MAK Araştırma’nın Son Anket SonuçlarıMAK Danışmanlık Şirketi, son yaptığı referandum ve başkanlık sistemi anketini yayınladı.

Ankette sadece Referandum anketi değil, aynı zamanda “Bugün seçim olsa” nasıl bir tablo çıkacağı da masaya yatırıldı.

Ankete göre 15 yıllık Türkiye seçim sonuçlarının bölgesel dağılımları incelendiğinde Türkiye’de oy kullanan her 4 seçmenden 3’ü herhangi bir seçimde AK Parti’ye oy vermiş.

MAK Araştırma'nın Son Anket Sonuçları

Son referandum anketi MAK danışmanlıktan geldi. “Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusuna verilen yanıtlarda, kararsızların matematiksel dağılımının sonunda AK Parti 52,66, CHP 24,45, MHP 13,35, HDP 7,78, diğerleri başlığı altıda diğer parti ve bağımsız adayların ise 2,22 de kaldığını göstermektedir. HDP %10’luk baraja net olarak takılmış görülmektedir. 

MAK Araştırma'nın Son Anket Sonuçları

MAK Araştırma'nın Son Anket Sonuçları

“CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNE YÖNELİK REFERANDUM YAPILSA BU DEĞİŞİKLİĞİ ONAYLAR MISINIZ?” Sorusuna seçmenlerin %53’ü EVET derken, %37 HAYIR demektedir. Ankete göre, ilgili Anayasa değişikliği TBMM’de görüşülürken kararsız oranı %20’lerde iken şu an bu oran %10’lara inmiş görülmektedir. 

MAK Araştırma'nın Son Anket Sonuçları

MAK Araştırma'nın Son Anket Sonuçları

MAK Araştırma'nın Son Anket Sonuçları

KARARSIZLAR DAĞITILINCA ORTAYA ÇIKAN SONUÇ

Kararsızların matematiksel dağılımı sonrası ortaya çıkan tablo EVET %58,88 HAYIR %41,12 çıkmaktadır.

YORUMLAR - 19 YORUM
 1. GÖRKEM DENİZ dedi ki:

  EVETÇİ,SANA AZICIK,OKUMANI,DİNLEMENİ VEDE ALLAH RİZASI İÇİN İZLEMENİ TAVSİYE EDERİZ.O SENİN DEDİKLERİNİN HEPSİ ,HAYIR DEĞİL,EVETÇİLER,ONLAR İKTİDARLA BERABER YOLA ÇIKMIŞ VEDE YÜRÜMEKTELER.AZİCIK OBJEKTİF OKUR,DİNLER VEDE İZLERSEN ANLARSIN,TABİİİ ALGILAYABİLMEN ÖNEMLİ.

  1. EVET.? EVET.? EVET dedi ki:

   Sen okudunmu, kilictarogluna okumamış birde ülke yönetecek ne gülduruyor ve ya. İnanmayin ona gel sende evet de CHPLI

 2. HAYRİ dedi ki:

  80 MİLYON KERE HAYIR HERZAMAN OLDUĞU GİBİ TEKRAR YANILMAMALARI İÇİN ERDOĞANDAN SONRA GELECEK CUMHUR BAŞKANININ NİYETİNİN NE OLDUĞUNU BİLMEDİĞİMİZ İÇİN HAYIR HAYIR HAYIR<<

