Konsensus’un Son Anketi AK Parti’yi Sevindirecek

20.09.2015
7.054
A+
A-


Konsensus Araştırma Şirketi, 1 Kasım erken genel seçimlerine yönelik olarak yaptığı son seçim anketini yayınladı. AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen şirketin sonuçları şaşırtmadı. AK Parti yükselişe geçerken, MHP büyük bir düşüş yaşadı.

1 Kasım’da yapılacak olan seçimlere sayıla günler kala anket şirketleri seçmenlerin bugünkü siyasi tercihlerinin nabzını tutmaya başladı.

Konsensus’un araştırmasına göre; “Bu pazar seçim olsa” AK Parti’nin yüzde 43.3, CHP’nin yüzde 27.6, MHP’nin yüzde 13.8, HDP ise yüzde 12,6 oranında oy alması tahmin ediliyor.

Konsensus'un Son Anketi AK Parti'yi Sevindirecek

AK PARTİ’DE 2 PUANLİK ARTIŞ

Son olarak Konsensus Araştırma Şirketi, 5-13 tarihleri arasında 81 ilde 1500 kişiyle yaptığı anketin sonuçlarını yayınladı. Yapılan anket sonucunda bu pazar bir genel seçim olsa AK Parti’nin yüzde 43,3, CHP’nin yüzde 27,6, MHP’nin yüzde 13,8, HDP’nin yüzde 12,6 ve diğer partilerin toplamda yüzde 2,7 oy oranlarına ulaştı.

AK PARTİ OLMASA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ?

Bu Pazar seçim olsa oyunu AK Parti’ye vereceğini söyleyen seçmenlerin:

Yüzde 38’i eğer AK Parti olmasa oy kullanmaya gitmeyeceğini ve 13’ü ise geçersiz oy kullanacağını belirtmiştir. AK Parti seçmenlerinin yüzde 26’sı, AK parti olmasa, oyunu MHP’ye, yüzde 15’i diğer bir partiye, yüzde 8’i CHP’ye ve yüzde 1’i ise HDP’ye vereceğini belirtmiştir.

CHP OLMASA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ?

Bu Pazar seçim olsa oyunu CHP’ye vereceğini söyleyen seçmenlerin:

Yüzde 25’i eğer CHP olmasa oy kullanmaya gitmeyeceğini ve yüzde 10’u ise geçersiz oy kullanacağını belirtmiştir. CHP seçmenlerinin yüzde 38’i, CHP olmasa oyunu MHP’ye, yüzde 15’i HDP’ye, yüzde 10’u diğer bir partiye ve yüzde 2’si ise AK Parti’ye vereceğini belirtmiştir.

MHP OLMASA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ?

Bu Pazar seçim olsa oyunu MHP’ye vereceğini söyleyen seçmenlerin:

Yüzde 20’si eğer MHP olmasa oy kullanmaya gitmeyeceğini ve yüzde 12’si ise geçersiz oy kullanacağını belirtmiştir. MHP seçmenlerinin yüzde 34’ü, MHP olmasa oyunu CHP’ye, yüzde 21’i partiye, yüzde 12’si AK Partiye ve yüzde 1’i ise HDP’ye vereceğini belirtmiştir.

HDP OLMASA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ?

Bu Pazar seçim olsa oyunu HDP’ye vereceğini söyleyen seçmenlerin:

Yüzde 28’i eğer HDP olmasa oy kullanmaya gitmeyeceğini ve yüzde 19’u ise geçersiz oy kullanacağını belirtmiştir. HDP seçmenlerinin yüzde 51’i, HDP olmasa oyunu CHP’ye, yüzde 1’i Diğer bir partiye ve yüzde 1’i AK Parti’ye vereceğini HDP seçmenleri içerisinde MHP’yi ikinci partisi olarak belirten olmamıştır.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.