Kılıçdaroğlu Genel Seçim Hedefini Açıkladı

02.03.2015
1.492
A+
A-


HÜRRİYET’in seçim öncesi başlattığı “Liderler Buluşması”nın ilk adımı atıldı. İlk buluşma CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile gerçekleşti.

Kılıçdaroğlu ile buluşmada…
Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan,
Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Hürriyet Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek, yazarlar Taha Akyol ve Ertuğrul Özkök yer aldı.

*

Kılıçdaroğlu Genel Seçim Hedefini Açıkladı

Buluşmadan notlar aktarıyorum:

*
-Kemal Kılıçdaroğlu, tam da İstanbul’da “Ortak Açıklama” yapılırken geldi Hürriyet’e… Hepimiz sorduk: “Ne diyorsunuz?” Olumsuz tek bir kelimeye bile yer vermeden yaptı değerlendirmesini Kılıçdaroğlu… “Silahlar susar, barış gelirse biz memnun oluruz” dedi.

-“Seçimde partiniz için nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?” diye sorduk… Kılıçdaroğlu, “Araştırmalarda yüzde 29.5 civarında görülüyor. Bizim hedefimiz yüzde 34-35…” diye yanıtladı.

-Kılıçdaroğlu, partisinin adaylarını önseçimle belirlediğini söyledi ve ekledi: “Bizim dışımızda önseçim yapan yok. Üyelerimizle önseçim yapıyoruz. Kontenjan sayımız kısıtlı. Önseçimin partimize bir dinamizm getireceğine inanıyorum.”

-Kılıçdaroğlu’nun verdiği bilgilere göre: İstanbul, Ankara ve İzmir… Bu üç kentte de hâkim gözetiminde önseçim yapılıyor. Bu üç kent için kontenjan sayısı 14. Yüzde 10’un altında oy alınan illerde önseçim yok.

-“Deniz Baykal ne olacak” diye sorduğumuzda Kılıçdaroğlu şu cevabı verdi: “Deniz Bey’e Antalya birinci sırayı teklif etmiştim. Deniz Bey ‘Önseçim yapın, ben de önseçime gireceğim’ dedi. Antalya’da da önseçim var. Sadece Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı’na üçüncü sırayı vereceğiz.”

-Ve Kılıçdaroğlu ilk kez “resmen” açıkladı: Ünlü reklamcı Ali Taran’la anlaşmışlar. Ali Taran, “Bana hedeflerinizi anlatın ama birer cümleyi geçmesin” demiş…

-Bir strateji ekibiyle de çalışmaya başlamışlar… Bu seçim için verdikleri stratejik karar şu imiş: “En büyük ağırlığı ekonomik konulara vermek.”

-Kılıçdaroğlu şöyle diyor: “Demokrasi, medya özgürlüğü entelektüellerin ilgi alanında, vatandaşın ilgisini çekmiyor. Biz vaatlerimizi ekonomi alanında yoğunlaştıracağız.”

-Kılıçdaroğlu’nun anlattıklarına göre… Seçim kampanyasında partinin ekonomi kurmaylarından Selin Sayek Böke ön plana çıkacak.

-Kemal Kılıçdaroğlu “Eğer iktidar olursak Türkiye, dört yılda gerçekten farklı bir ülke olacak” dedi ve ekledi: “Yoksulluğu bitireceğiz, demokrasiyi geliştireceğiz… Bambaşka bir Türkiye ortaya çıkacak. İlk yüz günde yapacaklarımız var.”

-“CHP’nin sağa açılma” olayını da sorduk Kılıçdaroğlu’na… Şunları söyledi: “Sağa açılma iyi işliyor. Ancak şöyle bir sorunla karşılaşıyoruz. Genelde milletvekili olmak için geliyorlar. Oysa gönül beraberliği kurmamız lazım.”

*

Hürriyet’in seçim öncesi başlattığı “Liderler Buluşması”, önümüzdeki günlerde devam edecek.

KILIÇDAROĞLU’NDAN MESAJLAR

Evlerdeki kadınlara ulaşmamız gerek

Hürriyet’in İstanbul’daki merkezinde gerçekleşen buluşmada Kemal Kılıçdaroğlu, gündemdeki konularla ilgili açıklamalar yaptı.

İşte Kılıçdaroğlu’nun üzerinde durduğu konular:

*

-STRATEJİ: Bu seçimlerde ilk kez bir strateji ekibiyle çalışıyoruz. Kampanyamızın ne zaman başlayacağına bu ekip karar verecek. Mart’ın ortasında da başlayabiliriz, Nisan’ın başında da…

*

-BARAJ: Seçim barajının kaldırılması çok önemli… Baraj, demokrasiyi yaralıyor. Biz bu konuda samimiyetle girişimlerde bulunduk. Önce “Yüzde 7” olsun diye kanun teklifi verdik. Sonra bunun da yüksek olabileceğini düşünerek “Yüzde 5” olsun diye kanun teklifi verdik. Hatta “yüzde 3” için de teklif verdik… Yüzde 7, 5, 3… Şu an getirsinler kanun tekliflerini hemen geçirelim.

*

-HDP: HDP’nin parlamento dışında kalması büyük adaletsizlik olur. HDP’nin bu konuyu Çözüm Süreci’nin birinci maddesi haline getirmesi gerekirdi. Ama hiç gündeme getirmiyorlar.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.