Kılıçdaroğlu ve Yıldırım arasında “Başkanlık” tartışması!

15.06.2016
1.968
A+
A-


Başbakan Binali Yıldırım ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında geçen “Başkanlık sistemi” tartışması farklı bir boyuta geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz hafta bir televizyon kanalında başkanlık sistemi tartışmaları ile ilgili olarak, “Ne başkanlık sistemi, ABD’deki gibi başkanlık sistemi getirecekseniz buyrun getirin. Oturalım, tartışalım. Hayır öyle bir sistem olmayacak” demişti. Bu ifadeye bugünkü grup toplantısında yanıt veren Başbakan Binali Yıldırım ise, “Biz buyurduk, siz de buyurun, Amerikan tipi olsun. Biz Türk tipini tercih ediyoruz ama siz Amerikan tipi başkanlık olsun diyorsanız ona da varız, hodri meydan” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu ve Yıldırım arasında "Başkanlık" tartışması!

Yıldırım’ın bu sözlerine grup konuşmasında yanıt veren CHP lideri, “Madem tartışmak istiyorsun Amerika’daki gibi eyalet sistemini, yani Türkiye’yi bölmeyi istiyor musun, istemiyor musun?” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, şu şekilde devam etti:

“Bir, Türkiye’de eyalet sistemini kabul ediyor musunuz, etmiyor musunuz? Çık bunu açık ve net milletin önünde söyle. Birinci sorum bu. İki, Amerika’da her eyaletin ayrı parlamentoları var, ayrı yasaları var, ayrı kanunları var. Böyle olsun diyor musun, demiyor musun? Bu iki soruma cevap istiyorum. Sen Amerikan başkanlık modelinde bunları kabul ediyor musun, etmiyor musun?”

“Önce bunları bir çık milletin önünde bir anlat bakalım. Ha bize sorarsan biz kabul etmiyoruz. Bize sorarsan biz atalarımızın, dedelerimizin yüz elli yıla yakındır savunduğu, kurduğu, geliştirdiği parlamenter sistemi kabul ediyoruz ve onun önündeki bütün engellerin kaldırılmasını istiyoruz. ‘Hodri meydan’ dedin, iki soruyla ‘hodri meydan’ dedim.”

“Çık iki soruya cevap ver, milletin önünde, milletin önünde cevap ver. Madem tartışmak istiyorsun Amerika’daki gibi eyalet sistemini, yani Türkiye’yi bölmeyi istiyor musun, istemiyor musun? Çık söyle bakalım. Peki her eyalette parlamento olsun mu, olmasın mı? Her eyaletin ayrı yasaları olsun mu, olmasın mı? İstiyor musun, istemiyor musun? Kabul ediyor musun, etmiyor musun? Çık milletin önünde açıkca düşüncelerini söyle. Bak bana ne kadar rahat düşüncelerimi söylüyorum. Çünkü ben inandığım şeyleri söylüyorum. Birisi bana telkin ettiği için değil, birisi bana öğütlediği için değil, ülkemi ve insanımı sevdiğim için, bu ülke için çalıştığım için bunları savunuyorum.”

ETİKETLER:
YORUMLAR - 1 YORUM
  1. mura dedi ki:

    Akp feto ayirmak zor bu darbede akp de sorumlu