 3. C☆ KUVA-Yİ MİLLİYE C☆ dedi ki:

  Şu işe bakın Pkk&Hdp evet diyor neredenmi biliyorum Hdp meclis oylamasında oy vermedi Chp liler tek başına ve 7-8 Mhp linin oylarıyla Hayır dedi.Hdp tabanına oy vermeyin göndermesi yaptı böylece ( Oy vermemek evet anlamı taşır bir nevi)Altan Tan Apo asla başkanlık sistemine hayır demedi yani istiyor Fetöcü Emre Uslu ben Evet diyeceğim dedi Terörist F.Gülen hiçbiryerde ben başkanlığı desteklemem diye bir videosu veya cümlesi yok onlarda Evetçi Abd gibi ilerisini düşünüyor artı meclis oylamalarında Akp fire vermedi oysa içinde pekçok fetöcü barındırıyor Akp bunu biliyor seçmene olumsuz yansımamasından dolayı oy kaybı olacağından söylenmiyor Hatta bir Akp li bile Akp de fetöcü yok demek mantık almaz gibi bir cümle söylemişti Chp bile bir kısmını biliyor ve bunu Hakim savcılara verebileceklerini söylediler.Yani kısaca FetöPkkHdp hayır diyor cümlesi bir safsatadır arkadaşlar Eğer benim yalan söylediğimi düşünen varsa araştırsın ve acı gerçeği görsün Asıl HAYIR dediğimizde Ülke bir beladan Bop projesinin bir parçası olmaktan kurtulacaktır Aksi taktirde Atatürk Cumhuriyet yıkılacak Ülke Eyalet akabinde bölünmeye doğru gidecektir Eyalet sistemi ülke içinde ülke anlamı taşır Araştırın Atatürkün çizgisinden ayrılmayın Ayrıldıkça başımıza neler geldiğini sizde biliyorsunuz Suriye Irak Afganistan Libya vs olmamak istiyorsak değerlerimize yani Demokrasimize Cumhuriyetimize Vatanımıza sımsıkı sarılmalıyız kardeşlerim Bu bir Chp Akp seçimi değil geleceğin ve Vatanınımızın oylamasıdır bir nevi.Haydi Vatanımızın bize ihtiyacı var Sağcısı Solcusu Alevisi Sünnisi Kürdü Arabı Türkü vs HAYIR çıkarıp şu emperyal oyunları bozalım tıpkı geçmişte olduğu gibi Osmanlının torunlarını Türkleri Türkiyenin tüm Etnik renklerininin asaletini tüm dünyaya gösterelim HAYIR diyelim.

 4. misafir dedi ki:

  Cok iyi kapali uclu sorular sormuslar, baskanlik referendum falan demeden meclisten gecirilerek… anayasa deg ve cumb onaylarmisin? soruya bak, iq su 70 olan millet bu kadar soruyu akilda bile tutamaz

 5. GÖRKEM DENİZ dedi ki:

  BU SONUÇLARA SADECEEEEEEEEE GÜLÜNÜR.

 6. umıt usta dedi ki:

  nıye zorunuza gıdıyo evet evet evet cıkacak sonuca ınanmıyosan cıkmıs sonuclara bak tam bagımsız laik özgür çagdas TÜRKİYE

  1. mehdi ben robot degilim dedi ki:

   chp nin olması mhpnin olması saadet partisinin birlik partisinin olması diğer partilerin olması demokrasinin temsil hakkıdır niye her kez özgür hakkını kullanmasın bana MHP gel benim partime oy at dese ben neden mhpye oy atayım o zaman gider akpye atarım nasıl olsa benim düşüncelerimi temsil etmesi lazım akp kuyruğu olmanın ne anlamı var her halde akp nazi toplama kampı gibi MHP yi çeşitli oyunlarla kandıracak sonrada kandırıldım deyip kervanamı katılacak

 7. aziz dedi ki:

  Bir ak partili olarak iş guvencesinin kaldırılacak olması nedeniyle hayır demek zorunda bırakıyorlar

 8. Murat dedi ki:

  Geleceğini ne olduğu belli olmayan bir karanlığa , bir muammaya sevk etmek isteyen yada ne istediğini bilmeyen herkes EVET diyor. Çıkıp seçim meydanlarında bu sistemi eleştiriyorlar. Sormak lazım sen hangi sistemle seçildin diye? Daha konuşulacak çok şey var lakin ne anlatsak ta boş. Gelecek istikrarı için çocuklarımız için sağlam adımlarla ilerlemek için HAYIR , HAYIR , HAYIR.

