KONDA anketinde AK Parti dibe vurdu!

KONDA anketinde AK Parti dibe vurdu!

KONDA Araştırma Şirketi’nin başındaki isim Tarhan Erdem hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hem de Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu kızdıracak. Erdoğan’ın dikkate aldığı şirketlerden biri olan KONDA’ya göre Ak Parti oyları düştü.

İşte Tarhan Erdem’in çok konuşulacak o yazısı:

“Örneğin, “gönlümde bir parti var tabii” diyen Sayın Erdoğan’ın elinde de Kuran tutarak, diğer partilerin dinden uzak olduklarını açıkça söylemesi, dinsel unsurları seçim propagandasında kullanması, AK Parti oylarını düşüren önemli bir husustur.”

Nihayet, Erdoğan’ın, bir parti lehine ve üç partinin aleyhine seçim çalışması yapabilip yapamayacağına YSK karar verecektir.

Ekonomi hocası dostum, 2002’den bu yana AK Parti’nin seçimlerdeki oy oranları ile ülkemiz yıllık büyüme sayılarını gösteren bir grafik gönderdi.

Grafikteki çubuklar seçim yıllarında AK Parti’nin aldığı or oranını, düz çizgi de Gayri Safi Hasılanın değişim oranını yüzde olarak gösteriyor. Örneğin 2009 büyüme oranı (-2,1), AK Parti’nin yerel seçimde aldığı oy oranı da % 38.8.

Grafikten, 2015 kısmını kaldırarak elde ettiğim grafiği aşağıya koydum.

Ben, grafiği gönderen Hoca’nın babasının arkadaşıyım; zeki, bilgiye doymaz ve latifeyi seven bir kişiydi rahmetli. Dostumun oğlu Hoca’nın, “uğraşıp duruyorsunuz, sonuç ortada” demek istediğini sanıyorum.

Gerçekten büyüme yüzdesini grafiğe koyar ve çizgiyi uzatırsanız, AK Parti’nin hangi yüzde etrafında olacağı görülüyor. Büyüme oranı düştüğü için, oy oranı da düşecek Hoca’ya göre:

KONDA anketinde AK Parti dibe vurdu!

Ekonomi ile iktidar partilerinin oy oranları arasında sıkı bağlar olduğu üzerinde çalışan öğretim üyelerinin bulunduğunu biliyorum; bu seçim için de benzer çalışmalar mutlaka yapmışlardır.

Bu çalışmaların hepsinin, ekonomi-iktidar oyu oranı bağı nedeniyle 7 Haziran’da AK Parti oy oranının düşeceği sonucuna ulaştıklarını sanıyorum.

AK Parti oylarının geçen seçime göre düşmesi için, ekonomik nedenlerden başka nedenler de vardır.

Örneğin, “gönlümde bir parti var tabii” diyen Sayın Erdoğan’ın elinde de Kuran tutarak, diğer partilerin dinden uzak olduklarını açıkça söylemesi, dinsel unsurları seçim propagandasında kullanması, AK Parti oylarını düşüren önemli bir husustur.

Bence, Kasım ayından beri, Sayın Erdoğan’ın “ben gittim, oylar düştü” deme hakkı kalmamıştır. AK Parti lideri ve yöneticileri Sayın Erdoğan’dan fırsat bulup politika yapamadıkları için, oyların düşmesinden de sorumlu tutulamazlar. (Radikal)

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Kutalmis dedi ki:

  Bu mhp yüzünden tekrar seçime gidiliyor..tabanın %95 akpartiye koalisyon istemesine rağmen adamlar orda yokum burda yokum ..daha orda neden varsın peki.

 2. misafir dedi ki:

  Onlar sadece konusur

 3. misafir dedi ki:

  Yazık yahu? 10 yılda etrafımız ateş çemberi olmuşken ayakta kaldık. ABD ve İsrail nato füze programından çıkmak istediği için AKP yi elimine etmek için elinden geleni yapıyor. İNŞALLAH MHP VE AKP işbirliği ile bu ülke daha emib daha kardeşçe çıkacak bu ateşli günlerden

 4. Selam dedi ki:

  hayırlısı neyse o olmasın

  1. caliskan dedi ki:

   peki nasil olmali

 5. özer dedi ki:

  hayırlısı neyse o olsun