Kılıçdaroğlu “kaynağı nereden bulacaksınız” sorusunu yanıtladı

25.05.2015
1.345
A+
A-


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ben halkıma söz veriyorum, kaynağı da bulacağım o hizmetleri de yapacağım” dedi.

KAYNAK OLARAK BÜTÇE VE SARAY’I İŞARET ETMİŞTİ

Daha önce “Kaynak bütçe. Devleti iyi yönetirseniz kaynak var. Bundan daha büyük kaynak mı olur?” diyen Kılıçdaroğlu, daha sonra bu yöndeki sorulara:

“Sözüm söz, Kılıçdaroğlu sözü. İster saray, ister köşk bütün hortumları keseceğim” diye yanıt vermişti.

Kılıçdaroğlu "kaynağı nereden bulacaksınız" sorusunu yanıtladı

POLEMİK ALEVLENECEK

CHP, iddialı seçim vaatleri ve projelerine kaynağı nereden bulacak? 2015 genel seçimleri kampanyasına damga vuran tartışma devam ediyor. Halk Tv’de yayımlanan “Halk Arenası” programında gazeteci Uğur Dündar’ın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu’nun verdiği yanıt kaynak tartışmaları alevlendirecek.

“KAYNAĞI DA BULACAĞIM”

Kemal Kılıçdaroğlu, Anadolu’da gittikleri yerlerde “Yoksulluğu nasıl çözeceksiniz?”, “İşsizliği nasıl çözeceksiniz?”, “Refahı nasıl tabana yayacaksınız?” şeklinde sorularla karşılaştıklarını ve uzmanlarla bir çalışma yürütüp buna çözüm olabilecek nitelikte projelerle milletin karşısına çıktıklarını söyledi.

Kendilerine yönelik eleştirilerde “Projeleriniz yanlış” denmediğini, “Kaynağı nereden bulacaksınız?” şeklinde sorular yöneltildiğini aktaran Kılıçdaroğlu, “Ben halkıma söz veriyorum, kaynağı da bulacağım o hizmetleri de yapacağım” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, uzun yıllar devlette “vergi nasıl toplanır, hesap nasıl yapılır” konusunda çalıştığını hatırlatarak, iktidara gelmeleri halinde her kuruşun hesabını vereceklerini söyledi.

“GELSİN BİZİM PROJEYİ TARTIŞALIM”

Dündar’ın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun projeye ilişkin “intihal” eleştirisini hatırlatarak, “Sizin, ‘Ben onu okumadım’ deyişinize karşılık, ‘Kemal Kılıçdaroğlu okuma özürlüdür’ şeklinde bir cevap verdi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Ben, Sayın Davutoğlu’nun benimle ilgili yaptığı sert eleştiriye doğrusu cevap vermeye değer bulmuyorum. Benim o kitabı okuyup okumadığımı öğrenmek istiyorsa, oradan alındığımızı söylüyorsa, ben kendisini miting meydanlarında çağrı yaptım. Gelsin bizim projeyi tartışalım. Bakalım eksiği var mı fazlası var mı? Benim anlattığım gibi anlatabiliyor mu? Bir de şu var. Sayın Davutoğlu’na teşekkür ediyorum, projemizin doğruluğunu da kanıtlamış oluyor. ‘Bu proje doğrudur’ diyor. Bakın bu proje yüzde 100 doğrudur ve Türkiye’nin ufkunu açacak bir projedir. Bu proje sadece bir ekonomik proje de değildir. Bu projenin hedefi Kafkaslar’da, Orta Asya’da, Afrika’da, Avrupa’da bir barışın köprüsüdür. Asla ve asla küresel ekonomiyle entegre olan bir Türkiye bölgesinin lideri olacaktır, söz sahibi olacaktır ve bölgede barışı sağlamanın en büyük gücü olacaktır.”

PROJEYLE ORTA ASYA’YA BARIŞI GETİRECEĞİZ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, proje için 2017’de düğmeye basacaklarına işaret ederek, “Proje kendi içinde büyüyerek devam edecek. 2035’te olgunlaşacak. 2035’ten sonra da bu gidecek. Sürekli kendisini yenileyen ama bürokrasi içinde boğulmayan evrensel anlamda da güçlü bir alan yaratıyoruz. Bu onların düşünemediği, hayal edemediği bir proje. Davutoğlu, Ortadoğu’yu düşünüyordu değil mi? Dışişleri Bakanı’ydı. Ne oldu Ortadoğu? Kan gölüne döndü Ortadoğu. Bunların ufku bu. Biz bu projemizle Ortadoğu’ya, Kafkasya’ya, Orta Asya’ya barışı getireceğiz. Kendi bölgesinde gerçekten Türkiye barışın adresi olacak. O kadar ki küresel ağlar iç içe geçecek. Ulaşım iç içe geçecek ama hepsinin merkezinde Türkiye olacak. Herkes bilecek ki dünyanın merkezi Türkiye’dir. Türkiye düşünür, Türkiye üretir, Türkiye küresel ekonominin önemli bir parçasıdır” şeklinde konuştu.

EKMELEDDİN ORTADOĞU’YA HUZUR GETİRİRDİ

MHP’den milletvekili adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu’nu cumhurbaşkanı adayı olarak göstermekten pişman olmadığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Ekmeleddin Bey, bugün cumhurbaşkanı seçilseydi, Ortadoğu’ya kesinlikle barış gelirdi. Arap dünyasını yöneten bir genel sekreter, o dünya içinde kadın-erkek eşitliğini savunan bir genel sekreter, sözü geçen bir genel sekreter, çözülemez bütün sorunları o dönemde çözen bir genel sekreter bizim cumhurbaşkanımız olsaydı Ortadoğu’ya bugün barış gelirdi, huzur gelirdi. Ekmeleddin Bey, tek bir eksiği var Türkiye’de tanınmıyor. Tarafsızlığını korurdu, bilim insanı gibi davranırdı, toplumun her kesimini kucaklardı.”

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.