“Bütün sorunlar insandan kaynaklanır. Kayseri’nin, Konya’nın, Ankara’nın, Eskişehir’in parası çoktu da mı? Bu kadar büyük işler yaptılar. Potansiyelleri olmayan şehirleri birer ticaret ve sanayi üstü yaptılar. Ardından da sanatta ve kültürde de atılım geldi tabi.”
  Tam beş yıl önce bir ankete katılan ve samimi duygu ve düşüncelerini yansıtan İzmirlilerin söylediklerini alıntı yaparak aynen sizlere yukarıda aktardım.
  Bu sorunlar, İzmirlilerin müşterek sorunlarıydı ,daha hangi sorunlar eklendi. Bugün için sorunlar ortadan kaldırıldı mı ? Onu İzmirliler taktir edecektir.
  2014 Yerel seçimlerinde;Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme önceki bakanımız sayın Binali Yıldırım altın tepsi içerisinde İzmir ve İzmirlilerin maddi ve manevi alanda yükselmelerini sağlayacak büyük bir paket sunmuştu. O paketin içerisinde çok büyük projeler yer alıyordu. Keza Konak belediye başkan adayı vekilimiz İlknur Denizli de yine çok önemli projelerle ilçe halkının huzuruna çıkmıştı. Her iki vekilimiz birlikte el ele, gönül gönüle hiç korkmadan İzmir halkına hizmet vermeye talip olmuşlardı. Gece-gündüz bıkmadan usanmadan seçim döneminde İzmir’i karış karış dolaştılar, halkla kucaklaştılar. Çalışmaları karşılığında Ak partinin oylarını artırmayı başardılar. Ancak o paketlerin açılmasına ve projelerin hayata geçirilmesine fırsat tanınmadı.Yerel yönetimlerin mührü maalesef bu değerli adaylara verilmemişti.
  Ben o zaman çok üzülmüştüm ve Ahh İzmir’im, Güzel İzmir’im Ahh! demiştim.Çünkü İzmirliler çok şey kaybetmişlerdi. İzmirlilerin yüzleri gülecek, yatırımlar gelecek, şehrin dört bir yanında İzmirliler bunu göreceklerdi. İzmir, ulusal ve uluslararasında hak ettiği değere kavuşacaktı.
  Ama onlar hiçbir zaman umutsuz olmadılar, İzmir’e sırtlarını dönmediler, ne halleri varsa görsün demediler, akıllarının ucundan dahi geçirmediler.İzmirlilere en güzel ve en doğru hizmeti vermeyi hedeflediler.
  Kardeşlerim,2014 yerel seçimlerinden sonra İzmirlilerin yüzünün güldüğünü, mutlu ve huzurlu günleri yakaladıklarını sanmıyorum.

  Şunu samimi duygularımla ifade edeyim ki, bir gerçeği artık göz ardı edemeyiz. Güzel İzmirliler zararın neresinden dönerse kardır misali, 2015 Genel seçiminde özgür düşünce ve hür iradeleriyle verecekleri oylarla tüm milletvekillerini Ak partide toplayabilirlerse; işte o zaman İzmir’e ; İzmir olalı tarihinde görülmemiş yatırım ve hizmetlerin geleceğini bilmeliyiz. Ak partinin İzmir’e çok ayrı bir değer ve önem verdiğini artık görmeliyiz ve kararımızı vermeliyiz.
  Çıraklık dönemi sona erecek vekilimiz İlknur Denizli, 2015 genel seçimlerinde Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve partisince yeniden aday gösterildiği taktirde ; İzmirlilerin teveccühüne mazhar olduklarında ise, doğup-büyüdüğü, nefes aldığı şehre her türlü hizmetin gelmesi istikametinde çalışmalarını sürdürecek ve takipçisi olacak vekilimiz Denizli’nin tüm enerjisini ve gücünü sarfetmesini yine izmirliler sabırsızlıkla bekliyecektir.
  İkiyüzlü politiklalar ile popilist söylemlerden öteye gidemeyen siyaset anlayışları İzmirliler tarafından kabul görmeyecektir. Onun için vekilimiz Denizli başta güzel izmirimiz olmak üzere hem Türkiyemiz ve hem de partisi açısından büyük bir kazançtır.
  Kendilerinin de geçmişinde önemli bir iş kadını olduğunu hatırlarsak, her zaman İzmir firmalarının hem iç hem de dış pazar paylarının artırılması, üretim ve satışlar ile istihdam ve yatırım hacminin genişlemesini hep arzu etmiştir.Yerel düzeyde yer alan kurum ve kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu güçlendirilmesi istikmetinde çaba sarfetmiş ve bölgesel gelişmeyi hızlandırarak, bölgesel kalkınmada İzmir’in lokomotif görevini üstlenmesini ve hep birinci olması istikmetinde gayret göstermiştir.
  Bıyıklarına güvenip erkeğim diye dolaşan çok insandan daha mert, daha cesur, sözüne güvenilir, doğduğu şehri canı gibi seven, ona aşık olan Denizli, İzmirlilerin teveccühüne nail olup yeniden milletvekili seçildiklerinde, yine İzmirlilerin hizmetine koşacak, yine partisinde bir nefer olarak çalışmaya devam edeceğinden onu seven ve inananların en ufak bir kuşkusu olmayacaktır.
  İzmirlilerin kederlerine ve mutluluklarına ortak olan sayın vekilimiz İlknur Denizli’yi kıskananlar çatlasın…

  1. ahmet celik dedi ki:

   Oyum bayma dsp ecevit icin