 9. Alp dedi ki:

  MAK Danışmanlık, Ak Parti’ye en yakın araştırma şirketlerinden biri. Ak Parti lehine siyasi analizler de yapan Mehmet Ali Kulat’ın başında olduğu MAK Danışmanlık’ın anket sonuçları, Ak Parti ve Erdoğan’ı çok çok yüksek göstermesiyle biliniyor.

  Geçen yıl, iletişim sayfasındaki adres bilgileri aşağıdaki gibi yazılyken, internette yer alan “Ak Parti’nin anket şirketi” şeklinde yorumların önüne geçebilmek için iletişim bilgileri değiştirildi.

  Anket şirketinin yayınladığı sonuçların neredeyse tamamında, Ak Parti oy oranını artırdı görünüyor. Siyasi ve sosyal olaylar, Ak Parti oy oranlarını hep olumlu etkiliyor.

 10. tam bagımsız laik özgür çagdas TÜRKİYE dedi ki:

  58 e 41 evet miş miş hadii ordan yaa !! MAK ın kimin sirketi oldugu belli bunlar hep algı aslında tam tersini söylicekte söyleyemiyolar iste

  yaşasın tam bağımsız laik TÜRKİYE

  HAYIR

 11. Sıtkı dedi ki:

  Nasıl da tutarsız bir anket Mhp bu haliyle nasıl oyunu arttırdı? %60 evetmiş güldüm.

  1. EVET.? EVET.? EVET dedi ki:

   Sen Gülermisin aglarmisin çatlarmısin bilemem ama yuzde 55_60 EVET çıkar. RTE nin yıldırımın, bahcelinin mitingine bak birde chp nin mitingine bak anlarsın ozaman. Belki devlet evet daha fazla görünüyor. Birçok CHPLİLERdE evet verçeğini söylüyor.

   1. Sıtkı dedi ki:

    Bahçeli’nin mitingleri nerede ben görmedim. Tabanı kalmadı ki ortada miting yapsın. Meral akşener’in, Yusuf halaçoğlu’nun, Metin Feyzioğlu’nun mitinglerini görüyorum bayağı kalabalıklar. Hayret!? Bir Chp’li olarak sana diyorum hiçbir yerde ben chp’li evet vericeğini duymadım. Kendini kandırma mhp chp hdp tabanları hayırcı tabi hdp bilmem evete kayma var gibi.

    1. EVETCİ gerçek ülkücü dedi ki:

     Ne o inanamıyormusun, devlet hepinizi yani CHP, hdppkk, Feto, PKK Yİ ile ipe dizdi. ????

   2. GÖRKEM DENİZ dedi ki:

    CAHİİİİİ MİSİN NESİN SEN,BU PARTİ MESELESİ DEĞİL,VATAN MİLLET,KARDEŞLİK MESELESİ.AZICIK OKU,DİNLE,İZLE VE BİLGİ SAHİBİ OL.NE SAĞDANIZ,NEDE SOLDAN,SADECE RABBİMİN ÇİZDİĞİ,AHLAKİ,İMANLI,EDEPLİ,DÜRÜST YOLDAN.ANLAYABİLDİNMİ CAHİL,CUHELA.

    1. EVETCİ gerçek ülkücü dedi ki:

     Akıllısın o yüzden Almanya Hollanda’da hayır diyor Karayılan fetullah, Selo, kilictaroglu da hayır diyor. Vatan hainimi vatan Pervermisin kendin karar ver.gerci mhpsini satan vatanını satmazmi bir düşün.

    2. EVET ✋ EVET ✋ EVET dedi ki:

     Allah’tan yüzde elli üzeri vatansever evet diyen varda, sizin gibi kanmayin marifet bilmiş saflarıda kurtarıyor.