KONDA, GEZİCİ ve THEMİS Araştırma Şirketi Anketleri

13.04.2017
13.604
A+
A-


Tarihi referanduma 3 gün kala anketler gelmeyi sürdürüyor. Referanduma yönelik olarak yapılan anketlerde birbirinden farklı sonuçlar ortaya çıkıyor.

KONDA, GEZİCİ, THEMİS gibi önemli araştırma şirketleri de referanduma çok az bir süre kala son anketlerini açıkladı. Anketlerde oldukça çarpıcı sonuçlar olduğu görüldü.

Peki, Bu 3 farklı araştırma şirketinin yaptığı anketlerde sonuçlar nasıl oldu?

KONDA, GEZİCİ ve THEMİS Araştırma Şirketi Anketleri

KONDA REFERANDUM ANKET SONUÇLARI

Referandum anket sonuçlarını bugüne kadar açıklamayan Konda’dan ilk evet-hayır oranları geldi. Türkiye’nin en eski kamuoyu araştırma şirketlerinden KONDA, 16 Nisan’da yapılacak olan anayasa değişikliği kanununa ilişkin referandum için tahminini ilk kez açıkladı. Ankette en dikkat çeken konu yüzde 9 olan kararsızların oranı. Bu oran istatistiki olarak dağıtıldıktan sonra ise ‘Evet’ önde görülüyor

Yönetim Kurulu Başkanı Tarhan Erdem ile Genel Müdür Bekir Ağırdır yönetimindeki KONDA’nın yüzde 99 güven aralığında hata payını artı-eksi yüzde 2,2 olarak duyurduğu araştırmasına göre, “Evet” oyu yüzde 51,5 oranında önde gözükürken, “Hayır” oyu ise yüzde 48,5 bandında.

Araştırma sonuçlarına göre, halen kararsız olan ve sandığa gitmeyeceğini açıklayanların oy oranı yüzde 9 olarak yer alıyor. Konda, hata payı ve kararsız seçmen oranına da dikkat çekerek, “Bu bulgular araştırma hata payı dahilinde değerlendirildiğinde sonuca dair halen kesin bir yargıda bulunmak yanıltıcı olabilecektir” notunu düşüyor.

Seçime katılımın yüzde 90 mertebesinde olacağı tahmin edilen ve yurt dışı seçmenlerin oylarının hesaba katılmadığı belirtilen araştırma, 30 ilin 124 ilçesine bağlı 197 mahalle ve köyde 3 bin 462 kişiyle yüz yüze yapılan görüşmelere dayanıyor.

ERDOĞAN SAHAYA İNDİ VE…

KONDA’nın seçmenin eğilimlerini ölçen barometre grafiğine göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sahaya indiği 4 Şubat 2017 tarihinden itibaren yüzde 40 civarında gözüken “Evet” oyları yaklaşık yüzde 7 oranında bir artış gösteriyor. Yine grafiğe göre, Almanya ve Hollanda ile yaşanan kriz de (11 Mart 2017) “Evet” oyunu etkileyen faktörler arasında.

GEZİCİ ARAŞTIRMA ŞİRKETİ ANKETİ

Muhalefetin en ateşli destekçilerinden Gezici Araştırma’nın 16 Nisan Anayasa değişikliği referandumuna ilişkin yaptığı son kamuoyu araştırmasının sonucuna göre, ‘Evet’ diyenlerin oranının yüzde 51.3, ‘Hayır’ diyenlerin oranının ise yüzde 48.7.

KONDA, GEZİCİ ve THEMİS Araştırma Şirketi Anketleri

Araştırmanın, 8-9 Nisan tarihlerinde Türkiye genelinde 10 il, 34 ilçe ve 1399 hanede yüz yüze görüşme metoduyla yapıldığını ve sandığa katılım oranının arttığının gözlemlendiği belirtildi.

Şirketin, 1-2 Nisan’da yaptığı kamuoyu araştırmasında ‘Evet’ oyları yüzde 53.30, ‘Hayır’ oyları ise yüzde 46.70 oranındaydı.

THEMİS ANKETİNDE SON DURUM

Referandumla ilgili sonucu açıklanan bir diğer anket ise Themis Araştırma’ya ait.

Themis Araştırma A.Ş. ortağı Koray Yücel’in duyurduğuna göre şirket tarafından 8-12 Nisan tarihleri arasında yapılan anketin sonuçları şu şekilde:

TÜRKİYE GENELİ ANKET SONUÇLARI

Themis’in anketine göre; Türkiye genelindeki sonuçlar (kararsızlar dağıtıldıktan sonra) şu şekilde:

EVET: % 46,1
HAYIR: % 53,9

İSTANBUL’DA FARK DAHA FAZLA!

Anketin İstanbul sonuçlarına göre rakamlar şu şekilde sıralanıyor;

EVET: %36,7
HAYIR: %48,5
Kararsızlar: %12,1
Kullanmayacaklar: %2,7

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra:

EVET: %43,1
HAYIR:% 56,9

YORUMLAR - 1 YORUM
  1. truva dedi ki:

    Ben themis e guveniuorum. Anketi yaptirtanlarida cok yakindan takip ediyorum. Tarafsiz bir anketcyayinladilar. Son donem cumhurbaakanin saha calismalari etkili olmus 4 puanlik bir kazanim yaptilar. 58 olan hayir oranini 54 e kadar dusurmeyi basardilar. Ama kararsiz gorunenler ve anlasilamayan dip dalgalari da eklenince yuzde 60 lari bulacak bir hayir geliyor. Bu sefer karizma saglam cizilecek