Mahmut Övür’ün İlginç Genel Seçim Analizi

02.01.2015
1.749
A+
A-


2015’in ilk günlerinde köşesini ‘2015’in seçim analizi’ne ayıran Mahmut Övür, seçimin açık ara favorisinin AK Parti olduğunu söyledi.

Mahmut Övür'ün İlginç Genel Seçim Analizi

Muhalefet partileri CHP, MHP ve HDP’nin durumunu da değerlendiren Övür, “Öcalan’ın da açıkladığı gibi şiddet devreden çıkar ve ölümler engellenirse, riski de var ama HDP’nin yeni bir demokrasi mucizesine imza atması şaşırtıcı olmaz.” dedi.

İşte Sabah yazarı Mahmut Övür’ün o yazısı:

Şimdi, bu çerçevede 2015 seçimlerine bakalım. AK Parti, ilk kez yeni bir genel başkanla bir seçime gidiyor. Geride bıraktığımız 4 ayda yeni genel başkan Davutoğlu, onca negatif eleştiriye ve beklentiye rağmen yoğun çalışması ve akademik performansıyla göz doldurdu ve siyasette boşluk bırakmadı. Bir yandan kongrelerle partisini, öte yandan ekonomik reform ve yargı paketleriyle hükümeti yenileyip yola devam edeceğini gösterdi. Bu yürüyüşte, hareketin doğal lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bırakın “terleyen cumhurbaşkanı” olmasını, sadece iki önemli konuda, çözüm süreci ve “Paralel Yapı” ile hukuk içinde mücadelede ısrarı, hem AK Parti’yi motive diyor, hem de topluma güven veriyor. Bu nedenle 2015 seçiminin açık ara favorisi yine AK Parti.

Muhalefetin durumu

Ana muhalefet CHP’nin durumu, 30 Mart genel ve 10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçiminden de kötü görünüyor. Şimdi ne ellerinde cemaat tarafından verilmiş tapeler, ne Ekmeleddin İhsanoğlu- Mustafa Sarıgül- Mansur Yavaş gibi “yeni” diye sunabilecekleri aktörler, ne de 14 partili ittifakları var. Bunların işe yaramadığı da görüldü ama hâlâ ne bir siyaset değişikliği söz konusu ne de geçmişe yönelik özeleştiri. Dahası parti daha da karıştı. Emine Ülker Tarhan ayrılıp parti kurarken, Süheyl Batum ihraç edildi, Birgül Ayman Güler ise edilecek. Ama en ilginci şaşaalı biçimde partiye alınan Sarıgül’ün ihraç ihtimali. CHP’nin 2015 seçiminde aynı başarıyı yakalaması bile mucize. Onun için, parti bu seçimlerde de “muhalefette iktidar” olmayı başarı sayacak.

MHP’nin durumu da farksız. Biraz da “milliyetçi” doğası gereği, Kürt meselesi gibi 100 yıllık bir sorunun çözüm aşamasında MHP, siyaset üretmede sıkıntı yaşıyor. Çözüm sürecine ne tam destek verebiliyor ne de karşı çıkıyor. Umudunu süreçteki kırılmalara bağladığı için o da AK Parti karşıtlığını aşamıyor. Aynı sıkışmışlığı kendi partililerine tuzak kuran Paralel yapıyla mücadelede de görüyoruz. Bu da MHP’nin ne uzayacağını ne de kısalacağını gösteriyor. Mevcut oyunu koruması bile başarı.

Hiç kuşkusuz 2015 seçiminin sürprizi HDP olacak. HDP’nin bu seçime parti olarak girip yüzde 10 barajını aşması çözüm sürecinin olumlu sürmesine bağlı. Hâlâ bölgede, Cizre’deki gibi sokakları yakıp yıkan, ölümlere yol açan yapılar varken, sivil siyaset dilinin toplumda karşılık bulması çok zor. Ancak bu durumun, seçimlere dek böyle gitmeyeceği de açık. Öcalan’ın da açıkladığı gibi şiddet devreden çıkar ve ölümler engellenirse, riski de var ama HDP’nin yeni bir demokrasi mucizesine imza atması şaşırtıcı olmaz.

ETİKETLER:
YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.