MAK Danışmanlık’ın Başkanlık Sistemi AnketiMAK Danışmanlık’ın son seçim anketinde Türk milletinin Başkanlık sistemine nasıl baktığı araştırmasında çarpıcı sonuçlar elde edildi.

Sonuçlara göre, Türkiye’de halkın en az yüzde 57’sinin Başkanlık sistemine onay verdiği görüldü. 25-29 Nisan tarihleri arasında; 55 il, 163 ilçede 5.500 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapılan ankette başkanlık sisteminin dışında, partilerin oy durumlarına ilişkin son veriler de gözler önüne serildi.

MAK Danışmanlık'ın Başkanlık Sistemi Anketi

ANKETE GÖRE %57 BAŞKANLIK SİSTEMİNE “EVET” DİYOR

“Türk tipi başkanlık sistemini, bir referandumla önünüze geldiğinde onaylar mısınız?” sorusuna katılımcıların yüzde 57’si ‘evet’ dedi. Kararsız yüzde 10’luk kesimin oyları dağıtıldığında, başkanlığa destek yüzde 60’ın üzerine çıktı.

HDP BARAJIN ALTINDA KALIYOR

Anket, yarın seçim olsa HDP’nin yüzde 10 barajının altında kaldığını da ortaya çıkardı. “Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusuna vatandaşların yüzde 55.1’i ‘AK Parti’ derken, ‘CHP’ diyenlerin oranı ise yüzde 23.1’de kaldı. MHP’nin oy oranı yüzde 11.5 olurken, HDP ise yüzde 8.4’te kalabildi. Geriye kalan yüzde 1.9 ise başka partilere oy vereceğini açıkladı.

DOKUNULMAZLIKLAR MESELESİ

Ankette görüş belirten katılımcılar, haklarında fezleke bulunan milletvekillerinin yargılanmasına destek verdi. Anketteki, “Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını onaylıyor musunuz?” sorusuna yüzde 89 ‘evet’ dedi. ‘Hayır’ diyenlerin oranı yüzde 5’te kalırken, kararsızların oranı ise yüzde 6 oldu.

YORUMLAR - 47 YORUM
 1. Veli dedi ki:

  Hayir

 2. Yildiray dedi ki:

  Evet diyenler gercektende ne yaptigini bilmiyor..Bu akp secimi degil..Anayasal bir surecin son bulmasi.. bakin hayal edin bu yeni sistemle sizi uyutacaklar coook pisman olursunuz..Evet diyin teror bitsin yalanina pazarligina karnimiz tok artik
  Mevzu bahis Vatansa Gerisi Yalandir..!! %60 ile Hayirrrrrrrrr.

 3. mustafa dedi ki:

  evet evet evet

 4. Musti dedi ki:

  Hayirlisi icin EVET

 5. misafir dedi ki:

  ne için evet diyorsun ve ne hayır diyorsunuz biliyormusun ?bilginiz varmı yok once araştırın sonra karar verin bence

  1. serhat dedi ki:

   Hiç kafani yorma elbette biliyor sonuna kadar EVET diyoruz

  2. ghgh dedi ki:

   EVET EVET EVET biliyoruz