Memurları İlgilendiren Flaş Referandum Açıklaması

Memurları İlgilendiren Flaş Referandum Açıklaması

Türkiye Referanduma giderken, kamuda çalışan memurların referandum ile ilgili herhangi bir görüş açıklamasının bir yasağa tabi olup olmadığı tartışma konusu olmaktadır.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre yapılan seçim, bir siyasi parti seçimi değil, anayasa referandumu olduğu için memurlar da “evet” veya “hayır” diyebilecek. Lehte veya aleyhte beyanda bulunan memurlar hakkında soruşturma açılmayacak.

Beyanları siyasi faaliyet olarak değerlendirilmeyecek.

Memurları İlgilendiren Flaş Referandum Açıklaması

Devlet memurlarının hangi faaliyetlerinin siyasi faaliyet kapsamına girdiği 657 sayılı Yasa’da ortaya konuluyor. Buna göre memurlar herhangi bir siyasi partiye üye olamazlar, kişi veya zümrenin yararını, zararını hedef alan davranışta bulunamaz. Görevlerini yerine getirirken siyasi ve ideolojik beyanda ve eylemde bulunamaz.

Ancak anayasa değişikliği tüm toplumu ilgilendirdiği için yasak kapsamına girmiyor. Beyanları parti yararına ve zararına faaliyet olarak değerlendirilmiyor. Çıkacak sonuç bir partinin başarısı olmuyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. aziz dedi ki:

  Memurun iş guvencesine göz dikildiği surece memurdan evet alamazlar…

 2. insan dedi ki:

  akpli olduk ama insanlıktan utanç duyacağımız çok şey gördük bu yüzden olmaz bir daha akp ye asla kanmam

 3. Yaşasın Cumhuriyet dedi ki:

  kişi hak ve özgürlükleri geliştirilmesi için iktidarın önünde hiçbir engel yokken ve muhalefet de her türlü desteği vermişken neden değiştirilmez….demek ülke hakimiyetini tek adama verip ne amaç güttüğü bilinmeyen amerika benzeri fakat amerikadaki kadar adil ve çağdaş olmayan değişik bir sisteme suriye gibi ırak gibi mısır gibi kurban edilmeye çalışılıyor ulkemiz…asla izin vermeyeceğiz…çok sesli senfoni orkestrası olan bu düzeni kimseye yıktırmayız …Atatürkün bizlere emanet ettiği şeyleri kimseye yedirmeyiz!akplisiyle mhplisiyle chplisiyle ve hdplisiyle cumhuriyetimize sahip çıkacağız!

 4. MİLLİYETÇİ dedi ki:

  HER ZAMAN ÖYLE OLMALI MEMURLAR İŞLERİNE YANSITMADIKLARI SÜRECE ÖZEL HAYATLARINDA DA YORUM YAPABİLME HAKKINA SAHİP OLMALIDIR…YASA DEĞİŞMELİDİR.ÇAĞDASŞ DÜNYANIN İHTİYACI BU