Konda Araştırma’nın Seçim Anketi Sonuçları

18.05.2015
12.538
A+
A-


7 Haziran seçimlerine 20 gün kala, seçim anketi yapan araştırma şirketleri çalışmalarını hızlandırdı.

Kamuoyu araştırma şirketi KONDA’nın genel müdürü Bekir Ağırdır, 7 Haziran seçimleri için son seçim anketleri sonuçları üzerinden yaptığı analizde, HDP’nin durumunun kritik olduğunu belirtti.

“ŞUANDA RİSKLİ”

Cumhuriyet’ten Selin Ongun’a konuşan Bekir Ağırdır, “HDP direkte gözüküyor, yüzde 51 ihtimalle baraji geçecek. ‘HDP kesinlikle şu orana ulaşır, barajın şu kadar üzerine geçer’ demek şu anda riskli.” dedi.

Konda Araştırma'nın Seçim Anketi Sonuçları

“SAHİDEN ÖZGÜRLÜKÇÜ BİR ZİHNİ YIRTILMA OLSAYDI…”

‘Demirtaş’a yönelik sempatinin Erdoğan karşıtlığından da beslendiğini’ ifade eden Ağırdır, “O yüzden bu sempatinin oya dönüp dönüşmeyeceğini kestirmek mümkün değil. Eğer sahiden özgürlükçü bir zihni yırtılma olsa idi HDP yüzde 15’e, yüzde 18’e de ulaşabilirdi. Ama böyle bir zihni yırtılmanın olmadığını görüyoruz. Ve o nedenle HDP halen direkte diyoruz.” diye konuştu.

“8 PUAN KÜRTLERDEN, 2 PUAN DA…”

Ağırdır’a göre, “HDP’nin oyu yüzde 10 derseniz, bunun aşağı yukarı sekiz puanı Kürtler, iki puanı Türkler….”

İşte o açıklamalar:

AK PARTİ 300 VEKİLE ULAŞABİLİR Mİ?

Bugünden bakınca AK Parti’nin 320-310 milletvekili olmayacak gibi gözüküyor. Bu rakam MHP ve HDP’nin alacağı her bir oy ile 300 bandının altına ve belki de daha aşağı inebilir. AK Parti iktidarını sürdürse bile 300 milletvekilini aşamayacak. AKP konforlu çoğunluğunu kaybedecek.

“CHP YÜZDE 35’E ULAŞAMAYACAK”

CHP araştırmalara göre yüzde 35’e ulaşamayacak. Yüzde 30’a yaklaşırsa bile başarı olacak.

MHP’NİN OY ORANI

MHP yerel seçimdeki yüzde 15’i aşmayı zorluyor. “Yüzde 17’yi kesin bulurlar” demek mümkün değil ama yüzde 15’i bir miktar aşabilir.

7 HAZİRAN’DA ORTAYA ÇIKACAK OLAN TABLO…

7 Haziran’da ortaya çıkacak tablo kesinlikle tek parti iktidarı olur demek mümkün değil. AK Parti’nin 276 milletvekili altına inme ihtimali de var. Böyle bir olasılıkta kamuoyundaki bazı spekülasyonların aksine AK Parti ile HDP değil, AK Parti ile MHP koalisyonu daha mümkün görünüyor bana.

“SEÇİM SONUCUNU 8 MİLYONUN KARARI BELİRLEYECEK”

7 Haziran’da kutuplaşmadan dolayı yüzde 36 ile 38 milyon aralığındaki seçmen kitlesinin tercihlerini aşağı yukarı biliyoruz. 20 milyon iktidar karşıtı, 18 milyon yandaşı var, diyebiliyoruz. Tahminen 46 milyon geçerli oy ile 7 Haziran sonuçları belirlenecek. Demek ki geri kalan 8 milyonun kararıyla seçim sonucu belirlenecek. Kutuplaşmanın dışında davranan, serinkanlı seçmenin tercihi 7 Haziran tablosunu belirleyecek.

YORUMLAR - 14 YORUM
 1. Türkiyem dedi ki:

  hdp nin hırsız olmadığından eminmisiniz,onlar hem hırsız hem arsız hemde ermeniler,kürt kardeşlerim eminimki onların ermeni olduklarını anlamışlardır zaten yıllardır nasıl anlamıyorlarda o vatan hainlerini destekliyorlar anlamıyorum,Ama her şeye rağmen oyumu hdp,pkk ya vereceğim diyorsanız demekki her şeye müstehaksınız yapacak bi şey yok sürünmeye devam edersiniz buda sizin tercihiniz olur,kendi düşen ağlamazmış………

 2. şahan dedi ki:

  yahdp aşşın barajı ne olacak hırsızlar yiyeceğine onlar önler ama siz yinede hırsızlara verin

 3. ferdi dedi ki:

  hedepeye oy vermek müslümanlığa ve insanlığa hainlik namkörlük etmektir arkadaşlar hala pkkyı destekleyen bir partiye oy verirken ya ermeni kanı taşıman lazım yada hiç bir müslümanlıkla alakan olmaman lazım aklımızı başımıza alalım 4 lü gurup bir oldu ermeni bunları kalkan olarak türkeyeye saldı istikrar ve yeni türkiye daha çok inine inilecek hain var sıra onlarda korkuları bu türkiye dahda güçlenirse bizi tamamen yok edecek korkusu sardı bunları

 4. misafir dedi ki:

  hoş bir seçim olur temenni ederim.

 5. Baris dedi ki:

  Uyan sende oyunu Halkların Demokratik Partisi VER *****TÜRKIY ICIN AYDINLIKTIR BARISTIR KARDESLIKTIR

 6. Serok dedi ki:

  Oylar HDP’ye gelsin Sadece Para para para değil. İnsanlık da var olsun

 7. mehmet dedi ki:

  Eski Türkiye’yi özleyenler daha cok özleyenler cunki Türkiye de yasayan tum halklar uyandı herkes halinden memnun memnun olmayanlar ise ya Kördür gormezler yada sagırdır duymazlar

 8. güven dedi ki:

  YA BU İNSANLARIN GAYRİSAFİ MİLLİ HASILADAN HAVWRİ YOK YADA BUDĞNYADA DEYİL HAYAL DÜNYADA YAŞIYORLA BE EŞŞWKLER OZAMAN KAÇTANE İŞ ADAMI TÜRKİYEDE İŞ YAPAR FABrİka çalıştıtırır majsimum 1200 tl olur gerisi yalan.

 9. SAHİCİ dedi ki:

  HAYDARA OY VER, GERİSİNİ KOY VER.

 10. kamil dedi ki:

  BTP YE OY VERİN ASGARİ ÜCRET AYLIK NET 5000 TL OLSUN. YALAN YOK! HAYDAR BAŞ AÇIKLADI!

  1. hatayli dedi ki:

   İktidar Zaten olamayacak en azindan oy orani artmasi icin bunlari soyluyor zaten het ay 5000 tl veremez ekonomimiz buna el vrrmez care CHP

 11. kamil dedi ki:

  btp ye oy ver tarım işçisinin hakkını savunsun, işçinin hakkını versin asgari ücret aylık net 5000 tl olsun. btp ye oy ver gerisini düşünme.

  1. İsimsiz dedi ki:

   TAM KAMİLSİN BEEEE

  2. muşlu 49 dedi ki:

   senin o profesör 5000 tl yı nerden bulacakkı asgari verecek