Konda’nın Ocak ayında yaptığı seçim anketi

18.02.2015
3.586
A+
A-


Son dört seçimde sonuçları en iyi tahmin eden araştırma kuruluşu Konda Ocak ayında bir anket yaptı.
Ankette bugün seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz diye sordu.

Konda’nın tespitlerine göre AK Parti’nin oylarında küçük de olsa bir düşüş var. Kararsızlardaysa ciddi bir artış. Ankete göre Türkiye’deki seçmenin dörtte biri ya kararsız ya da sandığa gitmeyecek. Bu durumu olağan dışı diye nitelendiren konda seçmenin kendisini seçeneksiz gördüğü tespiti yapıyor. Çünkü iktidar partisinden soğuyan seçmenin muhalefete geçtiğine ilişkin bir bulgu yok.

Konda'nın Ocak ayında yaptığı seçim anketi

Daha da net bir şekilde söylemek gerekirse AKP göreceli de olsa zayıflıyor ancak CHP ve MHP’ye seçmenden gözle görülür bir ilgi yok. En çarpıcı sonuç ise HDP’ye ilişkin. Konda’nın şu ana kadar kamuoyuna açıklanmamış olan anketine göre kararsızlar dağıtılmadan önce HDP yüzde 7.8 oy alıyor. Bu, bir önceki ay yapılan ankette 5.7 olarak tespit edilmiş. Yani son dönemde oyunu arttıran tek parti HDP.

Konda'nın Ocak ayında yaptığı seçim anketi

Konda'nın Ocak ayında yaptığı seçim anketi

Konda anket sonuçlarını kararsızlar dağıtılmamış haliyle yayınlamayı tercih etmiş. Çünkü siyasetin bu kadar keskinleştiği bir dönemde kararsızların oranındaki artışı hayatın normal akışına uygun bulmamış. Ancak buna rağmen kararsızları klasik yöntemlerle dağıttığında da ortaya çıkan sonuç hayli dikkat çekici. Buna göre Akp 2011 seçimlerinde aldığı oydan epeyce uzak. CHP’de de düşüş var. MHP’de çok küçük bir artış. Asıl sıçrama ise HDP’de.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.